czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

13°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Listy do redakcji: Ziemia Turkowska za inwestycjami dla wszystkich Turkowian

Listy do redakcji: Ziemia Turkowska za inwestycjami dla wszystkich Turkowian
 

Poniżej prezentuję stanowisko Klubu Radnych Ziemia Turkowska wygłoszone przeze mnie na sesji budżetowej w dniu 29 grudnia.

Tegoroczna sesja budżetowa Rady Miejskiej Turku jest niezwykle ważna. Właśnie dziś będziemy decydować m.in. o inwestycjach, które zostaną zrealizowane lub rozpoczną się w 2021 roku. Jako radni Klubu Ziemia Turkowska zawsze będziemy opowiadać się za inwestycjami ważnymi dla mieszkańców całego miasta Turku.

reklama

W uchwalanym dziś budżecie planowana jest:

  • budowa ulicy Żwirki i Wigury, której mieszkańcy przez lata nie mogli się doczekać, a która w tej części miasta pozostała jeszcze do wyremontowania. Szacowany koszt tej inwestycji to – 990.000 zł,

  • budowa ulicy wewnętrznej w rejonie bloków przy ul. Kączkowskiego. Osoby mieszkające w innych częściach miasta zapraszam na spacer po tej okolicy. Jak wygląda obecnie osiedle Matejki, Składkowskiego, Orzeszkowej? Jak wyglądają bloki w tej części miasta? Chyba nikt z państwa radnych nie zaprzeczy jak dużo się tam zmieniło. Tutaj, podobnie jak w przypadku Żwirki i Wigury, pozostała mała część do zamknięcia tego kwartału miasta. Dlatego właśnie budowa wewnętrznej ulicy Kączkowskiego została uwzględniona w tym budżecie. Droga ta będzie służyła kilkuset mieszkańcom tej części miasta. Niestety procedury związane z przejęciem gruntów, co zależy od postępowania spadkowego, są ciągle w toku. Liczę jednak na ich szybkie zakończenie i rozpoczęcie inwestycji. Szacowany koszt tej inwestycji to 1.000.000 zł,

  • budowa skateparku na terenie OSIR przy ul. Armii Krajowej to inwestycja z myślą o młodzieży tego miasta, z myślą o miejscu spotkań i rozrywki dla nich. Jest to inwestycja z myślą dalszej modernizacji terenu OSiR. Koszt tej inwestycji to 545.000 zł.

    reklama
  • przebudowa budynku użyteczności publicznej przy ul. Matejki (556 313 zł) na dwulokalowy budynek jednorodzinny.

  • rewitalizacja parku miejskiego (ponad 10 900 000 zł). Przypomnę tylko, że gdyby nie dofinansowanie, opozycja nadal składałaby interpelacje w stylu: „proszę naprawić w parku kosz”, „proszę zrobić coś z ptakami bo mieszkańcy mówią że w parku nie da się wytrzymać bo jest taki hałas i brud z powodu ptasich odchodów”, „nic w parku się nie dzieje”.

  • przebudowa lokalu przy ulicy 3 Maja na potrzeby muzeum – 672 000 zł.

  • remont Kina Tur za 700 000 zł.

Jak widać w projekcie budżetu zaplanowano szereg inwestycji pożądanych przez mieszkańców, które zostały przez nich wskazane jako te, które powinny być wykonane w pierwszej kolejności. Są to takie zadania jak infrastruktura drogowa, infrastruktura wpływająca na bezpieczeństwo, niezbędne remonty infrastruktury miejskiej, czy miejsca zachęcające do spędzania wolnego czasu i odpoczynku po szkole czy pracy, o których nie należy zapominać, że są w całej infrastrukturze miejskiej niezbędne.

Budżet jest optymalny i skrojony na miarę możliwości miasta Turku, ale jednocześnie kontynuujący wizję rozwoju miasta realizowaną w latach poprzednich. Na pewno nie jest to budżet, który zaspokoi wszystkie potrzeby miasta, gdyż takowy nie jest możliwy.

Decyzje podejmowane na poziomie rządowym oraz otaczająca nas pandemia koronawirusa powodują różnego rodzaju zmiany w dochodach miasta. Zarówno tych własnych, jak i tych pochodzących z dotacji czy subwencji. Jednak po projekcie budżetu widać, że finanse miasta są na chwilę obecną bezpieczne, a nasze miasto nie zamierza rezygnować z najważniejszych inwestycji.

W imieniu Klubu Radnych Ziemia Turkowska
Marcin Derucki

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Poseł Bartosik powinien...

Listy do redakcji: Poseł Bartosik powinien...

27 wrz.
List otwarty do posła Ryszarda Bartosika w...

List otwarty do posła Ryszarda Bartosika w sprawie...

24 wrz.
Listy do redakcji: Co z tym parkiem......

Listy do redakcji: Co z tym parkiem... burmistrz...

31 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama