środa 28 lipca 2021

Ady, Wiwiany, Sylwiusza

18°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Reprezentanci ZST na konferencji AHK Polska

Reprezentanci ZST na konferencji AHK Polska
Dyrektor Mariusz Seńko wraz z Marią Montowską -dyrektorem Działu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Serwisu Członkowskiego Polsko - Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej 

Nieustanne zmiany zachodzące w Zespole Szkół Technicznych, jego współpracę z przedsiębiorstwami i wychodzenie dyrekcji placówki naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy dostrzegają nie tylko mieszkańcy Turku i okolic.  Działania te zauważyła również Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, goszcząc przedstawicieli wspomnianej szkoły na wrześniowej konferencji „Rola i znaczenie kształcenia zawodowego we współpracy Polska-Niemcy. Różne doświadczenia, różne systemy edukacji, podobne wyzwania rynku pracy”.

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska) to jedna z najbardziej wpływowych Niemieckich Zagranicznych Izb Przemysłowo-Handlowych na świecie. Obecnie reprezentuje ona interesy około 1 000 firm członkowskich. Nic więc dziwnego, że wrześniową konferencję, która odbyła się w Warszawie, swoją obecnością uświetnili tak znamienici goście, jak m.in. wiceminister edukacji - Tadeusz Sławecki, wiceminister pracy - Jacek Męcina, dr Susanne Nonnen, Prezes Senior Experten Service, kierownik działu Europa Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Niemiec - Susanne Burger oraz przedstawiciele Federalnego Instytutu ds. Kształcenia Zawodowego. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się też dyrektor ZST - Mariusz Seńko, a także kierownik szkolenia praktycznego Krzysztof Świerk, którzy przybyli do Warszawy na zaproszenie Krystyny Boczkowskiej - prezesa Zarządu Robert Bosch sp. z o.o.

reklama

Uczestnicy konferencji rozmawiali o tym, jak dokonać pozytywnej zmiany w polskim systemie kształcenia, poprzez „ukłon” w stronę dualnego systemu kształcenia zawodowego. Dlaczego jest to tak ważne? W Polsce w roku szkolnym 2013/2014 jedynie ok. 18,6% absolwentów gimnazjów zdecydowało się kontynuować naukę w szkołach zawodowych. Tymczasem w krajach o najniższym bezrobociu na uczęszczanie do tego typu szkół decyduje się aż 50-60% nastolatków. Osoby te kształcą się dualnie, zdobywając wiedzę i umiejętności zarówno w placówkach oświatowych, jak i zakładach pracy. W efekcie w krajach, gdzie tak wiele osób wybiera właśnie kształcenie zawodowe, czas poszukiwania zatrudnienia przez młodych ludzi jest najkrótszy. – Istotną reformą kształcenia zawodowego w Polsce jest rozbudowa systemu kształcenia dualnego, od lat z powodzeniem stosowanego w Niemczech – wskazywał wiceminister Tadeusz Sławecki chwaląc to, że w Polsce z roku na rok podnosi się liczba uczniów kształcących się w zawodowo, a na dodatek w programach kształcenia dualnego w naszym kraju uczestniczą znane niemieckie firmy.

Podczas konferencji wielokrotnie wymieniano działania podejmowane przez ZST w Turku jako przykład dobrej współpracy z przemysłem, ale to nie wszystko. Wizyta przedstawicieli Zespołu Szkół Technicznych na konferencji poskutkowała tym, że niebawem turkowską placówkę oświatową odwiedzi Komisja Kształcenia Zawodowego AHK, która zajmuje się m.in. promowaniem dualnego systemu kształcenia uwzględniającego ścisłą współpracę zakładów pracy ze szkołami. Przedstawiciele komisji będą więc mogli dokładnie przekonać się, jak w Turku realizowane są założenia nowoczesnego modelu szkolnictwa zawodowego.

Opracował: AW
Źródło: ahk.pl / zst.net.pl

Podobne artykuły

OSP Chrząblice z nowym sprzętem

OSP Chrząblice z nowym sprzętem

23 lip.
443 zdało, 148 nie zdało. Maturzyści poznali...

443 zdało, 148 nie zdało. Maturzyści poznali wyniki...

6 lip.

"Kadr na Powiat Turecki" - prezentacja konkursowych...

18 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama