środa 29 września 2021

Michaliny, Michała, Rafała

reklama

Magiczna Noc Kupały w Gminie Władysławów

Magiczna Noc Kupały w Gminie Władysławów
 

Od tysięcy lat ludzie uważali, że najkrótsza noc w roku - Noc Kupały - ma magiczną moc. Słowiańskie zwyczaje stara się podtrzymywać Lokalna Grupa Działania - T.U.R. W tym roku gospodarzem niniejszego wydarzenia, w dniu 18 czerwca, była Gmina Władysławów.

Noc Kupały to dawne słowiańskie święto, które ściśle związane było z nadejściem lata. Przypada zawsze w najkrótszą noc w roku. To magiczna noc, pełna obrzędów i obyczajów. Według nich panny wyplatały wianki, a zadaniem kawalerów było je wyłowić. Zgodnie z obyczajem tej nocy można spotkać swojego przyszłego męża lub żonę. O pradawnych tradycjach przypomina każdego roku LGD T.U.R., koordynując działania związane z wydarzeniem Noc Kupały na terenie swoich członkowskich gmin.

Tradycyjnie już uczestnicy przybyli ubrani na biało, a głowy pań zdobiły przecudne wianki. Oficjalnego powitania przybyłych gości dokonała Wójt Gminy Władysławów Elżbieta Klanowska – gospodarz oraz Prezes Stowarzyszenia LGD T.U.R. Magdalena Ciołek. Po staropolskim powitaniu chlebem uczestnicy udali się rozśpiewanym korowodem na miejsce wspólnej zabawy, na plac udostępniony przez Stowarzyszenie Tarnowski Młyn z Tradycją ku Przyszłości.

Dla gości przygotowano wiele atrakcji. Jak każdego roku wyplatano przepiękne wianki z polnych kwiatów – najpiękniejsze nagrodzono, a włodarze gmin poszukiwali kwiat paproci. W Noc Kupały nie mogło również zabraknąć ogniska, a wyplecione wcześniej wianki puszczono na wodę. Dla wszystkich gości przygotowano smakołyki kuchni regionalnej, m.in. wiejski chleb, smalec, ogórki, gzik, udziec wieprzowy i wyroby mięsne, miód, ciasto drożdżowe i nalewki.

W przyjaznej atmosferze i doborowym towarzystwie zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

źródło/fot.: UG Władysławów / LGD Tur

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Blisko 140 pięknych maszyn zjechało do Browaru...

Blisko 140 pięknych maszyn zjechało do...

25 wrz.
Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

19 wrz.
Festyn

Festyn "Sztuka na ulicy" z narodowym...

12 wrz.
Nauka popłaca! Dokładnie 464 najlepszych...

Nauka popłaca! Dokładnie 464...

12 wrz.
Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły

Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły...

5 wrz.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w I Liceum...

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w...

2 wrz.
reklama
reklama
reklama