wtorek 21 września 2021

Darii, Mateusza, Wawrzyńca

9°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Ferie w muzeum

Ferie w muzeum
 

W okresie ferii zimowych, przez dwa tygodnie w Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku odbywały się warsztaty tkackie i filcowania, dla dzieci  i rodziców z miasta i okolic.Pracowaliśmy z dziećmi z Zespołu Szkół z Grzymiszewa, Słodkowa oraz z Gminnego Ośrodka Kultury we Władysławowie , uczestnikami stałych zajęć tkackich przy muzeum. Zapoznaliśmy uczestników z techniką tkania ręcznego poprzez naukę snucia osnowy na ramce, cięcie szmat na wątek, prostych i najstarszych splotów tkackich. W ramach warsztatów tkackich tkano na krośnie wełniak, na ramce szmaciak lub gobelin, na grzebieniu tkackim krajkę, na tekturce i kole miniaturę tkacką. Powstały prace kolorowe, barwne- bransoletki, podkładki pod kubek czy małe pasiaczki.

Natomiast na warsztatach filcowania dzieci poznały historię filcu, skąd bierze się wełna czesankowa oraz technikę. Filcowaliśmy na mokro przy użyciu ciepłej wody z szarym mydłem, maty antypoślizgowej, folii bąbelkowej i własnych rąk. Poprzez roszenie wełny, pocieranie , ugniatanie i uderzanie z wełny powstały piękne kwiaty, broszki, bransoletki, kule i półkule z barwnym środkiem na kolczyki oraz bajecznie kolorowe obrazki ze słońcem, kwiatami i motylami. Czyli już wszyscy marzymy o wiośnie. Wszystkie prace uczestnicy zabierali ze sobą. Warsztaty cieszyły się powodzeniem, zaplanowano kolejne spotkania.

reklama

Uczestniczyć można było także w lekcjach muzealnych poruszających tematy funkcjonowania muzeum, czyli poznać je od zaplecza, czy zapoznać się z historią pradziejową Turku i okolic. Dużą popularnością cieszyły się zajęcia z archeologii dla najmłodszych, podczas których dzieci zapoznawały się z pojęciami związanymi z pracą archeologa, obcowały ze znaleziskami, aż w końcu samodzielnie prowadząc badania w wykopie młodego archeologa, szukały skorupek glinianych, czyszcząc je jak fachowcy pędzelkiem, a następnie składały je w „całość”. Dużą frajdą było także obcowanie z kośćmi zwierząt epoki lodowcowej. Liczne grupy zwiedzających skorzystały z ekspozycji czasowej „Śladami Stasia i Nel” – wystawy zorganizowanej ze zbiorów Muzeum Ziemi Kaliskiej. W trakcie jej zwiedzania były obalane mity związane z książką jak i z życiem codziennym mieszkańców Egiptu Nubii i Sudanu, a chętni zagościli w namiocie nubijskim.

Kinomani mogli znaleźć atrakcje dla siebie, ponieważ w muzeum odbywała się projekcja filmu przyrodniczego „Dzika przyroda w sercu Europy”.

Grupy spoza Turku uczestniczyły także w zwiedzaniu Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie po wcześniejszym zwiedzeniu stałej ekspozycji mehofferowskiej w Muzeum, podziwiały warsztat i dzieło Józefa Mehoffera, przechodząc drogą od projektu do dzieła. Ich ciekawość na detale i kolorystykę rozbudziła także wcześniejsza zabawa puzzlami, która nie tylko wyzwoliła w dzieciach wolę rywalizacji, ale także poznania.

reklama

Mimo, że ferie już za nami, zapraszamy wszystkich do naszego muzeum- do zwiedzania, na warsztaty i zajęcia, lekcje muzealne, gry i zabawy.

Do usłyszenia!!! Do zobaczenia!!!!

Podobne artykuły

Biblioteka w Dobrej z dofinansowaniem w ramach...

Biblioteka w Dobrej z dofinansowaniem w ramach...

10 wrz.
Droga w Piętnie będzie przebudowana. Podpisano...

Droga w Piętnie będzie przebudowana. Podpisano umowę.

7 wrz.
Ruszy remont kolejnego odcinka drogi powiatowej...

Ruszy remont kolejnego odcinka drogi powiatowej...

4 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama