Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: Niech się święci 1 Maj!

Wideo: Niech się święci 1 Maj! - foto: Agnieszka Wojtyra
foto: Agnieszka Wojtyra 

Jak co roku tego dnia 1 Maja mieszkańcy Turku spotykają się na obchodach Święta Ludzi Pracy. Wiec zorganizowany został przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Sojusz Lewicy Demokratycznej, Turkowskie Stowarzyszenie Młodych pod hasłami „godna praca - godna płaca - godna emerytura”.

Całe wydarzenie miało miejsce na placu obok pomnika „Nigdy więcej wojny”, przy ul. Kolska Szosa. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.30 wystąpieniem sztandarów. Następnie nadszedł czas na przemowy reprezentantów OPZZ SLD.  Uogólniając treści wszystkich wystąpień, przypomniały one trudną sytuację gospodarczą naszego kraju. Padło wiele haseł, które powinny zostać zmienione jeśli chodzi o warunki zatrudnienia. Najważniejsze z nich to: potrzeba podwyższenia zasiłków dla bezrobotnych co najmniej do kwoty minimum socjalnego (otrzymuje go jedynie co 8 bezrobotny), wzrost minimalnej płacy do wartości  50 % obecnej średniej krajowej, ustanowienia minimalnej stawki zatrudnienia na poziomie 11 zł., bez względu na rodzaj zatrudnienia, stworzenia nowych miejsc pracy w sektorze publicznym. Poruszono kwestie umów „śmieciowych” jako niezwykle szkodliwych. Bez wątpienia są to wzniosłe postulaty, ale czy faktycznie realne dla naszego środowiska. Po przemowach nadszedł czas na oficjalne złożenie kwiatów pod pomnikiem dla uhonorowania tego dnia.

reklama

Zanegowana została obecna władza, jako nie realizująca postulatów wysuwanych przez związki zawodowe.  Marian Marczewski podczas swojego wystąpienia tradycyjne odniósł się również do sytuacji w Turku, czyli niedawnej zmiany władz naszego miasta. Stwierdził on jednak, iż upłynęło jeszcze zbyt mało czasu, aby móc rzetelnie rozliczać obecną władzę, w tym nowego Burmistrza z  działań. Nie zabrakło mocnych słów w wykonaniu M. Marczewskiego takich jak:

"Czy my w oczach Europy musimy robić za pożytecznych idiotów?”;

„Co to za kraj, w którym minister spraw zagranicznych, wicepremier i ministrem obrony narodowej  opowiadają bzdury?”.

Wszystko to zamknięte zostało przypomnieniem o wyborach prezydenckich, oraz zachęceniem do zapoznania się z programem Magdaleny Ogórek jako kandydatki na Prezydenta RP.

Tradycyjne wszyscy zebrani mieszkańcy Turku po zakończeniu oficjalnych obchodów mogli skosztować ciszących się dużą popularnością 1-Majowych Parówek, w tym roku w nowym miejscu, bo w Pubie „Pod Papugami”.

reklama

A.Wojtyra

foto: Agnieszka Wojtyra2
foto: Agnieszka Wojtyra3
foto: Agnieszka Wojtyra4
foto: Agnieszka Wojtyra5
foto: Agnieszka Wojtyra6
foto: Agnieszka Wojtyra7
foto: Agnieszka Wojtyra8
foto: Agnieszka Wojtyra9
foto: Agnieszka Wojtyra10
11
12
13
14
15
16
17

Podobne artykuły

Parówki dla wszystkich, banany dla Jasaka....

Parówki dla wszystkich, banany dla Jasaka. 1-majowy...

1 maj.
Już za tydzień 1-Maja Święto Ludzi Pracy. Nowa...

Już za tydzień 1-Maja Święto Ludzi Pracy. Nowa...

25 kw.
Symbolicznie uczcili pierwszomajowe Święto...

Symbolicznie uczcili pierwszomajowe Święto Pracy....

01-05-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama