poniedziałek 26 września 2022

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Dwa lata pracy Ziemi Turkowskiej dla mieszkańców Turku

Dwa lata pracy Ziemi Turkowskiej dla mieszkańców Turku
 

Jesteśmy na półmetku trwającej kadencji samorządów lokalnych. Wbrew tego, czego życzyłaby sobie opozycja Burmistrz Romuald Antosik oraz radni ze stowarzyszenia Ziemia Turkowska mają się czym pochwalić.

Tylko nieliczni, a zwłaszcza ci, którym mieszkańcy w ostatnich wyborach samorządowych podziękowali, lub ci tworzący w Radzie Miejskiej nikłą i sypiącą się opozycję, próbują podważać osiągnięcia Burmistrza Romualda Antosika oraz radnych stowarzyszenia Ziemia Turkowska. Po ostatnich wyborach samorządowych w gruzach legł dotychczasowy układ polityczny, który umościł się wygodnie w naszym mieście. Choć tworzony przez zawistników klimat nadal nie sprzyja komfortowej pracy, Burmistrz, radni Ziemi Turkowskiej oraz jego zaplecze polityczne i administracyjne będą konsekwentnie realizowali swoje założenia.

reklama

Chciałabym przypomnieć, że początek naszych prac nie był łatwy. Jeszcze przed wyborem w drugiej turze wyborów na Burmistrza Miasta Turku Romualda Antosika, w radzie miejskiej zawiązała się koalicja anty-burmistrzowska. Po kilku miesiącach utraciliśmy jednego z naszych radnych. Pomimo tego, miesiąc po miesiącu realizujemy swój program, a w Radzie Miejskiej zyskujemy nowych sprzymierzeńców.

Choć cały czas rzucano nam kłody pod nogi, udało nam się obniżyć ceny śmieci o 1 zł. Przez ostatnie dwa lata nie podnieśliśmy ani jednego podatku lokalnego! Burmistrz znalazł ok. 1 mln zł oszczędności w skali roku w spółce miejskiej PGKiM, a następnie wraz ze wspólnotami mieszkaniowymi rozpoczął proces ocieplania bloków mieszkalnych. Miasto dołożyło już 2 mln zł do ociepleń bloków!

Po ciężkich negocjacjach pozyskaliśmy nie tylko stabilne źródło ciepła, ale też kolejnego inwestora w postaci spółki GETEC Polska, która właśnie w naszym mieście będzie miała swoją siedzibę. Lada dzień przedsiębiorstwo DeVeris rozpocznie swoją inwestycję w Turku. Po raz pierwszy miasto Turek prezentowało ofertę terenów inwestycyjnych na najważniejszej imprezie targowej w Europie.

Ponadto uporządkowaliśmy politykę przestrzenną naszego miasta przeznaczając ogromne grunty przy osiedlu Wyzwolenia na kolejne bloki mieszkalne, ale też rozpoczęliśmy odzyskiwanie zaległych opłat planistycznych. Drogi miejskie będą powstawać teraz przede wszystkim w starych częściach miasta, tam gdzie mieszkańcy czekają na nie od bardzo dawna. Rozpoczynamy także proces rewitalizacji centralnych części Turku z rynkiem, placem Sienkiewicza oraz parkiem Żerminy Składkowskiej. Zaczęliśmy także przejmować drogi powiatowe, a niedługo z ulic zniknie tzw. „plastikowe rondo”.

reklama

To nie wszystko. Rozpoczęliśmy też niezwykle trudny, ale ważny dla mieszkańców proces optymalizacji wydatków na oświatę w Turku. Po 30 latach udało nam się wyprowadzić filię biblioteki miejskiej z piwnic do wygodnego lokalu przy ul. P.O.W., a sama biblioteka zajęła wysokie miejsce w rankingu Rzeczpospolitej i Instytutu Książki. Dzięki naszemu wsparciu Przystań zyskała profesjonalny sprzęt dźwiękowy, dzięki czemu może tworzyć scenę kameralną. Wspieramy kluby sportowe MKS „Tur 1921” Turek oraz „Alexas” Turek w ich rozgrywkach ligowych.

Pozyskaliśmy także środki na remont ulicy P.O.W. Udało się nam to dzięki wsparciu mieszkańców bloków P.O.W. 3 i 5.

To oczywiście nie wszystko. Machina zmian w naszym mieście ruszyła. Poza obniżeniem cen śmieci, ocieplaniem bloków, rusza program budownictwa mieszkaniowego, powstaje ciepłownia dla miasta, a dzieci bezpłatnie uczą się pływać. A to tylko nieliczne przedsięwzięcia spośród tych realizowanych przez burmistrza i jego radnych. W tym miejscu chciałabym, aby swoje 2 lata „działalności” podsumowali inni radni oraz przeciwnicy Burmistrza Romualda Antosika, którzy nieustannie i bezpodstawnie próbują krytykować wszystko, nie biorąc przy tym udziału w głosowaniach.

Mariola Kadrzyńska-Siwek
Radna Rady Miejskiej Turku
Wiceprezes Stowarzyszenia Ziemia Turkowska

Podobne artykuły

Wszystko wskazuje na to że bloki komunalne...

Wszystko wskazuje na to że bloki komunalne jednak...

22 wrz.
Będzie elektrownia, a może i dwie! Turek jest...

Będzie elektrownia, a może i dwie! Turek jest...

21 wrz.
Drogi będą jak z obrazka. Jest umowa na budowę...

Drogi będą jak z obrazka. Jest umowa na budowę ulic...

19 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama