niedziela 02 października 2022

Racheli, Sławy, Teofila

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Listy do redakcji: PiS w Turku nakręca kolejny konflikt. To próba odwrócenia uwagi

Marcin Derucki

Listy do redakcji: PiS w Turku nakręca kolejny konflikt. To próba odwrócenia uwagi
 

Pomimo trwającej wojny i kryzysu z jakim musimy się obecnie mierzyć, lokalni politycy PiS nie potrafią zakopać wojennego topora. Nie potrafią oni wznieść się ponad podziały i znów biorą się za uprawianie polityki opartej na obracaniu kota ogonem.

Nieudolna próba odwracania uwagi

Po długich latach oczekiwania Powiat Turecki w końcu zdecydował się wyremontować ul. Dobrską. Jest to droga kategorii powiatowej i zgodnie z obowiązującym prawem to samorząd powiatowy odpowiada za jej utrzymanie, tak jak miasto odpowiada za utrzymanie i remonty dróg miejskich. Nikt nie wymaga od władz powiatowych więcej, niż wymaga od nich obowiązujące prawo. Tylko żeby realizowali swoje podstawowe obowiązki. 

reklama

Jednak, od kiedy tylko pamiętam, władze powiatu wciąż proszą się okolicznych gmin i miast o pieniądze. Proszą o pieniądze na drogi powiatowe, tak jak prosili się o ogromne pieniądze na tomograf komputerowy. Jednocześnie starosta dziwi się, że radni miejscy wypominają mu zakup samochodu służbowego za 80 tys. zł., nie mówiąc nic o zakupie auta przez samorząd miejski. Różnica między miastem a powiatem jest taka, że miasto kupiło auto nie prosząc się innych samorządów o pieniądze na drogi i tomograf. Czy powiat zachował się zatem w porządku względem innych samorządów?

Przyznaję, że jestem zażenowany działaniami władz powiatu. Ale nie zaskoczony. To kolejna próba odwrócenia uwagi od spraw znacznie ważniejszych. Szpital musi zapłacić NFZ-owi 1,3 mln zł za niezrealizowane świadczenia podczas niefunkcjonowania Oddziału Chorób Wewnętrznych. Dodatkowo planuje zaciągnąć 10 mln zł kredytu na spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek. Czy władze powiatu mają zamiar to skomentować?

Mamy teraz ważniejsze sprawy na głowie

Wywoływanie kolejnej afery, to także próba odwrócenia uwagi od nieudolności państwa w pierwszych dniach kryzysu uchodźczego. Tylko dzięki tytanicznej pracy Polaków, ogromnym sercom i bezgranicznej chęć pomocy Ukraińcom, w naszym kraju dzieją się prawdziwe cuda. Gdzie jednak podziewa się państwo? Gdzie odpowiednie służby i działania wojewody? Pomoc opiera się na inicjatywach oddolnych i samorządach. Dzisiaj widać jak na dłoni lata zaniedbań w dziedzinie polityki uchodźczej, migracyjnej i integracyjnej. 

Jakby tego było mało, w projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w czasie wojny dorzucono zapis, który może gwarantować funkcjonariuszom publicznym bezkarność dot. nadużycia uprawnień i niegospodarności w czasie pandemii. Serio PiS-ie? 

reklama

Marcin Derucki

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Wójt Mikołajczyk nie zamknie szkoły w...

Wójt Mikołajczyk nie zamknie szkoły w Słodkowie....

26 wrz.
List otwarty do posła Ryszarda Bartosika w...

List otwarty do posła Ryszarda Bartosika w sprawie...

24 wrz.
Wszystko wskazuje na to że bloki komunalne...

Wszystko wskazuje na to że bloki komunalne jednak...

22 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama