czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Ferie w muzeum

Ferie w muzeum
 

W okresie ferii zimowych, przez dwa tygodnie w Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku odbywały się warsztaty tkackie i filcowania, dla dzieci  i rodziców z miasta i okolic.Pracowaliśmy z dziećmi z Zespołu Szkół z Grzymiszewa, Słodkowa oraz z Gminnego Ośrodka Kultury we Władysławowie , uczestnikami stałych zajęć tkackich przy muzeum. Zapoznaliśmy uczestników z techniką tkania ręcznego poprzez naukę snucia osnowy na ramce, cięcie szmat na wątek, prostych i najstarszych splotów tkackich. W ramach warsztatów tkackich tkano na krośnie wełniak, na ramce szmaciak lub gobelin, na grzebieniu tkackim krajkę, na tekturce i kole miniaturę tkacką. Powstały prace kolorowe, barwne- bransoletki, podkładki pod kubek czy małe pasiaczki.

Natomiast na warsztatach filcowania dzieci poznały historię filcu, skąd bierze się wełna czesankowa oraz technikę. Filcowaliśmy na mokro przy użyciu ciepłej wody z szarym mydłem, maty antypoślizgowej, folii bąbelkowej i własnych rąk. Poprzez roszenie wełny, pocieranie , ugniatanie i uderzanie z wełny powstały piękne kwiaty, broszki, bransoletki, kule i półkule z barwnym środkiem na kolczyki oraz bajecznie kolorowe obrazki ze słońcem, kwiatami i motylami. Czyli już wszyscy marzymy o wiośnie. Wszystkie prace uczestnicy zabierali ze sobą. Warsztaty cieszyły się powodzeniem, zaplanowano kolejne spotkania.

reklama

Uczestniczyć można było także w lekcjach muzealnych poruszających tematy funkcjonowania muzeum, czyli poznać je od zaplecza, czy zapoznać się z historią pradziejową Turku i okolic. Dużą popularnością cieszyły się zajęcia z archeologii dla najmłodszych, podczas których dzieci zapoznawały się z pojęciami związanymi z pracą archeologa, obcowały ze znaleziskami, aż w końcu samodzielnie prowadząc badania w wykopie młodego archeologa, szukały skorupek glinianych, czyszcząc je jak fachowcy pędzelkiem, a następnie składały je w „całość”. Dużą frajdą było także obcowanie z kośćmi zwierząt epoki lodowcowej. Liczne grupy zwiedzających skorzystały z ekspozycji czasowej „Śladami Stasia i Nel” – wystawy zorganizowanej ze zbiorów Muzeum Ziemi Kaliskiej. W trakcie jej zwiedzania były obalane mity związane z książką jak i z życiem codziennym mieszkańców Egiptu Nubii i Sudanu, a chętni zagościli w namiocie nubijskim.

Kinomani mogli znaleźć atrakcje dla siebie, ponieważ w muzeum odbywała się projekcja filmu przyrodniczego „Dzika przyroda w sercu Europy”.

Grupy spoza Turku uczestniczyły także w zwiedzaniu Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie po wcześniejszym zwiedzeniu stałej ekspozycji mehofferowskiej w Muzeum, podziwiały warsztat i dzieło Józefa Mehoffera, przechodząc drogą od projektu do dzieła. Ich ciekawość na detale i kolorystykę rozbudziła także wcześniejsza zabawa puzzlami, która nie tylko wyzwoliła w dzieciach wolę rywalizacji, ale także poznania.

Mimo, że ferie już za nami, zapraszamy wszystkich do naszego muzeum- do zwiedzania, na warsztaty i zajęcia, lekcje muzealne, gry i zabawy.

reklama

Do usłyszenia!!! Do zobaczenia!!!!

2
3
4

Podobne artykuły

Ciach! I gminy połączone! Nowa droga na mapie...

Ciach! I gminy połączone! Nowa droga na mapie...

13 czerw.
Nowa ulica na Osiedlu Wyzwolenia ma być gotowa...

Nowa ulica na Osiedlu Wyzwolenia ma być gotowa już w...

23 maj.
Nowa inwestycja drogowa w gminie Tuliszków....

Nowa inwestycja drogowa w gminie Tuliszków....

22 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama