Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

wtorek 04 października 2022

Edwina, Rosławy, Rozalii

14°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

AIDS - lepiej zapobiegać, niż leczyć

AIDS - lepiej zapobiegać, niż leczyć
 

Tradycyjnie dzień 1 grudnia poświęcony jest tematyce AIDS, uważanego już za chorobę cywilizacyjną XX wieku. Paradoksalnie, obserwując spadek zakażeń w krajach wysoko rozwiniętych, w państwach wschodnioeuropejskich, w tym w Polsce, zauważa się odwrotną tendencję.

W ubiegłym roku wykryto w Polsce ok. 17 tys. zachorowań. Szacuje się, że drugie tyle chorych żyje w nieświadomości i zaraża inne osoby. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz edukacja. W dniu dzisiejszym w Miejskim Domu Kultury odbyło się spotkanie, podczas którego mówiono o profilaktyce HIV i AIDS, podkreślając, jak ważna jest rozwaga i odpowiedzialność za życie swoje oraz innych osób, zwłaszcza w obliczu faktu, że wirus przenoszony jest drogą płciową.

reklama

Zgromadzeni mieli okazję uczestniczyć w wykładzie pod hasłem „Zrób test na HIV”. Państwowy  Inspektor Sanitarny w Turku, lek. med. Alfred Rajczyk, mówił o tym, kiedy warto zrobić test i jakie są zalety wczesnego wykrycia wirusa. Przypomnijmy, że testy takie są darmowe i całkowicie anonimowe.

Spotkanie było okazją do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pod hasłem „Nie daj szansy AIDS”, który przeprowadzany był wśród młodzieży gimnazjalnej z województwa Wielkopolskiego. W etapie powiatowym  udział wzięło 7 prac, ale warto nadmienić, że etapie szkolnym wzięło udział ponad 800 uczniów z siedmiu gimnazjów.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Natalia Modrzejewska z Gimnazjum nr 1 w Turku, drugie Monika Majcherek z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Brudzewie, trzecie zaś przypadło Sandrze Kostrzewie z Gimnazjum w Grzymiszewie.

Nie było to jednak jedyne rozwiązanie konkursu tego dnia – podsumowano także IV edycję konkursu plastycznego „Bądźmy zdrowi”, w ramach którego trzeba było wykonać plakat. Z 13 gimnazjów wpłynęło 10 prac, które nawiązywały do zdrowego trybu życia, który, nie oszukujmy się, preferuje wciąż mniejsza część społeczeństwa.

reklama

Najlepszy plakat wykonała Sylwia Kubisik z Gimnazjum Społecznego w Wyszynie. Zaraz za nią znalazła się Dżesika Włodarczyk z Zespołu Szkół w Przykonie, która zajęła drugie miejsce. Na trzecim miejscu znalazła się praca Patrycji Drzewieckiej z Gimnazjum w Malanowie.

Nagrody wręczyli zwycięzcom Starosta Powiatu Tureckiego Zbigniew Bartosik oraz Z-ca Burmistrza ds. Społecznych i Oświatowych Mirosław Mękarski.

ma

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17

Podobne artykuły

Zespół Szkół Technicznych w Turku....

Zespół Szkół Technicznych w Turku. Rozstrzygnięcie...

9 mrz.
Powiatowa Olimpiada Wiedzy na temat HIV/AIDS w...

Powiatowa Olimpiada Wiedzy na temat HIV/AIDS w ZST...

5 st.
Konkurs plastyczny w UKS Judo Tuliszków

Konkurs plastyczny w UKS Judo Tuliszków

30-10-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama