wtorek 25 luty 2020

Almy, Cezarego, Jarosława

reklama

Stanowisko: Popieramy dążenie do poprawy działania systemu śmieciowego w Turku

Stanowisko: Popieramy dążenie do poprawy działania systemu śmieciowego w Turku
 

Radni Klubu  Stowarzyszenia Ziemia Turkowska pragną wyrazić rozczarowanie postawą radnych koalicji TS – SLD – RiP. Przegłosowali oni wraz z pozostałymi radnymi uchwałę, dzięki której nieruchomości niezamieszkałe zostaną objęte systemem śmieciowym.Teraz krytykują tę uchwałę w swoim oficjalnym stanowisku. Jesteśmy zdania, że radni koalicji TS – SLD – RiP nie rozumieją istoty zmian, które należy wprowadzić, aby uporać się z problemem wysokich cen za odbiór śmieci w Turku.

Jako radni Stowarzyszenia Ziemia Turkowska, popieramy działania Burmistrza Miasta Turku Romualda Antosika, w dążeniu do zoptymalizowania systemu śmieciowego funkcjonującego w Turku. Jesteśmy przekonani, że w konsekwencji doprowadzi to do obniżenia cen za odbiór śmieci w naszym mieście.

reklama

Przypominamy, że w minionej kadencji Romuald Antosik wraz Mariolą Kadrzyńską-Siwek jako radni postulowali tzw. „uszczelnienie systemu śmieciowego”, czyli objęcie systemem nieruchomości niezamieszkałych oraz organizowanie przetargów na odbiór śmieci, a nie na odbiór i ich zagospodarowanie, jak funkcjonuje to obecnie. Zaznaczamy, że takie stanowisko prezentuje również Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”, którego Gmina Miejska Turek jest członkiem.

Pierwszy z wyżej wymienionych postulatów został zrealizowany na ostatniej Sesji Rady Miejskiej. Podjęta uchwała daje nam gwarancję, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy produkują odpady w wyniku swojej działalności gospodarczej, zapłacą za ich odbiór. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że część śmieci z obszarów niezamieszkałych zasilała już miejski „system śmieciowy”. Dla przedsiębiorców, którzy dotychczas płacili za odbiór odpadów, ta zmiana nie będzie miała znaczenia.

Realizacja drugiego postulatu doprowadzi to stanu, w którym z Turku do Zakładu  Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Orlim Stawie będą trafiały „wartościowe śmieci”. ZUOK będzie mógł wtedy więcej zarabiać na surowcach wtórnych, co w konsekwencji pozwoli na obniżenie stawek za odbiór śmieci. Na wdrożenie tego postulatu należy jednak poczekać do roku 2017, kiedy wygaśnie dotychczasowy kontrakt na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z konsorcjum PGKiM – EKO-GAB.

reklama

Zwracamy również uwagę na fakt, że Gmina Miejska Turek jest jednym z większych udziałowców (10%) ZUOK w Orlim Stawie, więc istotne jest racjonalne działanie na jego rzecz. Spowoduje to również wymierne korzyści dla mieszkańców Turku.

Członkowie Klubu Radnych Ziemia Turkowska

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Stanowisko ZT ws opuszczenia...

Listy do redakcji: Stanowisko ZT ws opuszczenia...

23 lt.
Nie jest dobrze. Kolejne kontrole śmieci...

Nie jest dobrze. Kolejne kontrole śmieci...

19 lt.
Malanowscy przedsiębiorcy przeszkoleni

Malanowscy przedsiębiorcy przeszkoleni

17 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama