poniedziałek 26 września 2022

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Stanowisko ws. oświadczenia Starosty Tureckiego

Stanowisko ws. oświadczenia Starosty Tureckiego
 

Stanowisko ws. oświadczenia Starosty Tureckiego dotyczącego podatku od nieruchomości Szpitala w Turku

Blisko 10 lat (do listopada 2011 r.) samorząd Miasta Turku każdego roku zwalniał Szpital z podatku od nieruchomości. W sumie Szpital nie zapłacił miastu z tego tytułu kwoty bliskiej 2 mln złotych. Środki te wspierały programy naprawcze i restrukturyzacyjne Szpitala, pomagały mu w trudnej sytuacji.

W listopadzie 2011 roku Szpital został zobowiązany do płacenia podatku, jednak do końca kwietnia tego roku nie wpłynęła do budżetu Miasta ani jedna złotówka z zaległego za kilkanaście miesięcy podatku. Zaległość tę oszacowano na kwotę przekraczającą nieznacznie 200 tys. złotych.

reklama

Zobowiązania podatkowe wobec samorządu Miasta zostały umową sprzed dwóch tygodni, zawartą pomiędzy Burmistrzem a pełniącym obowiązki Dyrektora Szpitala rozłożone na dogodne raty i w znaczącej części przesunięte do spłacenia w przyszłości.

Przypomnę, że łączny dług Szpitala wynosił na koniec 2012 roku ponad 15 mln złotych, zaś zobowiązania wymagalne oszacowano na kwotę 3 mln 100 tys. złotych. Szpital powiększa swoje zadłużenie w każdym miesiącu o kwotę co najmniej 250 tys. złotych.

Pan Burmistrz Turku podczas wczorajszej Sesji Rady Miejskiej zajął stanowisko, cytowane już przez media, że samorząd Miasta chętnie pomoże szpitalowi, ponownie zwalniając go z podatku od nieruchomości, jeśli tylko Starosta i Zarząd Powiatu przedstawią racjonalny i sensowny program naprawy Szpitala.

Wydaje się zatem, że stanowisko Pana Starosty Zbigniewa Bartosika nie odzwierciedla zbyt dobrze sytuacji szpitala. Nie odzwierciedla także skali i zakresu problemów Zarządu Powiatu, wynikających z kierowania Szpitalem. To różnica pomiędzy 200 tysiącami a 15 milionami złotych.

reklama

Łukasz Maciejewski,
doradca Burmistrza Turku ds. mediów

Podobne artykuły

Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od...

Najem długoterminowy - atrakcyjniejszy od leasingu w...

12 lip.
Numer działki - jak go ustalić za pomocą mapy?

Numer działki - jak go ustalić za pomocą mapy?

28 czerw.
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie bez pośrednika?

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie bez pośrednika?

17 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama