sobota 13 lipca 2024

Danieli, Irwina, Małgorzaty

reklama

Listy do redakcji: Potrzebna debata i podjęcie ważnych decyzji w sprawie szpitala w Turku

​​​​​​​Roman Groblica

Listy do redakcji: Potrzebna debata i podjęcie ważnych decyzji w sprawie szpitala w Turku
 

Potrzebna jest debata i podjęcie ważnych decyzji, które przyczynią się do  tego by nasz szpital mógł dalej funkcjonować w sposób gwarantujący mieszkańcom zapewnienie świadczeń zdrowotnych na niezmiennym poziomie.

Latami sytuacja szpitala została doprowadzana do niebezpiecznej a w ostatnim okresie wręcz do skrajnie niebezpiecznej. Kwota zobowiązań naszej placówki, a tym bardziej zobowiązań wymagalnych, nie może napawać optymizmem.

reklama

Jestem świadomy tego, że jeśli nie wprowadzi się żadnego programu naprawczego to ten niekorzystny trend może także dotyczyć tego roku. Rosnące koszty utrzymania placówki oraz wciąż niezałatwione kwestie pogrążają finansowo szpital na kolejne miliony.

Również świadomy jestem tego, iż w ostatnich latach do tradycyjnych problemów z jakimi boryka się większość szpitali powiatowych czyli niskiej wyceny świadczeń oraz problemów z płatnościami za nadwykonania, dołączyły dodatkowe kłopoty z finansowaniem podwyżek płac w ochronie zdrowia. Specjaliści alarmują, iż koszty wynagrodzeń personelu przekraczają 80% budżetu placówek. To lwia część budżetu każdego szpitala, a u nas jest jeszcze gorzej bo koszty te oscylują w okolicy 90%. Przyczyn takiego zjawiska jest pewnie kilka. Jak już wspominałem podwyżki wynikające ze zmiany prawa, a co za tym idzie brak wsparcia państwa (bo prosto jest komuś obiecać, że będą podwyżki a nic nie dać na nie), kwestia niedoboru lekarzy specjalistów i co jest z tym związane, konieczność ich kontraktowania na wysokich stawkach na umowach cywilnych czy zbyt duże zatrudnienie kadry pomocniczej przekraczające wymagania dla bezpiecznego zapewnienia usług medycznych narzuconych przez NFZ.

Dodatkowo, z czym przychodzi się zmierzyć, to coraz większy problemem dostosowania systemu opieki zdrowotnej do zmian społecznych – przede wszystkim demograficznych. Wszyscy chyba wiemy, że społeczeństwo nam się starzeje i potrzebna będzie coraz bardziej rozwinięta pomoc dla osób starszych. Może w takim razie warto byłoby zastanowić się nad oddziałem kardiologicznym czy geriatrycznym w naszym szpitalu. My, jako społeczeństwo, musimy zaakceptować sytuację, na którą nie mamy wpływu, a osoby odpowiedzialne za szpital dostosować go do niej.

Mamy kontynuację układu władzy w Powiecie, i tu nasuwają się pytania: dlaczego nie można było zaprzestać tego procederu zadłużania wcześniej?, czy zarząd powiatu widział, że zadłużenie szpitala z miesiąca na miesiąc rosło?, czemu nie wprowadzano żadnych programów naprawczych?. Całe szczęście, że z początkiem tej kadencji podejmuje się próbę ratowania szpitala, i mocno wierzę, że będzie ona skuteczna.

reklama

Odnoszę wrażenie, że za poprzedniej kadencji do uspokojenia opinii publicznej i tzw. zagaszenia ognia, udzielano pożyczek na szpital nie bardzo widząc pomysłu jak z tego wyjść, nie oczekując od dyrektora wdrożenia jakiegokolwiek programu naprawczego, który miałby swoje odzwierciedlenie na tzw. słupkach w budżecie szpitala. Brak było należytej kontroli ze strony właścicielskiej, co przyczyniło się do tak wielkiego zadłużenia naszej placówki. Ta cała sytuacja kładzie się cieniem na poprzedni zarząd Powiatu.

Dlatego chcemy usłyszeć jakie są pomysły na ratowanie sytuacji szpitala, gdzie szukać oszczędności w dalszym funkcjonowaniu placówki mając na uwadze właściwe zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych mieszkańców naszego powiatu żeby nie powtórzyła się sytuacja z lat poprzednich, że po udzieleniu pożyczki troska o szpital się kończy.

Trudne i ciężkie decyzje teraz po stronie organu właścicielskiego. Powiat jest odpowiedzialny za szpital, a my, radni powiatowi, jesteśmy zobowiązani do odpowiadania na często zadawane pytania przez zainteresowanych mieszkańców o sytuacje naszej lecznicy. Nie chciałbym aby na koniec naszej kadencji okazało się, że z zadłużeniem naszego szpitala nic nie zrobiono. Dla mnie udzielanie kolejnej pożyczki szpitalowi przez Powiat bez egzekwowania od władz szpitala zmian w funkcjonowaniu tej placówki to nic nierobienie. Obrazuje to przykład chociażby z ostatniej udzielonej pożyczki przez powiat w poprzedniej kadencji. W grudniu 2023 r. przyznano szpitalowi 4 mln zł pożyczki na spłatę zobowiązań wymagalnych gdzie kwota ta starczyła jak widać na pół roku, i przyszło znów Radzie Powiatu podejmować decyzję czy udzielić szpitalowi kolejnej pożyczki. Dlatego potrzebny jest plan jak ma funkcjonować szpital i nie zadłużać się z miesiąca na miesiąc, by udzielona teraz pożyczka w kwocie 3 mln zł znów nie okazała się formą załatania dziury na parę miesięcy. Pocieszającym może być fakt, że w wreszcie władze Powiatu zauważyli problem zadłużanego szpitala i w końcu domagają się czynów od dyrekcji a nie wizji. A my radni będziemy się temu procesowi bacznie przyglądać.

Radny Rady Powiatu Tureckiego
Roman Groblica

źródło: materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Podziękowania Roman Groblica

Podziękowania Roman Groblica

10 kw.
Onkologiczna i endokrynologiczna. Od maja...

Onkologiczna i endokrynologiczna. Od maja ruszają dwie nowe poradnie w...

5 kw.
Wyciągamy trupa z szafy. Czy turkowski szpital...

Wyciągamy trupa z szafy. Czy turkowski szpital stanie wreszcie na nogi?

15-11-2023
Zadzwoń i zapisz się na badanie. Bezpłatna...

Zadzwoń i zapisz się na badanie. Bezpłatna mammografia w SP ZOZ w Turku

07-11-2023
Zasłużeni dla zdrowia. Ekipa z Turku z...

Zasłużeni dla zdrowia. Ekipa z Turku z odznakami od Ministra Zdrowia

28-09-2023
Pępowina przecięta. Nowy oddział...

Pępowina przecięta. Nowy oddział ginekologiczno-położniczy...

19-08-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama