niedziela 02 października 2022

Racheli, Sławy, Teofila

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Turek się zmienia: liczne inwestycje i wyższe wpływy podatków

Turek się zmienia: liczne inwestycje i wyższe wpływy podatków - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Po raz kolejny w tej kadencji przyszło nam podsumować działania Rady Miejskiej Turku wraz burmistrzem Romualdem Antosikiem na czele oraz dokonać oceny sposobu wykonania budżetu za rok 2017. Budżetu który wraz ze swoimi poprawkami w ciągu roku budżetowego był każdorazowo przyjmowany zdecydowaną większością głosów. Samo też sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2017 otrzymało pozytywną opinię wszystkich komisji stałych rady miejskiej. Również Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej wyraził o przedłożonym przez burmistrza miasta Turku sprawozdaniu z wykonania budżetu za rok 2017 opinię pozytywną.

Podkreślić należy, iż najważniejszym zadaniem w 2017 roku było zapewnienie dostaw ciepła dla miasta. Podjęte przez burmistrza działania w tej materii zasługują na udzielenie mu absolutorium. Gdybyśmy sami jako miasto podjęli się budowy ciepłowni z pewnością konieczność zaciągnięcia kredytu skutkowałaby zwiększeniem opłat dla mieszkańców. Decyzja o budowie ciepłowni przez firmę GETEC sprawiła, że nie obciążyliśmy budżetu naszego miasta. Ale to nie wszystko. Udało się zrobić o wiele więcej.

reklama

W roku ubiegłym podjęto bowiem wiele działań i zrealizowano wiele inwestycji służących mieszkańcom naszego miasta.

Wybudowano i wyremontowano wiele odcinków ulic i dróg, które czekały na remonty od wielu lat. Należy tu podkreślić budowę układu komunikacyjnego w rejonie ulic: Sportowa, Kączkowskiego, Składkowskiego Orzeszkowej, budowę kanalizacji na osiedlu Leśna, czy przebudowę drogi na os. Wyzwolenia (mam tu na myśli budowę chodników i przebudowę miejsc parkingowych). Ponadto opracowano dokumentacje na przyszłe inwestycje drogowe opiewające na prawie pół miliona złotych. Inwestycji tak potrzebnych, bo przecież mieszkańcy chcą mieć ładne, zadbane chodniki pod blokami, ławeczki czy stojaki na rowery. Chcą remontu ulic, parkingów, których przez tyle lat nie mogli się doczekać.

W zakresie gospodarki mieszkaniowej rozpoczęto budowę budynków z lokalami socjalnymi na Zdrojkach Lewych. Wykonano termomodernizację budynków przy ulicy Górniczej. Opracowano dokumentację na budowę budynków wielorodzinnych w ramach programu Mieszkanie +. Mieszkań tak bardzo potrzebnych w naszym mieście. Potrzebnych bo aż 212 rodzin złożyło ankietę wykazując zainteresowane budowanymi mieszkaniami.

Prawie milion złotych zainwestowano w infrastrukturę zaniedbanych cmentarzy. Dotacja dla OSP w kwoce 370 tys. zł umożliwiła zakup samochodu ratowniczo – gaśniczego, co przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Turku. Poprzedni samochód OSP miał 30 lat. Znaczną kwotę, bo ponad 2 mln złotych przeznaczono na inwestycje w obiektach oświatowych, budowę boiska czy też adaptację sal lekcyjnych. Powstało obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne przy Gimnazjum nr 2. Kwotę 250 tys. złotych przeznaczono na stypendia dla uzdolnionych dzieci. Znaczne środki budżetowe zainwestowano w siłownie zewnętrzne i place zabaw (m.in. na Os. Wyzwolenia, Muchlinie). Opracowano ponadto projekt robót geologicznych na wykonanie odwiertu na potrzeby geotermii. Ponad 800 tys. zł przeznaczono na modernizację stadionu 1000-lecia (budowa boisk bocznych).

reklama

Ponadto prężnie funkcjonuje Turkowski Klub Senior Plus. Lada dzień otwarty zostanie wodny plac zabaw na terenie OSIR, który przewiduje wiele atrakcji dla dzieci. Niebawem obok wodnego placu zabaw powstanie piękny plac zabaw. W planach jest również budowa Centrum Sportów Plażowych ze skateparkiem. Wszystko to uatrakcyjni teren OSIR-u i sprawi, że po tylu latach zacznie on w końcu spełniać swoją rolę. Służyć będzie rekreacji i wypoczynkowi dla rodzin i najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rodzin, których nie stać na prywatne placówki zabezpieczyliśmy środki na opracowanie dokumentacji projektowej, aby w przyszłych latach pobudować żłobek miejski przy Przedszkolu Samorządowym nr 7 na Osiedlu Wyzwolenia.

Powyższe wydatki budżetowe wskazują, że w Turku tworzy się klimat dla rodziny. Wszystkie inwestycje budżetu roku 2017 nastawione były na mieszańców i ich potrzeby.

Inwestuje się w to wszystko czego nasze miasto przez tak wiele lat nie miało, we wszystko to czego w naszym mieście brakowało, czego szukaliśmy w innych miastach, we wszystko to co zostało przez ostatnie lata poprzedniej władzy zaniedbane i zapomniane.

Nie trudno zauważyć wzrostu dochodów z PIT, CIT czy podatku od nieruchomości. Kolejne firmy na terenie Turku się budują, a liczne rozbudowują swoją działalność. To jednoznacznie podkreśla fakt, że miasto się rozwija. Dowodem tego jest fakt, że miasto Turek jako nieliczne z miast w Polsce otrzymało Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju w kategorii Samorząd Przyjazny Inwestorowi, za zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej miasta Turek oraz za znaczącą poprawę jakości życia mieszkańców.

Miasto rozwija się pomimo konieczności spłaty zadłużenia wraz z odsetkami, które zafundowała nam poprzednia ekipa z burmistrzem Czaplą na czele. Pomimo to inwestujemy, robimy wszystko, aby to miasto się rozwijało. Cieszy nas wsparcie mieszkańców, przy pomocy których udało się dokonać tak licznych termomodernizacji bloków. Cieszą pozytywne opinie tych mieszkańców, którzy po kilku latach do Turku przyjeżdżają i dostrzegają jak miasto się zmieniło, jak wyładniało. To mieszkańcy utwierdzają nas w przekonaniu, że to co robimy jest słuszne, a przede wszystkim zgodne z ich oczekiwaniami. Utwierdza nas to w przekonaniu, iż wydatkowane środki budżetowe każdorazowo służyły poprawie atrakcyjności naszego miasta, służyły mieszkańcom.

Odkąd burmistrz Antosik sprawuje władzę w naszym mieście, budżety przez niego realizowane to budżety nastawione na potrzeby mieszkańców, a nie na indywidualne potrzeby elit politycznych. I z tym się pogodzić nie mogą głównie radni Towarzystwa Samorządowego. Radni którzy wraz z burmistrzem Czaplą rządzili tym miastem 12 lat. Ekipa, której mieszkańcy powiedzieli DOŚĆ. Do dziś widzimy, jak nie mogę tego znieść i nie mogą się z tym pogodzić. Szkoda tylko, że TS wprowadza mieszkańców w błąd wypisując te swoje teksty, tekściki, oświadczenia mające niewiele wspólnego z prawdą.

Próbujecie na kłamstwie odzyskać władzę. Widać, że kampania wyborcza się dla TS-u już rozpoczęła. Dla was panowie z TSu fakty nie mają znaczenia! Skupiacie się tylko na pisaniu i rozpowszechnianiu kłamstw i sloganów, licząc na to, że powtarzane dostatecznie długo staną się prawdą. A fakt jest jeden: Miasto Turek wreszcie się rozwija. A to dopiero zaledwie 4 lata rządów burmistrza Antosika.

w imieniu Radnych Stowarzyszenia Ziemia Turkowska
Mariola Kadrzyńska-Siwek

Podobne artykuły

Jednogłośne absolutorium dla Zarządu Powiatu...

Jednogłośne absolutorium dla Zarządu Powiatu Tureckiego

30 czerw.
Kiedy ranne wstały zorze, burmistrz Antosik...

Kiedy ranne wstały zorze, burmistrz Antosik dostał...

24 czerw.
Władze Turku oddały hołd ofiarom Zbrodni...

Władze Turku oddały hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej

14 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama