Referendum odwoławcze RM w Tuliszkowie już w niedzielę!

sobota 07 grudnia 2019

Agaty, Dalii, Sobiesława

reklama

Jeżeli nic nie możecie to zrezygnujcie

Romuald Antosik

Jeżeli nic nie możecie to zrezygnujcie
 

Z niesmakiem czytałem i słuchałem wypowiedzi niektórych radnych miejskich, którzy w żenującym stylu próbują tłumaczyć się przed mieszkańcami Turku, że nie mogli nic zrobić przy podwyżce cen za wodę i ścieki. Na kpinę zakrawają stwierdzenia burmistrza i niektórych radnych, że niewiele mogą. Jeżeli nic nie możecie, to zrezygnujcie.

Stwierdzenia radnych, że ich rola jest bardzo ograniczona, a także wywody burmistrza, że tylko on jest decydentem w samorządzie miejskim budzą nie tylko zażenowanie, ale i oburzenie. Jeżeli ustawodawca chciałby ograniczyć rolę Rady, to nie dawałby jej m.in. możliwości podejmowania uchwały o zatwierdzeniu taryf albo o odmowie ich zatwierdzenia, jeżeli zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami.

reklama

Moim zdaniem taka sytuacja, czyli działania które można było uznać za niezgodne z przepisami, miała miejsce. Dlatego jako radni Lokalnego Porozumienia Samorządowego (LPS) podjęliśmy działania, których celem było doprowadzenie do sytuacji, by mieszkańcy Turku nie musieli ponosić wyższych opłat za wodę i ścieki w 2014 roku.

W pewnym sensie burmistrz przyznał się do błędów, gdyż przed sesją nadzwyczajną zostało zwołane posiedzenie Komisji Komunalnej, a PGKiM przedłożyło nam dokumenty, z którymi radnym nie dano szansy zapoznać się wcześniej. Ponadto radni, którzy spotykają się z burmistrzem na konsultacjach przed sesjami oraz deklarują z nim współpracę mogli przekonać go, żeby nie wprowadzał swojej uchwały pod głosowanie o zatwierdzeniu taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, czyli podwyżek cen za wodę i ścieki.

Podobnie burmistrz, który sprawuje nadzór właścicielski nad PGKiM mógł przekonać prezesa tego przedsiębiorstwa, aby nie przedkładał wniosku o podwyżkę cen wody i ścieków. Choćby mając na uwadze niedawną reakcję mieszkańców na utworzenie kolejnego etatu dyrektorskiego w PGKiM i awans Ryszarda Bartosika na to stanowisko.

reklama

Jakoś nikt z radnych popierających działania burmistrza nie zwrócił na sesji uwagi, że w tym roku podniesiono już podatek od nieruchomości, wprowadzono podatek śmieciowy, wzrosły też stawki opłat za ciepło, a podniesienie kolejnych opłat będzie stanowić zbyt duże obciążenie dla mieszkańców Turku. No chyba, że w ramach „dobrej” współpracy woli się z mieszkańców wyciskać ostatnie grosze, a wciskać im w zamian bajeczki, że się nic nie może i nie ma na nic wpływu, a winą za ten stan rzeczy zrzucać na przepisy lub brak kompetencji.

Romuald Antosik
Radny Miejski Turku

Podobne artykuły

Licznik ogrodowy na wiosnę i lato - informacja...

Licznik ogrodowy na wiosnę i lato - informacja PGKiM

22 list.
Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia - możesz...

Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia - możesz go...

7 list.
PGKiM poprawia jakość wody pitnej dla miasta

PGKiM poprawia jakość wody pitnej dla miasta

23 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama