piątek 19 lipca 2024

Alfreny, Rufina, Wincentego

reklama

Listy do redakcji: Maglowanie Burmistrza

Marian Mirosław Marczewski

Listy do redakcji: Maglowanie Burmistrza
 

Ja osobiście, oraz moje koleżanki i koledzy praktycznie codziennie spotykamy się z setkami mieszkańców naszego miasta i powiatu. Czy to wtedy gdy jesteśmy w pracy, gdy robimy zakupy w sklepach i zieleniakach, spotykamy się na imprezach rodzinnych i towarzyskich czy też w czasie dyżurów w naszym biurze Nowej Lewicy. W trakcie tych spotkań zdecydowana większość rozmów dotyczy dramatycznej sytuacji w jakiej znalazł się nasz kraj. Ludzie są wręcz przerażeni. Widzą jak inflacja zżera ich zarobki i oszczędności na „czarną godzinę” – jeśli je mają, boją się bankructwa. Widzą w jakim stanie jest służba zdrowia, ilu ich krewnych, przyjaciół, znajomych odeszło bo nie zapewniono im o czasie i na odpowiednim poziomie opieki zdrowotnej. Mówią o stworzonym przez PiS „piekle kobiet”. Widzą kraj który znajduje się w bagnie prawnym, gdzie płacimy miliony euro kar za nie realizowanie orzeczeń trybunałów międzynarodowych. Gdzie kompletnie zdeprecjonowano naszą pozycję na arenie międzynarodowej, gdzie państwo dokonuje finansowym terrorem zamachu na nie pisowskie samorządy a Czarnek realizuje demontaż systemu oświaty.

Ostatnio zobaczyli indolencje i bezwład państwa przy okazji dramatu jakim jest zatrucie wód Odry, oraz dowiedzieli się jak pisowska „mafia” grabi pieniądze w spółkach skarbu państwa. Masakra. Praktycznie nie ma też spotkania, żeby nasi rozmówcy nie mówili o tym, że ich dzieci lub wnuki o niczym innym nie myślą jak tylko o wyjeździe za granicę aby tam rozpocząć nowe życie.

reklama

No bo jak tutaj funkcjonować jeżeli o wszystkim decyduje człowiek którego jak kukłę wożą po kraju, człowiek kompletnie oderwany od rzeczywistości, zamknięty w kokonie, który często nie wie w jakim jest mieście i bredzi o sprawach o których nie ma najmniejszego pojęcia. Człowiek który wokół siebie zgromadził i od siebie uzależnił nieudaczników, których wywindował na najwyższe funkcje w państwie i których byt zależy od jego widzimisię. Nie miejmy złudzeń, przecież to już widzimy, ten szaleniec będzie robił wszystko aby wyprowadzić nas z Unii Europejskiej.

Te nasze rozmowy dotyczą także bardzo często tego, co się dzieje w naszym mieście. Nie ukrywajmy, jest przecież obiegowa opinia o tym, że Turek zwija się, wyludnia, staje się miastem emerytów w którym niewiele się dzieje. Zarząd Powiatowy Nowej Lewicy zaprosił więc burmistrza Antosika aby porozmawiać z nim o nurtujących mieszkańców Turku problemach, o jego przedsięwzięciach i zamierzeniach. Burmistrz przyjął nasze zaproszenie i do spotkania doszło w siedzibie Nowej Lewicy. Postaram się Państwu zrelacjonować to spotkanie ograniczając swój komentarz do niezbędnego minimum. Wnioski wyciągniecie Państwo sami.

Na początku burmistrz polemizował z opinią, że Turek jest miastem które się zwija. Prawdą jest, że wielu mieszkańców wyprowadziło się na teren gminy Turek. Tam kupili działki których cena jest dużo niższa niż w Turku i pobudowali swoje domy. W granicach miasta ilość działek jest ograniczona a ich cena bardzo wysoka. Budżet miasta jest na przyzwoitym poziomie, dzięki podatkom odprowadzanym przez lokalnych przedsiębiorców którzy są bardzo aktywni. Największe wydatki pochłania oświata bo około 40 mln z czego tylko 20 mln wynosi subwencja państwa a pozostałe musimy dokładać z naszych środków. W swoich pytaniach pominęliśmy problem rewitalizacji parku bowiem na ten temat ukazały się obszerne artykuły i odpowiedzi burmistrza w lokalnych mediach. Rodzi się jednak taka refleksja, nie zawsze najniższa oferta w przetargu jest najwłaściwszą. Należało bardziej wnikliwie zapoznać się z wybranym wykonawcą (w końcu to inwestycja za 20 mln), tym bardziej, że jak się okazało w innych miejscach w Polsce ta sama firma ma znaczne poślizgi w realizacji robót.

Osobiście zadałem burmistrzowi następujące pytania:

  • Wiemy jak drastycznie wzrosły ceny węgla, gazu, paliw i prądu. Wszyscy zapowiadają dalszy ich wzrost. Czy prowadzi Pan rozmowy z firmą GETEC która zaopatruje w ciepło ok. 85 % mieszkańców. Czy planowane są podwyżki za dostarczane ciepło. Burmistrz oświadczył, że jest po rozmowach ze wspomnianą firmą i do końca br. roku nie planuje się podwyżek. Natomiast nieoficjalnie mówi się o tym, że koszty w przyszłym roku mogą wzrosnąć o ok. 15%.

    reklama
  • Wielu mieszkańców miasta oraz przyjezdnych zwraca uwagę na bałagan wręcz brud szczególnie w sobotę i niedzielę w rejonie Placu Wojska Polskiego, Kaliskiej i 3-go Maja oraz Placu Sienkiewicza. Sterty śmieci, opakowań, butelki, wstyd, że tak wygląda centrum miasta. Burmistrz zapewnił, że w porozumieniu z PGKiM wprowadzone zostaną dyżury sprzątających i miasto w centrum będzie czyste.

  • Na koniec swoich pytań poruszyłem problem działalności sportowej w naszym mieście. Jesteśmy jedynym miastem powiatowym w woj. Wielkopolskim który ma generalnie sport na tak niskim poziomie. Po prostu wstyd. Klub Sportowy „Tur” pomimo olbrzymiego zaangażowania działaczy nie osiągnie znacznych sukcesów, jeżeli z budżetu miasta nie zostaną skierowane większe środki. Mamy piękne tradycje. Wskazałem, że burmistrz osobiście powinien się zaangażować w pozyskiwanie sponsorów dla klubu.

Jan Pakuła zadał pytanie dotyczące odwiertów wód geotermalnych. Sprawa była początkowo bardzo nagłośniona a teraz jakby przycichła. Burmistrz odpowiedział, że wykonano jeden odwiert i dokonano analizy wody. W chwili obecnej pozyskano 55 mln środków zewnętrznych i będzie ogłaszany przetarg na drugi odwiert oraz budowę ciepłowni geotermalnej. Najprawdopodobniej zaangażuje się w to także firma GETEC.

Andrzej Kwiatkowski poruszył sprawę opłat za śmieci odbieranych przez PGKiM. System opłat za śmieci oparto na systemie związanym ze zużyciem wody w danym lokalu lub wspólnocie. Czy ten system się bilansuje. Ludzie bardzo oszczędzają wodę (znaczne opłaty, apele o oszczędność) i czy z tego tytułu nie zostaną „ukarani” podwyżkami za wywóz śmieci. Burmistrz odpowiedział, że wprowadzenie nowego systemu spowodowało, że zwiększyła się liczba mieszkańców płacących za wywóz śmieci a system się z grubsza bilansuje. Obecna umowa za odbiór śmieci obowiązuje do końca czerwca 2023 roku i nie przewidujemy podwyżki . Co będzie po tym terminie zależy od przetargu.

Anita Dzieciątkowska-Pieścik poruszyła kwestie dotyczące mieszkań komunalnych. W swojej kampanii wyborczej mówił pan o konieczności budowy w Turku mieszkań komunalnych. Sytuacja w tym zakresie jest dramatyczna. Od lat nie wybudowano takich mieszkań. Jaka jest tego przyczyna. Burmistrz odpowiedział, że rządowy program Mieszkanie+ okazał się kompletną klapą. Miasto co prawda otrzymało z tego programu 9,6 mln na budowę dwóch bloków (44 mieszkania) ale w przetargu wykonawca zaoferował ich wykonanie za kwotę ponad 18 mln. W kolejnym przetargu nie zgłosili się chętni do zrealizowania inwestycji za taką cenę a miasta nie stać na zaciągnięcie kredytu i dołożenie brakującej kwoty. Przy tych propozycjach jakie oferuje rząd nie ma szans na ich budowę. Natomiast w zasobach komunalnych miasta mamy około 906 mieszkań, o nie będziemy dbać szczególnie i zrobimy wszystko aby nam nie „uciekały”. Uwaga do wypowiedzi burmistrza – są jednak samorządy które budują mieszkania komunalne, ostatnio bardzo ciekawe decyzje w tym zakresie podjął burmistrz miejscowości Mikołajki. Koleżanka zapytała też jak wygląda obsada kadrowa w szkołach i przedszkolach samorządowych. Burmistrz odpowiedział, że w przedszkolach jest pełna obsada, w szkołach też nie ma problemu chociaż zdarzają się pojedyncze braki ale jest to rozwiązywane na bieżąco.

Mirosława Pilarczyk zapytała czy burmistrz wie coś o budynku po byłym markecie MarcPol który niszczeje i szpeci wjazd do miasta. Burmistrz odpowiedział, że nie ma wiedzy na ten temat. Obiekt stanowi własność prywatną i właściciel decyduje o jego zagospodarowaniu.

Paweł Bartczak poruszył problem ulicy Torowej . Chodzi o odcinek drogi ok. 20 m. Mieszkający przy tej ulicy brodzą w błocie i od dłuższego czasu nie mogą doprosić się o remont nawierzchni, chociaż podatki płacą jak inni. Burmistrz złożył deklarację, że spotka się w tej sprawie z zainteresowanymi.

Drodzy czytelnicy. Zarząd Nowej Lewicy podjął decyzję, że w sprawach ważnych dla powiatu, miasta i jego mieszkańców będzie organizował spotkania z decydentami, ludźmi mającymi wpływ na to jak nam się tutaj żyje. Prosimy o zgłaszanie nurtujących Was problemów. Jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Kontakt telef.: 607-604-622, 605-904-907, 669-466-761, 725-201-418 lub na skrzynkę e-mail: marmir4@wp.pl

Marian Mirosław Marczewski.

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
Podobne artykuły
Rodzeństwo uratowało życie mieszkance Turku....

Rodzeństwo uratowało życie mieszkance Turku. Spotkanie i...

2 lip.
Listy do redakcji: Powstał Klub Radnych Nowej...

Listy do redakcji: Powstał Klub Radnych Nowej Lewicy w Radzie Miasta Turku

28 czerw.
Burmistrz Antosik z wotum zaufania i...

Burmistrz Antosik z wotum zaufania i absolutorium za 2023 rok

26 czerw.
List otwarty w sprawie rewitalizacji rynku...

List otwarty w sprawie rewitalizacji rynku miejskiego w Turku

5 czerw.
Listy do redakcji: Kałużny w politycznym...

Listy do redakcji: Kałużny w politycznym czyśćcu

16 maj.
Szwagier posła starostą tureckim, kilka...

Szwagier posła starostą tureckim, kilka słów o nowej układance w...

15 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama