czwartek 23 września 2021

Bogusława, Liwiusza, Tekli

16°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Jedni degradują, drudzy naprawiają!

Jedni degradują, drudzy naprawiają!
 

W Tarnowskim Młynie gm. Władysławów z inicjatywy Mariana Bońki powstał Społeczny Komitet Poparcia Budowy Zbiornika Retencyjnego. Zbiornik wodny może powstać z wykorzystaniem idealnie – naturalnie ukształtowanym terenie wsi Jabłonna i Tarnowski Młyn, co w znaczącym stopniu zmniejszy koszty inwestycji. Ważnym jest, że zbiornik ten jest już ujęty w planie zagospodarowania przestrzennego.

Pogłębiający się od lat niski stan wód gruntowych spowodowany jest działaniami wydobywczymi kopalni węgla brunatnego. Dodatkowo w ostatnich latach występujące najniższe opady atmosferyczne dopełniają największe zjawisko suszy nie tylko w naszym rejonie, ale i w całej Wielkopolsce. Naturalnym jest, że w procesie technicznym wydobycia węgla towarzyszy przesuszanie terenu. Wówczas woda była marnotrawiona – odprowadzana kanałami do rzek, a mogła być przekierowana w kanały i cieki wodne z wykorzystaniem dla miejscowego środowiska. Działo się to za cichą zgodą władz samorządowych wszystkich szczebli.

reklama

Należy podkreślić, że obniżenie wód gruntowych skutkuje w dużym stopniu na obniżenie produkcji rolnej. Odsyłanie rolników do Sądu o ubieganie się o odszkodowanie za zaniżone plony jest swoistą kpiną z rolnika. To zagadnienie powinno być regulowane z urzędu – ustawą i obligatoryjnie wypłacane rolnikowi rekompensaty za poniesione straty.  

Dostrzegając powagę zagadnienia, mieszkańcy i rolnicy domagają się od władz kompetentnych w tym zakresie pilnej budowy zbiornika wodnego, aby przywrócić dawny stan wód gruntowych, w trosce o przyszłość produkcji rolnej i nie tylko. Zgodnie z wytycznymi Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i wskazaniami Ustawy o ochronie środowiska, w trosce o przyszłość jego funkcjonowania, a tym samym funkcjonowania społeczeństwa w tym środowisku, idea budowy zbiornika wodnego jest w PEŁNI UZASADNIONA.

Społeczną ideę poparcia budowy zbiornika retencyjnego wspiera: Zarząd Powiatowy Związku Zawodowego Rolników „OJCZYZNA” w Turku, Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Turku, Stowarzyszenie Tarnowski Młyn z Tradycją ku Przyszłości,  inne organizacje społeczne i pozarządowe.

reklama

Wspomnieć należy, że w niedawnej przeszłości w miejscu planowanego zbiornika funkcjonowały dwa młyny wodne, które były swoistą zaporą gromadzącą zasoby wody, co miało dodatni wpływ na środowisko – czego dziś brak. Idea planowanej inwestycji dodatkowo  spowoduje, iż okolice te staną się bardziej urokliwe. Mogą przyczynić się do szeroko pojętej turystyki oraz rekreacji i czerpania przyjemności z naturalnego środowiska.

Reasumując powyższe w budżetach muszą znaleźć się środki, aby zrealizować  cel – bo WODA to ŻYCIE. Co człowiek zniszczył, to sam musi naprawić dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń.

 

Społeczny Komitet Poparcia

Budowy Zbiornika Retencyjnego

Marian Bońka 

 

Związek Zawodowy

Rolników „OJCZYZNA”

Eugeniusz Maciejewski      

Podobne artykuły

PGKiM informuje o przerwie w dostępie do...

PGKiM informuje o przerwie w dostępie do ciepłej wody

6 sierp.
Druhowie z OSP Turek wspierają zwierzęta w...

Druhowie z OSP Turek wspierają zwierzęta w...

5 lip.
Awaria wodociagu w Turku. Utrudnienia w...

Awaria wodociagu w Turku. Utrudnienia w dostawie...

16 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama