sobota 19 września 2020

Januarego, Konstancji, Leopolda

reklama

Czy Towarzystwo Samorządowe nie chce mieszkań dla turkowian?

Czy Towarzystwo Samorządowe nie chce mieszkań dla turkowian? - foto: freeimages.com / Michal Zacharzewsk
foto: freeimages.com / Michal Zacharzewsk 

Zarząd TS swoim kolejnym oświadczeniem publikowanym w mediach lokalnych, dał wyraz olbrzymiej niewiedzy na temat sytuacji mieszkaniowej w Turku. Przez kilkanaście lat w naszym mieście nie wybudowano ani jednego mieszkania. Kiedy teraz zaczynamy budować, to oni podważają tego sens.

Uruchomiony przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Bank Gospodarstwa Krajowego program ma pomóc osobom, których nie stać na kupno mieszkania (nawet z dopłatą państwa) ani na wynajęcie go po stawkach komercyjnych, a jednocześnie osiągających zbyt wysokie dochody, by ubiegać się o mieszkanie komunalne. Dotychczas tacy ludzie byli pozostawieni sami sobie. Dlatego mieszkania, które będziemy budować, adresowane są do osób o średnich dochodach, pozwalających na regularne opłacanie czynszu.

reklama

Budowa mieszkań czynszowych w Turku jest odpowiedzią na niezaspokojone potrzeby turkowian, którzy wskutek nieprzemyślanej polityki mieszkaniowej prowadzonej w ciągu 12 lat rządów poprzedniej ekipy nie mają szans na mieszkanie. Sytuacja mieszkaniowa na terenie naszej gminy jest trudna. Na wynajem oczekuje wiele rodzin, wciąż niezrealizowane są listy osób uprawnionych do lokalu mieszkalnego bądź socjalnego, które utworzone zostały w 2002 r. Na realizację czeka również około 100 wyroków eksmisyjnych, w których sąd przyznał prawo do lokalu socjalnego. Nierealizowanie tych wyroków może wiązać się z odpowiedzialnością odszkodowawczą gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego. Do tego w poprzednich latach przydział lokali często odbywał się ze znacznymi nieprawidłowościami, co potwierdziła kontrola Komisji Rewizyjna Rady Miejskiej Turku.

Za rządów Towarzystwa Samorządowego nie zostały podjęte żadne działania mające na celu inicjację budowy mieszkań komunalnych. W latach ubiegłych istniały różne formy pomocy, z których można było skorzystać. Dlaczego z tego nie skorzystano? Przecież Bank Gospodarstwa Krajowego od blisko 20 lat wspiera budownictwo czynszowe. Do 2009 r. istniał Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, z którego środków BGK udzielał preferencyjnych kredytów na przedsięwzięcia polegające na tworzeniu mieszkań o limitowanej stawce czynszu. BGK prowadzi również obsługę programu Funduszu Dopłat, z którego udziałem aktualnie budowane są lokale socjalne na osiedlu Zdrojki Lewe. Program ten funkcjonuje od 2002 r.

Zatem wypowiadanie się TS w imieniu mieszkańców, jest bezpodstawne. Potwierdzają to choćby 124 ankiety złożone w zaledwie dwa tygodnie. Ankiety mieszkańców, dla których budownictwo czynszowe jest jedyną możliwością zamieszkania w nowym mieszkaniu na długie lata oraz meldunek na pobyt stały.

reklama

Romuald Antosik
Burmistrz Turku

Podobne artykuły

Wotum zaufania i absolutorium dla Burmistrza za...

Wotum zaufania i absolutorium dla Burmistrza za 2019...

3 lip.
Listy do redakcji: Stanowisko Burmistrza Miasta...

Listy do redakcji: Stanowisko Burmistrza Miasta w...

15 czerw.
Dom o jakim marzysz! Prawdziwy As dobrze...

Dom o jakim marzysz! Prawdziwy As dobrze...

18 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama