Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

14°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Ten kredyt jest potrzebny/Przed nadzwyczajną sesją Rady Powiatu Tureckiego

Ten kredyt jest potrzebny/Przed nadzwyczajną sesją Rady Powiatu Tureckiego
 

Na najbliższy piątek została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Tureckiego. Radni mają rozpatrzyć projekt zaciągnięcia kredytu w wysokości 6,3 mln zł. To ważna sesja i ważna uchwała dla przyszłości przedsięwzięć istotnych dla wszystkich mieszkańców powiatu.

Przez dwa ostatnie lata obecnej kadencji samorządu, powiatowi tureckiemu udawało się unikać zaciągania zobowiązań, a wszelkie niezbędne należności były pokrywane z budżetu. Zmieniająca się dynamicznie sytuacja, potrzeba realizacji zadań inwestycyjnych, jak również obowiązki wynikające ze stosownych ustaw, zmuszają tym razem nasz samorząd do rozważenia decyzji o zaciągnięciu kredytu. Zaciąganie kredytów przez jednostki samorządu terytorialnego nie jest niczym szczególnym. Również samorząd powiatu tureckiego w poprzednich kadencjach przyjmował na siebie takie zobowiązania (ostatnio kredyt z 2010 roku na finansowanie inwestycji drogowych w wysokości 10 mln zł).

reklama

Przyjęta przez Zarząd powiatu rekomendacja uchwały o zaciągnięciu kredytu w wysokości 6,3 mln zł jest podyktowana bieżącymi potrzebami. Powiat turecki podjął się w ubiegłym roku realizacji kilku ważnych inwestycji. Ich kontynuacja jest uzależniona od pozyskania środków finansowych spoza budżetu.

O tym, że powiatowe drogi są w kiepskim stanie nie trzeba nikogo przekonywać. Samorządy wszystkich kadencji, w miarę posiadanych środków, starały się poprawiać infrastrukturę, jednak potrzeby są znacznie większe, niż pozwalają na to skąpe budżety. W ubiegłym roku samorząd powiatu obecnej kadencji przeznaczył na inwestycje drogowe ponad 4 mln zł. W tym roku kontynuujemy te działania.

Jedną ze sztandarowych inwestycji jest remont drogi powiatowej z Turku do Władysławowa. Jest to droga o dużym znaczeniu dla transportu kołowego. Co dzień jeździ po niej kilka tysięcy samochodów, jednak na jej stan narzekają chyba wszyscy, którzy z niej korzystają. W ubiegłym roku powiat złożył wniosek o dofinansowanie remontu tej drogi w ramach programu tzw. „schetynówek” (Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych). Dziś wiemy, że nasz wniosek na dofinansowanie w wysokości 50% kosztów ma ogromne szanse na akceptację. Postanowiliśmy jednak nie czekać na rozstrzygnięcie konkursu, tylko realizować nasz projekt, stąd konieczność tymczasowego sfinansowania z kredytu bankowego. Prace remontowe właśnie się rozpoczynają, a ich zakończenie planowane jest na koniec września. Całkowita wartość tej inwestycji opiewa na blisko 4 mln zł.

Podobna sytuacja dotyczy drogi powiatowej w rejonie Będziechowa. Ta inwestycja, choć o dużo mniejszej wartości (325 tys. zł), jest konsekwencją porozumienia z gminą Kawęczyn. Nasz samorząd chce zrealizować tę inwestycję, podobnie jak wiele następnych.
Uchwała o zaciągnięciu kredytu ma związek także z rozpoczętą niedawno budową sali sportowej przy Zespole Szkół Technicznych. Samorząd powiatu tureckiego również i w tym przypadku będzie korzystać ze środków pochodzących z tzw. „opłaty środowiskowej” oraz otrzymanych od Totalizatora Sportowego. Jednak aby nie blokować realizacji tej inwestycji, która ma być gotowa już we wrześniu 2014 roku, postanowiliśmy ja również, czasowo, sfinansować z kredytu.

reklama

Jeszcze inną potrzebą zaciągnięcia kredytu jest konieczność spłaty zobowiązań SP ZOZ w Turku za 2012 rok. Zgodnie z ustawą z o działalności leczniczej, organ założycielski jest zobowiązany do pokrycia ujemnego wyniku finansowego zarządzanej przez siebie placówki. Ten wynik za miniony rok, po uwzględnieniu kosztów amortyzacji, wynosi  -1.029.266,50 zł. Jednak niezależnie od tego, co będą mówić oponenci, od takiego rozwiązania nie ma ucieczki. Chcę przypomnieć, że w przeszłości praktycznie co roku samorządy powiatu tureckiego wszystkich kadencji pokrywały zadłużenie szpitala. W tym miejscu wyrażam też głęboką nadzieję, że realizacja przyjętego niedawno Programu naprawczego dla szpitala pozwoli już w przyszłym roku wygenerować zysk, co zdejmie z powiatu konieczność pokrywania dalszych zobowiązań wynikających z bieżącej działalności placówki.

Tak więc przed radnymi trudna i odpowiedzialna decyzja. Przyjęcie przez Radę stosownej uchwały pozwoli w spokoju realizować przyjęte wcześniej plany, których efekty będą służyć wszystkim mieszkańcom powiatu tureckiego na długie lata.

Zbigniew Bartosik
Starosta Turecki

Podobne artykuły

Pożyczka online

Pożyczka online

13 wrz.
Czy bezrobotni mogą otrzymać pożyczkę online?

Czy bezrobotni mogą otrzymać pożyczkę online?

9 wrz.
Oszuści namówili mieszkankę powiatu do...

Oszuści namówili mieszkankę powiatu do zaciągnięcia...

7 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama