wtorek 13 kwietnia 2021

Artemona, Justyny, Przemysławy

5°C całkowite zachmurzenie Pogoda na kolejne dni »
reklama

Las nie potrzebuje maseczki - potrzebuje szacunku

Las nie potrzebuje maseczki - potrzebuje szacunku
 

Wszyscy jesteśmy zmęczeni sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju i na świecie. Zdaję sobie sprawę, że jako leśnik jestem w komfortowej sytuacji w porównaniu do innych zawodów i mieszkańców miast.

Zaskoczyła i zachwyciła nas tegoroczna zima i choć śnieg i mróz utrudnia pracę leśnikom, to przez cały okres zalegania pokrywy śnieżnej czułem się bardzo komfortowo. Las był czysty, nieskazitelny, pokrywający ziemię śnieg znaczyły tropy zwierząt, nielicznych spacerowiczów i narciarzy. Można było uwierzyć, że ludzie się naprawili, szanują naturę i nie śmiecą.

reklama

Przejmując kiedyś leśnictwo Zdrojki zdawałem sobie sprawę, że to lasy położone najbliżej miasta, które będą musiały godzić gospodarkę leśną z rekreacją i aktywnym wypoczynkiem. Brałem udział w wytyczaniu i tworzeniu ”ścieżek dydaktycznych”. Udzielałem się w udostępnianiu terenów leśnictwa okolicznej ludności. Myślę, że nam leśnikom z Nadleśnictwa Turek to się udało. Pogodziliśmy funkcje lasu gospodarczego z ogromnym i bogatym w składniki flory i fauny ”parkiem miejskim”.

Od kilkudziesięciu lat leśnicy postawili na różne formy edukacji leśnej. Jako niepoprawny optymista liczyłem na szybsze i dużo lepsze efekty.

Wrócę do obecnej sytuacji. Wrażliwi na potrzeby ludności otworzyliśmy lasy właściwie bez ograniczeń. Śnieżna zima oferuje bogactwo doznań estetycznych i możliwości aktywnego wypoczynku. Śnieg jednak stopniał obnażając skrywaną prawdę. Po tym co odsłonił możemy się dowiedzieć, ze w mieście otworzono McDonald's, jakie lubimy piwo, ze nosimy maseczki i o wielu innych naszych upodobaniach.

reklama

Mnie najbardziej boli zaśmiecony las, ale śmieci widać w przydrożnych rowach, na skwerach, a jadąc dzisiaj do Bogdałowa, w Korytkowie na kanale dostrzegłem plastikową zaporę. Jeżeli wszystkim nam nie podoba się to o czym piszę, wszyscy to negujemy i brak szacunku dla natury uznajemy za naganny, to rodzi się pytanie – kto zaśmieca otoczenie? Przecież nie zwierzęta, a może jednak…

Zbliżająca się wiosna, zawsze budzi nadzieje. Następny felieton napiszę o kwiatkach – zwiastunach wiosny.

Czas brać się za sprzątanie.

Tadeusz Rosiak
Nadleśnictwo Turek - Lasy Państwowe

Podobne artykuły

Wielkopolska Straż Leśna od powiatu tureckiego...

Wielkopolska Straż Leśna od powiatu tureckiego...

7 kw.
Od 1 kwietnia można składać deklaracje o...

Od 1 kwietnia można składać deklaracje o wysokości...

6 kw.
Nielegalna jazda po lesie

Nielegalna jazda po lesie "nagrodzona" mandatami....

31 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama