czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Dotacje na ,,Małe projekty'' - aktywizujące lokalną społeczność

Dotacje na ,,Małe projekty'' - aktywizujące lokalną społeczność
 

W najbliższym czasie, już po raz trzeci, Lokalna Grupa Działania Turkowska Unia Rozwoju - T.U.R. ogłosi nabór na tzw. „Małe projekty”. Dofinansowanie może zostać przyznane na projekty, które aktywizują społeczność lokalną i jednocześnie wpisują się w cele zawarte w dokumencie, zwanym Lokalną Strategią Rozwoju. Są to działania mające wpływ na rozwój turystyki, rekreacji i sportu w naszym regionie oraz takie, które wspierają kultywowanie lokalnych tradycji.

O dofinansowanie projektu mogą ubiegać się osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej w tym m.in. Stowarzyszenia i Fundacje, ale także i osoby prywatne. Wnioskujący muszą zamieszkiwać albo mieć siedzibę lub też wykonywać działalność gospodarczą na obszarze działania LGD T.U.R., czyli jednej z gmin z tego obszaru: Brudzewa, Goszczanowa, Kawęczyna, Kościelca, Malanowa, Turku (gminy wiejskiej), Przykony i Władysławowa. Pamiętajmy jednak, że zamieszkanie na terenie tych gmin, nie jest tu konieczne. Wystarczy, że projekt skierowany będzie do osób z obszarów wiejskich, a dokładniej z obszaru wskazanych gmin.

reklama

,,Małe projekty'' to takie projekty, których całkowity koszt może wynosić już od 4.500 złotych, natomiast przyznane dofinansowanie wynosić może maksymalnie 25.000 złotych. Jednak aby zapewnić jak największej ilości podmiotów możliwość uzyskania dofinansowania, preferujemy wnioski o maksymalnej kwocie dofinansowania w wysokości 14.000 zł., przydzielając za to dodatkową punktację.

Wysokość przyznanej pomocy to 70% kosztów kwalifikowanych, do których w odróżnieniu od innych rodzajów dofinansowań zalicza się również podatek VAT (za wyjątkiem jednostek samorządu terytorialnego) Zatem, co z pozostałymi 30% stanowiącymi wkład własny? Otóż w przypadku „Małych projektów” może to być zarówno wkład rzeczowy jak i osobowy. Oznacza to, że do projektu można wnieść np. pracę swoją, wolontariuszy, czy też lokal.

W ramach ,,Małych projektów'' organizować można m.in. szkolenia, warsztaty, imprezy plenerowe o charakterze sportowym i kulturalnym czy festyny. Zakres „Małych projektów” jest dość szeroki a jego szczegóły znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lipca 2008 r. (z późn. zmianami). Chcąc zobrazować, jakie projekty dotychczas uzyskały dofinansowanie, można wspomnieć choćby o warsztatach bożonarodzeniowych, placu zabaw dla dzieci, czy festiwalu kolęd i pastorałek. Ale „Małe projekty” to również i inne ciekawe przedsięwzięcia i inicjatywy. Dzięki nim możemy np. wypromować gospodarstwo agroturystyczne, przeprowadzić degustację lokalnych potraw, zorganizować majówkę albo rajd rowerowy, czy choćby utworzyć wypożyczalnię rowerów. Granice „Małych projektów” to tak naprawdę granice naszej wyobraźni.

Serdecznie zachęcamy do składania w naszym biurze wniosków o dofinansowanie na ciekawe projekty, które zaangażują lokalną społeczność z obszarów wiejskich. Z naszej strony oferujemy wsparcie merytoryczne i pomoc przy wypełnianiu wniosków o dofinansowanie. Doświadczenia wcześniejszych naborów pokazują, że wypełnienie takiego formularza wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

reklama

Nasze biuro czynne jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-16. Informacje można uzyskać również telefonicznie, pod numerem 63 289 36 57 lub kontaktując się za pomocą formularza, znajdującego się na naszych stronach www.lgd-tur.org.pl. Zapraszamy!

Podobne artykuły

Przygodę w siodle czas zacząć

Przygodę w siodle czas zacząć

15-08-2014
Kolejna sztuka pod znakiem zbrodni i kary

Kolejna sztuka pod znakiem zbrodni i kary

31-03-2014
Przyjdź na casting. Zagraj w sztuce

Przyjdź na casting. Zagraj w sztuce

24-03-2014

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama