wtorek 04 października 2022

Edwina, Rosławy, Rozalii

9°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Pracownicy szpitala żądają kredytu

Pracownicy szpitala żądają kredytu - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Przedstawiamy stanowisko Związków Zawodowych i pracowników wobec braku pomocy ze strony organu założycielskiego.

Związki Zawodowe działające przy Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Turku oraz wszyscy pracownicy szpitala zaniepokojeni brakiem działań Starostwa w zakresie współdziałania w polepszeniu sytuacji finansowej naszej lecznicy wzywają Zarząd Powiatu Tureckiego jako organ założycielski i zobowiązany na podstawie przepisów ustawy o Samorządzie Powiatowym do wykonywania zadań z zakresu promocji  ochrony zdrowia do poręczenia kredytu, który szpital chciałby uzyskać na restrukturyzację wymagalnych zobowiązań SP ZOZ-u oraz zakup środków i urządzeń niezbędnych do jego bieżącego funkcjonowania.

reklama

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Turku jest zmuszany przez włodarzy powiatu do zaciągnięcia kredytu komercyjnego na 10% lub więcej procent, a co za tym idzie dalszego zadłużania szpitala, podczas gdy z pomocą Zarządu możemy uzyskać kredyt na preferencyjnych zasadach, bardzo nisko oprocentowany- w granicach 4,18%. Działania Starostwa to przejaw daleko idącej niegospodarności i celowego działania mającego prawdopodobnie doprowadzić nasz szpital do upadku.

Podkreślenia wymaga fakt, iż Program Naprawczy z czerwca 2013 roku, który przewiduje uzyskanie kredytu obrotowego w wysokości 4.500,000 złotych został zaakceptowany przez Radę Powiatu, która w tym przedmiocie podjęła stosowną uchwałę (uchwała numer XXVIII/216/2013 Rady Powiatu Tureckiego z dnia 25 czerwca 2013 r.).

Pomimo zapewnień Starosty, iż wspólnie udźwigniemy ciężar zobowiązań szpitala to tylko my, pracownicy wdrażamy w życie postanowienia Programu Naprawczego. Poprzez obniżanie już niskich wynagrodzeń (często osiągających najniższą krajową) i ograniczanie zatrudnienia już zaczynamy osiągać pewne rezultaty- zmniejsza się kwota zadłużenia. Jednak pomimo tego, bez kredytu nie zdołamy uratować szpitala.

Dodatkowo sygnalizujemy konieczność zabezpieczenia w planowanym budżecie na 2014 rok środków finansowych na inwestycje wynikające ze zmian przepisów i ustaw.

reklama

Uważamy, iż jeżeli Starostwo posiada środki na budowę hal i dróg to powinno również        w niezbędnym zakresie partycypować w kosztach zapewnienia naszym mieszkańcom niczym nieograniczonego dostępu do udzielania stacjonarnych  świadczeń zdrowotnych.

W związku z powyższym wzywamy organ założycielski do podjęcia stosownych, i co najważniejsze obiecanych działań tj. pomocy w uzyskaniu niskooprocentowanego kredytu i poręczenia za szpital. Oczekujemy merytorycznej decyzji w tym zakresie w terminie 14 dni.

Oświadczamy, iż dalsza bierności i nie wywiązywanie przez Starostę i sprzyjający mu Zarząd ze złożonych obietnic spowoduje się, iż zmuszeni będziemy zawiadomić organy ścigania, albowiem ich postawa wypełnia znamiona przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, a polegających na celowym działaniu na szkodę szpitala oraz, poprzez obniżenie jakości udzielanych świadczeń, narażeniu mieszkańców Powiatu tureckiego na utratę życia i zdrowia.

Do wiadomości:

1. Przewodniczący i Członkowie Rady Powiatu:
Franciszek Pyziak,
Wojciech Rusek,
Henryk Trocha,
Katarzyna Szklanko-Pawlic,
Ryszard Bartosik,
Roman Rybacki,
Henryk Kranc,
Anita Dzieciątkowska- Pieścik,
Zdzisław Cichy,
Zdzisław Wojtkowiak,
Zbigniew Bartosik,
Małgorzata Golczyńska,
Michał Harasny,
Władysław Karski,
Jan Konieczny,
Krystian Krawczyk,
Marek Kubiak,
Bohdan Radecki,
Andrzej Sochacki,
Andrzej Wojtkowiak,
Aleksander Zielony.
2. Burmistrz Miasta Turku Zdzisław Czapla,
3. Przewodniczący i Członkowie Rady Miasta:
Marek Pańczyk,
Marian Marczewski,
Romuald Antosik,
Dariusz Jasak,
Tomasz Kwaśny,
Joanna Maciejewska,
Dariusz Kowalczyk,
Krystyna Apelt,
Paweł Borowski,
Zdzisław Borowski,
Janusz Dudek,
Roman Groblica,
Radosław Idzikowski,
Kornela Józefiak,
Henryk Kacprzak,
Mariola Kadrzyńska- Siwek,
Andrzej Kwiatkowski,
Marianna Nitecka- Olenderek,
Jan Pakuła,
Adrian Wielogórski,
4. Przewodniczący PSL Bogdan Włodarczyk.
5. Media lokalne.

*tytuł pochodzi od redakcji

2
3

Podobne artykuły

Kardiologiczna i chorób wewnętrznych. Nowe...

Kardiologiczna i chorób wewnętrznych. Nowe poradnie...

6 maj.
Szpital w Turku nominowany do tytułu

Szpital w Turku nominowany do tytułu "Wzorowej...

5 kw.
Sesja Budżetowa Powiatu Tureckiego  Jak bujać...

Sesja Budżetowa Powiatu Tureckiego Jak bujać łódką...

30-12-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama