sobota 26 września 2020

Cypriana, Justyny, Łucji

reklama

Czy prawda to kwestia interpretacji?

Czy prawda to kwestia interpretacji?
 

W odpowiedzi na interpretacyjne banały artykułu Krzysztofa Zająca z dnia 22 listopada 2014r. zamieszczonego na portalu społecznościowym Facebook i stronie Urzędu Gminy Władysławów.

„Prawda zawsze zwycięża i tylko na niej można budować zaufanie w społeczeństwie” – tak oto rozpoczyna się wspomniany artykuł oczyszczający z „nieprawdziwych oskarżeń” kandydata na wójta Krzysztofa Zająca. Czy aby na takiej prawdzie pan Zając chce budować zaufanie społeczne? Jak się za chwilę okaże prawda w jego wydaniu jest wątpliwej jakości, a i zatem zaufanie społeczne zostaje nadszarpnięte.

reklama

Pan Krzysztof Zając tezę o tym jakoby radni byli winni zaprzestania współpracy Konińskim Bankiem Żywności ogłaszał wszem i wobec od kilku lat, tym samym wybielając w oczach mieszkańców swoją osobę. Jak stwierdził koniński sąd to on odpowiadał za zabezpieczenie w budżecie pieniędzy na wspomniany cel. Niestety od dwóch lat wójt nie przeznaczał pieniędzy na ten cel. W konsekwencji najubożsi w naszej gminie owych produktów żywnościowych nie otrzymywali.

Ale zacznijmy od początku. W trakcie kampanii wyborczej owe skandaliczne oskarżenia pan Zając zamieścił na swojej ulotce wyborczej, co godziło w dobre imię radnych kadencji 2010 – 2014. W związku z tym część z nich postanowiła w celu oczyszczenia się z tych zarzutów skierować w trybie wyborczym wniosek do Sądu Okręgowego w Koninie. Sąd pod nieusprawiedliwioną nieobecność pozwanego Krzysztofa Zająca wniosek rozpatrzył na korzyść radnych. Wójt mając do dyspozycji świadków, dokumenty nie skorzystał z prawa obrony swoich racji i w tym czasie prezentował swoja osobę mieszkańcom Mariantowa. Jednak skorzystał z prawa odwołania do sądu wyższej instancji, zrzucając winę za swoją nieobecność na system prawny Rzeczpospolitej Polskiej. Wniosek Krzysztofa Zająca o unieważnienie wyroku wpłynął jednak już po terminie właściwych wyborów i właśnie z tego powodu Sąd Apelacyjny w Poznaniu postanowił uznać rozpatrywanie tej sprawy za bezprzedmiotowe i umorzył postępowanie. Nie jest zatem prawdą, że wniosek został odrzucony ponieważ to radni są winni zaprzestania współpracy z Bankiem Żywności. Sąd po prostu nie miał mocy zajmować się sprawą która nic nie wnosi do wyborów, bo te już się odbyły.  Kwestia prawdy jest zatem otwarta i jeśli wójt chce jej dociec powinien drążyć dalej ponieważ sąd w Poznaniu wcale jego oceny owej prawdy nie potwierdził.

Mówi się zatem, że prawda leży pośrodku, albo też, że prawda nas wyzwoli, prawda jest córką czasu – każde z tych twierdzeń może znaleźć swe konotacje w działaniach ostatnich dni kampanii wyborczej w Gminie Władysławów.  Jednak sytuację zaistniałą w związku z sądowymi perypetiami najtrafniej oddaje cytat z książki księdza Józefa Tischnera, gdzie napisano o istnieniu trzech prawd: „świento prawda, tys prawda i gówno prawda”, i chyba ta trzecia odnosi się do artykułu oczyszczającego Krzysztofa Zająca.

Józef Szustakowski

Podobne artykuły

Pięć medali dla UKS Skoczek Władysławów na...

Pięć medali dla UKS Skoczek Władysławów na...

23 wrz.
Małżeństwo z Russocic odznaczone przez ministra...

Małżeństwo z Russocic odznaczone przez ministra...

23 wrz.
Mural upamiętniający Bitwę Warszawską powstał...

Mural upamiętniający Bitwę Warszawską powstał we...

22 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama