Czy nadal opłaca się inwestować w nieruchomości w Poznaniu?
Rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych oraz wysoka inflacja to dwa spośród wielu czynników, które mogą mieć zasadniczy wpływ na decyzję o zainwestowaniu w zakup nieruchomości. Czy wciąż opłaca się kupić mieszkanie w Poznaniu?
Sytuacja na rynku nieruchomości w Poznaniu
W stolicy województwa wielkopolskiego nie brakuje nieruchomości na sprzedaż. Wiele ofert można znaleźć na rynku pierwotnym, ale sporo ich widnieje również na rynku wtórnym. Średnia cena za metr kwadratowy za nowe mieszkanie w Poznaniu wynosi niespełna 10 tysięcy złotych. To sporo, ale na rynku wtórnym jest szansa na znalezienie nieruchomości w niższej cenie. Z drugiej ręki można kupić mieszkanie niemal gotowe do zamieszkania albo wymagające remontu. Nie brakuje również ofert na domy wolnostojące, w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej.
Liczba ofert nieruchomości w Poznaniu jest wysoka – bez większych problemów uda się znaleźć zarówno kawalerkę, jak i mieszkanie o dwóch lub trzech pokojach, ale też dom lub apartament. Tak duży wybór i zróżnicowanie ofert to czynniki, które powodują, że nieruchomości Poznań cieszą się zainteresowaniem potencjalnych inwestorów.
Czy to dobry moment, by inwestować w nieruchomości w Poznaniu?
Inwestorów kupujących mieszkania można podzielić na tych, którzy dysponują gotówką na zakup nieruchomości oraz na tych, którzy zamierzają sfinansować transakcję przy pomocy kredytu. Ponieważ aktualna sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych nie jest tak korzystna, jak jeszcze rok temu, wpływa to na chęci i na opłacalność przedsięwzięcia.
Dysponując gotówką, która pozwoli na zakup nieruchomości w Poznaniu, jest się w bardzo dobrej sytuacji. Z jednej strony można ulokować środki właśnie w ten sposób, by później wynajmować nieruchomość dla zysku. Z drugiej strony nie trzeba się spieszyć z wyborem oferty, ma się pole do negocjacji i spory wybór.
Chcąc kupić mieszkanie na kredyt w Poznaniu, trzeba z kolei mieć pewność, co do własnej sytuacji finansowej na dziś, ale też w przyszłości. Wysokie stopy procentowe oraz rosnąca inflacja to kwestie, które mocno uderzają po kieszeni niemal wszystkich kredytobiorców. Teoretycznie korzystniej byłoby zaciągać zobowiązanie w innych okolicznościach, ale z drugiej strony obecnie wielu jest posiadaczy nieruchomości, którzy chcą je sprzedać w dobrej cenie – na przykład z powodu przejściowych kłopotów finansowych.
Zakup nieruchomości czy wynajem?
Ważną grupę osób rozważających zakup mieszkania stanowią ci, którzy poszukują lokum dla siebie. Alternatywą jest dla nich wynajem nieruchomości. Co się bardziej opłaca w Poznaniu? Aktualnie wzrosły nie tylko stopy procentowe i wskaźniki inflacji, ale też koszty wynajmu. Dysponując oszczędnościami na poziomie 40-50% wkładu własnego na mieszkanie, zdecydowanie warto się skusić na zakup nieruchomości. Jeśli dysponuje się mniejszą kwotą, ale ma się dobrą płynność finansową, również warto rozważyć zakup nieruchomości na kredyt – miesięcznie koszt może przewyższyć koszt wynajęcia mieszkania, ale jednak będzie to lokum własnościowe, które można będzie w przyszłości spieniężyć, wynająć i rozporządzać nim według uznania. Mając nienajlepszą sytuację bieżącą i niepewne prognozy na przyszłość, rozsądniej jest odłożyć plany o zakupie własnego M na za rok lub dwa.