sobota 19 września 2020

Januarego, Konstancji, Leopolda

reklama

Rynek z kwiatami za 70 000 zł? Antosik mówi "nie" i stawia na pelargonie

Rynek z kwiatami za 70 000 zł? Antosik mówi
 

Wielu turkowian zastanawiało się, czemu w tym roku rynek nie cieszy oczu przechodniów przestrzenią pełną kwiatów.  Powód takiego stanu rzeczy wyjaśnia burmistrz Antosik, który wskazuje, że przyczyny są dwie. Po pierwsze - susza niszczy zieleń, po drugie - miasto szuka oszczędności, więc władze nie mają zamiaru wydawać 70 000 zł na to, by na rynku kwitły kwiatki w bardzo dużych ilościach.

Można spotkać się z opiniami, że na Placu Wojska Polskiego były piękne kwiaty, a teraz tych kwiatów nie ma. Takie opinie i sygnały się pojawiają. Zmiana ta nie jest bynajmniej spowodowana moją niechęcią  do kwiatów. Wzięły tu górę względy ekonomiczne. Tu chodzi o koszty – mówił podczas czwartkowej konferencji burmistrz Turku.

reklama

Rynek nie jest szczególnie zielony i ukwiecony, ale „rękę” do tego przyłożyła w dużej mierze pogoda. – Została mi przez pracowników przedstawiona koncepcja. Koszt utrzymania kwiatów na Placu Wojska Polskiego - czyli nasadzenia, pielęgnacja - wynosił około 70 000 zł. Póki co w ramach oszczędności na miejsce kwiatów została posiana trawa. Niestety pogoda jest jaka jest i ta trawa rośnie jak rośnie. No trudno, niech to będzie wina burmistrza, że ta trawa nie chce rosnąć – stwierdził Antosik.

Nie ma „dywanów” posadzonych kwiatów, pojawiły się za to kwiaty w gazonach. – Na Placu Wojska Polskiego ustawione zostały gazony z pelargoniami, tak jak robi się to w wielu miastach. Nawet jeśli to rozwiązanie się nie do końca sprawdzi, będzie można je przestawić gdzieś indziej i uatrakcyjnić inną część Turku. Na lampach również umieszczone będą kwiaty. Być może się to sprawdzi, może okazać się to fajne rozwiązanie – mówił burmistrz.

Pomysł zakłada, że od przyszłego roku utrzymanie zieleni na Placu Wojska Polskiego będzie o około 50 000 zł tańsze i o wydawaniu kwot rzędu 70 000 zł można będzie zapomnieć. – Szacowany koszt nasadzeń i utrzymania zieleni na Placu Wojska Polskiego w przyszłych latach będzie wynosił około 20 000 zł rocznie. Będzie to różnica, prawda? Póki co w tym roku musieliśmy ponieść oczywiście koszt zakupu tych gazonów. Pamiętamy, że są to pieniądze publiczne. Nie robimy zmian wizerunku rynku dlatego, że coś nam się podoba lub nie podoba. Chodzi o koszty. Jeśli mieszkańcom się to nie spodoba, to można wrócić do poprzedniej koncepcji, ale żal by było nie spróbować – powiedział Antosik.

reklama

AW

Podobne artykuły

Wotum zaufania i absolutorium dla Burmistrza za...

Wotum zaufania i absolutorium dla Burmistrza za 2019...

3 lip.
Listy do redakcji: Stanowisko Burmistrza Miasta...

Listy do redakcji: Stanowisko Burmistrza Miasta w...

15 czerw.
Przedszkola i żłobki w mieście nadal zamknięte....

Przedszkola i żłobki w mieście nadal zamknięte....

4 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama