Dni Turku i Gminy Turek już za 3 dni!

czwartek 05 sierpnia 2021

Emila, Karoliny, Kary

13°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

W szkołach powstaną nowe kierunki kształcenia

W szkołach powstaną nowe kierunki kształcenia - Foto: sxc.hu / ramzi hashisho
Foto: sxc.hu / ramzi hashisho 

Inspektorzy poznańskiego okręgu Państwowej Inspekcji Pracy w ubiegłym roku wyegzekwowali od pracodawców dla pracowników ponad 30 milionów złotych na wynagrodzenia – poinformowała podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Poznaniu jej członków przedstawicielka PIP. Dodała też, że wzrasta liczba skarg na pracodawców.

Inspektorzy PIP zalegalizowali również zatrudnienie 729 osób, a dla 1599 osób wyegzekwowali zapłatę 1,6 mln zł zaległych składek na ubezpieczenie społeczne. Doprowadzili też do zawarcia 1397 umów o pracę w miejsce umów cywilno-prawnych. Aby chronić najsłabszych, czyli młodych wchodzących dopiero na rynek pracy, prowadzili wśród nich akcję promocyjno-informacyjną na temat przysługujących pracownikom praw. Szersze omówienie tych zagadnień jest planowane na wrzesień 2014.

reklama

Od trzech lat Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu prowadzi kontrole agencji zatrudnienia. W Wielkopolsce jest ich 577. Nasze województwo zajmuje pod tym względem drugie miejsce w kraju. W ubiegłym roku zlikwidowano część wymogów dotyczących ich prowadzenia. Utrudnia to jednak weryfikacje ich pracy. Wiele agencji celowo uniemożliwia przeprowadzenie kontroli, zmieniając adres, nie podejmując korespondencji lub kontrolerów, przenosząc siedzibę do innych województw. WUP o nieprawidłowościach informuje PIP.

Członkowie Rady otrzymali informację na temat Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia w Województwie Wielkopolskim na 2014 r. Zawiera on trzy priorytety: wzrost zatrudnienia i mobilności mieszkańców; inwestycje w edukację i kształcenie ustawiczne; integrację społeczną i walkę z ubóstwem.

Rada wysłuchała informacji na temat oczekiwanych przez służby zatrudnienia zmian w finansowaniu doradców klienta w ramach projektów realizowanych przez powiatowe urzędy pracy. Przyjęła stanowisko w tej sprawie, które wyśle do Sejmu.

reklama

O wynikach badania tendencji i kierunków zmian na rynku kształcenia zawodowego w Wielkopolsce z uwzględnieniem czynników mówił przedstawiciel Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan. Dane dotyczące zdawalności zewnętrznych egzaminów zawodowych przez uczniów niektórych szkół wywołały żywą dyskusję. Poproszono więc o szczegółowe dane, by móc ocenić skalę zjawiska. Na koniec przedstawiciel Lewiatana poinformował o platformie zawodowcy.pl stworzonej przez Politechnikę Poznańską, z której korzystać mogą pracodawcy i wszyscy absolwenci szkół. Uczniowie, studenci i absolwenci mają możliwość umieszczenia danych o swoich kwalifikacjach, a pracodawcy poszukania wśród nich kandydatów na praktyki i staże.

Członkowie WRZ pozytywnie zaopiniowali utworzenie nowych kierunków kształcenia: technika usług kosmetycznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krotoszynie; techników architektury krajobrazu, spedytora, rachunkowości oraz turystyki wiejskiej w Zespole Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie; technika usług fryzjerskich w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi; technika logistyka w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 we Wrześni; technika gazownictwa w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim; mechanika montera maszyn i urządzeń oraz elektromechanika Zespole Szkół Transportowo-Elektrycznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrowie Wielkopolskim; stolarza i tapicera w Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu; technika technologii odzieży w Zespole Szkół Zawodowych w Kaliszu. Zaaprobowali też utworzenie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Strzałkowie następujących kierunków: operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, mechanik – monter maszyn i urządzeń, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter sieci, instalacji i urządzeń Sanitarnych, dekarz, blacharz, cieśla, betoniarz – zbrojarz, kamieniarz, murarz – tynkarz, monter konstrukcji budowlanych oraz sprzedawca.

Na koniec poinformowano o wydatkowaniu w ubiegłym roku blisko 187 mln zł środków Funduszu Pracy na aktywizację wielkopolskich bezrobotnych. Najwięcej wydano na dofinansowanie staży i zakładania działalności gospodarczej. Ponadto, powiatowe urzędy pracy aktywnie aplikowały o dodatkowe środki na programy aktywizacji bezrobotnych zwolnionych z przyczyn niedotyczących pracowników, programy aktywizacji na terenach, gdzie wystąpiły klęski żywiołowe, aktywizację osób młodych (do 30 lat) oraz powyżej 50 roku życia oraz będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Samorządy powiatowe pozyskały na to ponad 26 mln zł.

materiał prasowy

Podobne artykuły

To musisz wiedzieć, Roland International Polska...

To musisz wiedzieć, Roland International Polska Sp....

23 czerw.
Masz długi za lokal komunalny? Możesz go...

Masz długi za lokal komunalny? Możesz go spłacić pracą

8 czerw.
W tych branżach próżno szukać pracy. Gdzie...

W tych branżach próżno szukać pracy. Gdzie...

16-12-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama