piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

17°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Listy do redakcji: Dla chcącego nic trudnego?

Starosta Turecki Dariusz Kałużny

Listy do redakcji: Dla chcącego nic trudnego?
 

Chcieć to móc. Ile w tym prawdy? Tyle, że mając identyczną sytuację jak Miasto Turek, czyli otrzymując pieniądze z listy rezerwowej Funduszy Dróg Samorządowych i mając miesiąc na znalezienie wykonawcy, Samorząd Powiatu Tureckiego nie zwrócił pieniędzy Wojewodzie, a przeciwnie - zyskując przyznane środki podjął się realizacji zadania z korzyścią dla mieszkańców.

Historia sięga 2019 roku. 19 listopada pojawiła się zaktualizowana lista beneficjentów programu Funduszu Dróg Samorządowych. Okazało się, że Powiat Turecki otrzymał dofinansowanie na inwestycję pod nazwą: „Budowa chodników wraz z odwodnieniem przy drodze powiatowej Kowale - Grąbków 4490P”. Powiat Turecki nie zwlekając, już 22 listopada decyzją Rady Powiatu Tureckiego zmienił Wieloletnią Prognozę Finansową, a 28 listopada ogłosił postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy wyżej wymienionego zadania.

reklama

19 grudnia zawarta została umowa z wykonawcą na roboty budowlane, a cztery dni później - dzień przed wigilią, podpisana została umowa z Wojewodą Wielkopolskim. Od decyzji Wojewody do podpisania umowy z wykonawcą minęło zatem jedynie 30 dni - można? Owszem, wystarczy tylko chcieć.

Burmistrz Miasta Turku miał podobną sytuację z inwestycją pod nazwą: „Budowa dróg gminnych na Osiedlu Leśna w Turku”. Wystarczyło tylko podjąć decyzję w sprawie uruchomienia procedur, tak jak to zrobiliśmy w Powiecie Tureckim w 2019 roku.

Burmistrz jak zwykle szuka winnych gdzie indziej, tylko nie u siebie pozbawiając podatników miasta, mieszkańców m.in. ul. Chełmońskiego szansy na wielomilionową dotację, która w końcu zakończyłaby koszmar z dojazdem do posesji. Zarzuca kłamstwo Ministrowi Ryszardowi Bartosikowi, Staroście Tureckiemu i Radnym Rady Miejskiej w Turku. Oskarża Wojewodę Wielkopolskiego o opieszałość i pozbawienie szansy na zrobienie ul. Chełmońskiego. To tylko wskazuje na brak podstawowej wiedzy Burmistrza na temat Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, z którego ochoczo korzystają pozostali włodarze z powiatu tureckiego i inni samorządowcy w całym kraju. Wiadomo też, że znalezienie wykonawcy na wielomilionowe inwestycje jest znacznie łatwiejsze stąd też Powiat Turecki miał znacznie trudniejsze zadanie do zrealizowania

Tak krótki termin nie jest niczym nadzwyczajnym i nieosiągalnym. Pamiętajcie Państwo, że uszy można odmrozić na złość mamie. Odpowiedzialny samorządowiec nie powinien tego robić mieszkańcom.

reklama

Panie Burmistrzu, powiem tak po koleżeńsku: - Romuś po prostu nie dałeś rady. Nie wprowadzaj w błąd mieszkańców Turku. Z faktami się nie dyskutuje. Oddałeś blisko cztery mln zł dotacji, która poprawiłaby komfort życia Twoich podatników, mieszkańców m.in. ul. Chełmońskiego. Mogleś zapytać, jak to się robi. Na pewno bym pomógł. Wystarczyło tylko chcieć i podjąć działania, tak jak ja w 2019 roku.

Starosta Turecki
Dariusz Kałużny

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Listy do redakcji: Dla chcącego nic trudnego?

Podobne artykuły

Bądź widoczny, noś odblaski! Policyjna akcja na...

Bądź widoczny, noś odblaski! Policyjna akcja na...

5 paźd.
Są już pełnoprawnymi uczniami. Pierwszoklasiści...

Są już pełnoprawnymi uczniami. Pierwszoklasiści z...

3 paźd.
Wideo: Skaterzy z Turku mają gdzie pojeździć!....

Wideo: Skaterzy z Turku mają gdzie pojeździć!. Długo...

2 paźd.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama