poniedziałek 28 września 2020

Libuszy, Wacławy, Wacława

reklama

Spacerkiem z Konina do Mehoffera/W. Gruszczyńska

Spacerkiem z Konina do Mehoffera/W. Gruszczyńska
 

"Tajemnice codzienności" - pod takim hasłem obchodzone są w 2012 roku Europejskie Dni Dziedzictwa. Polska włączyła się w europejski nurt po raz dwudziesty. Oddział PTTK w Koninie zaproponował z tej okazji wyjazd do Turku na drugi dzień festiwalu „Mehofferowskie klimaty”. Miejski Zakład Komunikacji w Koninie uruchomił linię specjalną SPACER, z której skorzystały 83 osoby. Sześcioro rowerzystów dotarło na własnych rumakach. W imprezę włączyło się 47 turystów z Oddziału SZLAK BRDY z Bydgoszczy. Najmłodszym uczestnikiem był Jan Okoński (6 lat) z Konina.

Tajemnice codzienności zaprezentowało Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku. Po remoncie, ukończonym w maju tegoż roku z udziałem środków unijnych, muzeum stało się niezwykle atrakcyjne. Bogate tradycje tkackie w Turku, kompletny warsztat czapniczy, krawiecki, wystrój izby tkacza - wszystko przybliżyło codzienność w XIX i XX wieku w Turku. Niecodzienne dzieło Józefa Mehoffera w Turku zaprezentowane zostało w sześciu salach ekspozycji stałej. Interesujący wykład „Turkowskie dzieło Józefa Mehoffera” w Muzeum Rzemiosła Tkackiego wygłosił dyrektor Bartosz Stachowiak. Z Bydgoszczy przyjechała wystawa “Ze starej płyty melodia płynie!”, obrazująca codzienność początków przemysłu fonograficznego. Stała wystawa archeologiczna przykuła uwagę zwłaszcza najmłodszych. Niektórzy rozmarzyli się oglądając czasową wystawę na 100-lecie Liceum w Turku. Kompleksowe dzieło Józefa Mehoffera zaprezentował w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pracownik Muzeum Artur Kolęda. Wśród odnowionych polichromii i zrealizowanych witraży czuć było ducha Mehoffera. Tym bardziej, że po ulicach przechadzał się sobowtór artysty. Obok ławeczki Mehoffera para artystów - sopran i tenor - wykonała a capella popularne arie operetkowe przy spontanicznym aplauzie naszej ponad 100-osobowej grupy.

reklama

Tegoroczna edycja festiwalu miała za temat przewodni film. W parku im. Żerminy Składkowskiej wyświetlano stare filmy, a sobowtór Charlie Chaplina pozował do zdjęć. Pracownia witrażowa była oblegana przez dzieci i dorosłych, powodzeniem cieszyły się konkursy w parku. Przygrywali kataryniarze. Można było jechać bicyklem lub powozem. Regionalny poczęstunek dla całej grupy przygotował Cafe Pub 69. Tamże Witold Wojciechowski, szef Tureckiego Towarzystwa Turystycznego, zwrócił uwagę na mijane domki tkaczy i specyficzne położenie Turku i powiatu tureckiego. Obdarowani folderami o Wielkopolsce "Wędrownicy" z Bydgoszczy odjechali na północ, a koniniacy obejrzeli murale przy ulicy P.O.W. i udali się linią SPACER MZK Konin do grodu nad Wartą.

Kolejny SPACEREK PO ZDROWIE PTTK Konin zaplanowany jest na niedzielę 14.10.2012 r. 

Tekst: W. Gruszczyńska Fotografie: Marek Chlebicki,W. M. Gruszczyńscy, Władysław Wojtulewicz

reklama

*tytuł pochodzi od redakcji

Podobne artykuły

Mural upamiętniający Bitwę Warszawską powstał...

Mural upamiętniający Bitwę Warszawską powstał we...

22 wrz.
Ministerialny projekt MDKu. Dofinansowano...

Ministerialny projekt MDKu. Dofinansowano Anielskie...

4 wrz.
Realizacja projektu

Realizacja projektu "Anielskie skrzydła" w ramach...

29 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama