sobota 19 czerwca 2021

Gerwazego, Protazego, Sylwii

17°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Listy do redakcji: Kto jest winny problemom Klubu Tur 1921 Turek?

Listy do redakcji: Kto jest winny problemom Klubu Tur 1921 Turek?
 

Szanowna Redakcjo, motywacją do napisania przeze mnie listu była informacja o rozwiązaniu drużyny seniorskiej mojego ukochanego klubu a mianowicie MGKS Tur 1921 Turek. Zacznę od tego, że sam początkowo za zaistniałą sytuację obwiniałem ludzi zarządzających klubem. Z czasem wyczytałem, że głównym powodem zaistniałej sytuacji są braki finansowe w klubie. Więc postanowiłem nieco bardziej zagłębić się w temat. Poszukać przyczyn tej zapaści finansowej klubu, oraz odpowiedzieć na pytanie gdzie tak faktycznie leży wina za rozwiązanie piłkarskiego zespołu seniorskiego w prawie 30 tysięcznym mieście. 

We wstępnych poszukiwaniach znalazłem artykuł na stronie konińskiego portalu z danymi dotyczącymi dotacji samorządów miejskich na sport na 2020 rok. I tak oto Turek przeznaczył na sport 100 tysięcy złotych, Słupca 237 tys. zł. , Koło 270 tys. zł. a Kleczew 600 tys. zł. Nawet osoba nie koniecznie znająca się na matematyce zauważy ,iż miasto Turek nie stawia na sport. Patrząc na to zestawienie oraz fakt ,że podczas  każdego meczu mojej ukochanej drużyny w oczy rzucał mi się baner„Turek Miasto Które Wspiera Sport" , dochodzę do wniosku ,że być może miasto wspiera sport, być może, ale chyba  duchowo, bo na pewno nie finansowo. 

reklama

Logicznym jest fakt, że skoro miasto rok w rok obcinało dotację na sport, to odbije się to na klubach sportowych w mieście Turek. I tak właśnie się stało. MGKS Tur 1921 Turek (nie są to kwoty 100% oficjalne, ale zbliżone do kwot faktycznych) w roku 2018 otrzymał od miasta kwotę 112 tys. zł. w roku 2019 kwota ta spadła do 60 tys. zł. a w roku 2020 wyniosła 35 tys. zł. Domyślam się iż zarząd klubu podjął decyzję o rozwiązaniu drużyny seniorów po otrzymaniu informacji o tej oszałamiającej kwocie. 

Wyżej wymienione kwoty obrazują w jakich ekstremalnych warunkach musi działać zarząd Tura, i już po tych informacjach skłaniałem się ku stwierdzeniu , że zarząd klubu  był po prostu bezsilny w walce o utrzymanie zespołu Seniorów przy życiu(dodam tylko , że w tym sezonie drużyna składała się głównie z „chłopców z osiedla" czyli wychowanków Tura wieku 15-18 lat.) Jednak na tych liczbach nie skończyłem swojego „śledztwa". Skoro nasz powiat znajduję się w kryzysie postanowiłem zrobić zestawienie finansowe  drużyn z naszego powiatu. Pod uwagę wziąłem jedynie wsparcie głównego organu wspierającego dany klub (czyli w zależności od klubu było to miasto lub gmina), pamiętając o fakcie ,iż każdy klub poza tymi dotacjami mógł mieć budżet zwiększany o składki czy dotacje sponsorów. I tak :

MGKS Tur 1921 Turek – dotacja z miasta  ok 35 tys. zł – na tą chwile trenujących w klubie 7 zespołów.
MGKS Tulisia Tuliszków – dotacja  ok 90 tys. zł – 7 zespołów
GKS Orzeł Kawęczyn – dotacja  ok 70 tys. zł.- 3 zespoły 
GKS Kasztelnia Brudzew – dotacja ok 200 tys. zł – z tym , że jest to klub wielosekcyjny , na sekcję piłkarską budżet oscyluje w granicach 140 tys. zł – 4 zespoły 
GLKS Znicz Władysławów – dotacja ok 40 tys. zł – 1 zespół 
KS Grom Malanów  - dotacja ok 50 tys. zł – 3 zespoły
GKS Teleszyna Przykona – dotacja ok 45-55 tys. zł -  2 zespoły 
Wicher Dobra – brak danych

reklama

Po raz kolejny zaznaczę ,że  nie są to kwoty w 100% potwierdzone, mogą się one w jakimś minimalnym stopniu różnić od rzeczywistych, jednak starałem się aby informacje które udało mi się uzyskać z różnych źródeł były wiarygodne. To zestawienie nie pozostawia już żadnych złudzeń, Turek jako miasto powiatowe przeznacza na swoją drużynę piłkarską najmniej z całego powiatu tureckiego. 

Po tylu informacjach które udało mi się znaleźć w Internecie oraz wykonując kilkadziesiąt telefonów stwierdzam ,że miasto Turek w znacznym stopniu przyczyniło się do  upadku seniorskiej piłki w Turku. Jest to jednak tylko moja subiektywna opinia, którą chciałbym się podzielić z czytelnikami. Wolne media uważam za dużą siłę w państwie i dlatego kieruję ten list właśnie do państwa. Każda osoba zinterpretuję ten list w taki sposób jaki będzie chciała, uważam jednak , że informacje zawarte w artykule pokazują trochę inne spojrzenie na tą sytuację. 

Pozdrawiam Serdecznie, Zrozpaczony Kibic TURA TUREK

tytuł pochodzi od redakcji

Podobne artykuły

Tulisia Tuliszków - TUR 1921 Turek 1:4

Tulisia Tuliszków - TUR 1921 Turek 1:4

14 czerw.
TUR 1921 Turek - Kasztelania Brudzew 6:1

TUR 1921 Turek - Kasztelania Brudzew 6:1

14 czerw.
TUR 1921 Turek - Oranje Turek   4:2

TUR 1921 Turek - Oranje Turek 4:2

8 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama