piątek 07 sierpnia 2020

Donaty, Olechny, Kajetana

reklama

Szpital wymaga leczenia

Szpital wymaga leczenia
 

Ostatnimi czasy jak grom runęła na mieszkańców Turku informacja, że losy szpitala stoją pod znakiem zapytania. Przeraża to zarówno mieszkańców, jak i personel placówki, który całkiem słusznie obawia się o swoje miejsca pracy. Sytuacja budzi duże kontrowersje, zwłaszcza, że powody zadłużenia wydają się być absurdalne. Czy w XXI wieku, w ponad 30 tys. mieście może zabraknąć szpitala?

Według różnych przesłanek turkowscy lekarze zarabiają od kilkunastu do kilkudziesięciu tys. złotych miesięcznie. To pewien rekord jeśli chodzi o ogólnopolskie statystyki i na pewno jeden z powodów rosnących długów. Personel średni – niewiele ponad dwa tys. brutto, nie mówiąc już o dochodzie netto. O ile zrzekanie się 20% pensji w ramach programu naprawczego pierwszej grupie nie zrobi dużej różnicy, o tyle druga na pewno poczuje braki w domowym budżecie. Na horyzoncie pojawiła się także prywatna firma z Łasku, owiana złą sławą przez wzgląd na masowe zwalnianie pracowników i fatalne warunki pracy, co wiążę się z pogorszeniem jakości proponowanej opieki medycznej. Czy taki los czeka szpital, systematyczne zadłużany przez kolejne finansowe przekręty i traktowany jak żyła złota? Nie oszukujmy się - szpitale nigdy nie są zbyt rentowne, ponieważ ich celem nie jest przynoszenie dochodów a pomaganie ludziom i nikt nie chce zostać pozbawionym tej pomocy.

reklama

Mieszkańcy całą sytuację uważają za skandal: jak władze wyobrażają sobie dalsze jego funkcjonowanie? Jak postawić matkę przed koniecznością dojeżdżania do chorego dziecka do Konina lub Kalisza, kiedy i tak wielu chorych jest spoza samego miasta? Jak rodziny mają odwiedzać bliskich? Jak miasto zamierza pomóc całej rzeszy zwolnionych kobiet, pielęgniarek i położnych, które całe życie wykonywały tylko ten jeden zawód - bo i z taką ewentualnością należy się liczyć? Dodajmy, że wraz z nimi rzesze bezrobotnych zasilą służby porządkowe, kucharki a i najpewniej sami lekarze. Czy zamiast zamykać szpital albo przekazać go w ręce prywatnego właściciela nie lepiej poszukać oszczędności i zainwestować w placówkę, tak, aby pacjentów przyciągać a nie odstraszać? 

Być może finał tej chorej sytuacji nastąpi 24 maja, na kiedy zaplanowano Posiedzenie Rady Powiatu. Żywimy głęboką nadzieję, że nasi radni, stojący na straży spokoju i dobrobytu miasta i powiatu, poczują się do odpowiedzialności za przyszłość szpitala i mieszkańców walczących w nim o zdrowie. Wszak wybory już całkiem niedługo…

Czytelniczka

Podobne artykuły

Czym grozi częste jedzenie fast foodu - 5...

Czym grozi częste jedzenie fast foodu - 5 fatalnych...

25 lip.
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu? Niezbędne...

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu? Niezbędne wyposażenie...

5 maj.
W Wyszynie rozmawiali o zdrowiu i dla zdrowia

W Wyszynie rozmawiali o zdrowiu i dla zdrowia

4 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama