Comenius Regio „Młodzi ratownicy bez granic”

W dniach 16-21 września obyło się pierwsze spotkanie w ramach nowego projektu Comenius Regio „Młodzi ratownicy bez granic”.
Odwiedziło nas 5 osób z dobrze znanego już nam Wiesmmor w Niemczech. Tym razem byli to:
- pan Friedrich Völler – wiceburmistrz Wiesmoor i wicedyrektor Kooperative Gesamtschule Wiesmoor,
- Elke Bauer – dyrektorka szkoły podstawowej Wiesmoor-Mitte,
- Anja Heeren - wice dyrektorka szkoły podstawowej Wiesmoor-Mitte,
- Helmut Saathoff – koordynator projektu w Niemczech, inicjator wszystkich projektów Comenius,
- Frank Sukatsch – nauczyciel KGS oraz członek niemieckiej grupy ratowników.
Urząd Miasta Wiesmoor oraz grupa Joannici Dzieło Pomocy również biorą udział w tym projekcie, jednakże tym razem było to spotkanie głównie przedstawicieli szkół.
Ze strony polskiej uczestnikami projektu są:
- Urząd Miasta Turek,
- Szkoła Podstawowa nr 1,
- Szkoła Podstawowa nr 4,
- Szkoła Podstawowa nr 5,
- Gimnazjum nr 2,
- Ochotnicza Straż Pożarna.
Celem nadrzędnym projektu jest kształtowanie w placówkach szkolnych modelu nauczania ukierunkowanego na poszerzenie wśród dzieci i młodzieży wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Nasi goście brali udział w obchodzonym w dniu 17 i 18 września I Festiwalu ph. „Mehofferowskie Klimaty”. Grupa z Niemiec wykonała witraż z kwiatowej kompozycji, dzięki czemu mogliśmy zaobserwować jak powstają słynne pojazdy kwiatowe prezentowane w Wiesmoor podczas Święta Kwiatów. Podnadto mogliśmy posłuchać ludowej muzyki wykonanej przez niemieckich muzyków.
W trakcie wizyty pracowaliśmy nad wyżej wymienioną tematyką. Omówiliśmy m.in. zagadnienia realizowane w szkołach polskich i niemieckich związane z tematyką zdrowia, ochrony przeciwpożarowej oraz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w różnych wypadkach. Każda ze szkół przedstawiła swoje cele i zadania na najbliższe dwa lata realizacji projektu. W Szkole Podstawowej nr 1 oraz w Gimnazjum nr 2 działają już Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, które ćwiczą regularnie i biorą udział w wielu zawodach. Natomiast w Szkole Podstawowej 4 i 5 planowane jest utworzenie młodzieżowych grup ratownictwa wodnego. Ponadto w ramach projektu przewidziane jest także przeprowadzenie kursu (zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli) udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz cykliczna nauka o ochronie przeciwpożarowej. W związku z tym przewidziane są także dodatkowe ćwiczeniowe alarmy i ewakuacje szkół. Nasi uczniowie będą brali udział w licznych konkursach poruszających tematykę zdrowotną, przeciwpożarową oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Goście zwiedzali siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku, gdzie zapoznali się ze sprzętem i specyfiką działalności straży pożarnych oraz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Mieli też okazję zobaczyć ćwiczenia tych drużyn.
Aby zrealizować wszystkie złożone cele potrzebne jest duże zaangażowanie każdego z partnerów projektu. Konieczna jest również ścisła i regularna współpraca. Przed nami zatem duże wyzwanie! A kolejne spotkanie już wkrótce!

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72









