poniedziałek 17 maja 2021

Brunony, Sławomira, Wery

8°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Co gryzie mieszkańców ul. Spółdzielców?

Co gryzie mieszkańców ul. Spółdzielców? - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Gdyby szacować miarę problemów frekwencją na spotkaniu zorganizowanym przez radną miejską Elżbietę Niespodziańską, wyszło by, że mieszkańcy bloków przy ul. Spółdzielców takowych nie posiadają prawie w ogóle. Na wczorajszym (5 kwietnia) zebraniu w klubie Tęcza pojawiło się raptem 10 osób, łącznie z przedstawicielami lokalnych mediów. Pomimo tego, to jakże kameralne grono przez 2 godziny dyskutowało o mniejszych i większych bolączkach osiedla.

Lokalne inwestycje: fit park oraz modernizacja okolicznych ulic

reklama

Jako pierwszy z zaproszonych przez radną Niespodziańską gości głos zabrał Romuald Antosik, który na wstępie przedstawił najważniejsze ze swoich stu dotychczasowych osiągnięć (m.in. przywrócenie Dni Turku, budowa mieszkań socjalnych, możliwość odpracowania długu mieszkaniowego, rozwiązanie „problemu ciepła” w 2017 r., uszczelnianie systemu śmieciowego itp.).

Następnie Antosik poinformował zebranych, że jeszcze w tym roku na Spółdzielców powstanie siłownia zewnętrzna (tzw. fit park). Powstanie ona pomiędzy blokiem nr 7 przy ul. Spółdzielców a blokiem nr 20 przy ul. Kączkowskiego, tuż obok istniejącego placu zabaw. Burmistrz zapowiedział, że w drodze z ul. Matejki do ul. Mickiewicza uzupełnione zostanie oświetlenie uliczne oraz że trwają prace nad dokumentacją do inwestycji drogowych w segmencie tworzonym przez ulice Sportową, Kączkowskiego i Orzeszkowej. Łączna kwota inwestycji ma wynieść 2 mln. zł.

Ekran dźwiękowy zbyt krótki

reklama

Na zebraniu poruszony został problem ekranów dźwiękochłonnych wzdłuż Alei Jana Pawła II. Wyrokiem sądu Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu jest zobowiązany zrealizować ekrany na wysokości od Orlika przy Szkole Podstawowej nr 4 do końca bloku 22. Rozwiązanie to nie usatysfakcjonowało jednak mieszkańców dwóch „punktowców” (nr 20 i 18), którzy ekranami nie zostaną osłonięci.

Burmistrz Antosik poinformował, iż otrzymał od wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka informację, że dodatkowe 75 metrów ekranów to koszt ok. 800 tys., których WZDW nie jest w stanie na chwilę obecną wydać. - Jako burmistrz służę Państwu pomocą, możemy się nawet razem wybrać do Poznania w tej sprawie – zapowiedział Romuald Antosik. - Sugeruję jednak, aby poczekać, aż zasądzony odcinek ekranu zostanie zamontowany, gdyż próby pozyskania dodatkowych metrów być może przedłużą tylko procedury i czas jego realizacji – radził burmistrz.

Autobusy nie pojadą szlakami medycyny i handlu

Innym problemem, który zgłaszali mieszkańcy, była sprawa braku dogodnych połączeń autobusowych z dużymi miastami. Antosik przypomniał, że sprawa PKS-u jest dużym problem dla Turku, ale od kiedy należy on do prywatnego właściciela, to miasto ma ograniczony wpływ na jego funkcjonowanie. - Próbowaliśmy zorganizować linie podmiejskie, jednak przejazdy nie cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców – przypomniał burmistrz dodając, że nie mógł on porozumieć się z właścicielami PKS w celu zaprojektowania odpowiednich dla mieszkańców linii autobusowych.

Antosik poinformował, że proponował przewoźnikowi zorganizowanie linii tematycznych: „szlaku medycyny” (linii wiozącej ludzi do przychodni, gabinetów lekarskich, aptek itp.) oraz „szlaku handlowego” (łączącego ze sobą markety i inne obiekty handlowe i usługowe, które być może poniosłyby część kosztów związanych z funkcjonowaniem linii).

Co powstanie za torami?

Jednego z obecnych mieszkańców interesowała sprawa nieużytków pomiędzy torami kolei wąskotorowej a aleją Jana Pawła II, gdzie jeszcze w ubiegłym roku przebywały osoby nadużywające alkoholu. Mieszkaniec wspomniał, że w trakcie trwania kadencji Zdzisława Czapli krążyły pogłoski, że powstanie tam market. Burmistrz Antosik potwierdził, że w tym miejscu inwestor wykupił grunt pod wielkopowierzchniowy obiekt handlowy, ale sam nie wie, co tam dokładnie powstanie.

Inwestycja w ciepłą wodę jest nieopłacalna

Obecny na spotkaniu wiceprezes S.M. Tęcza, Jerzy Pawłowski, odpowiedział z kolei na pytania dotyczące spraw dotyczących zasobów mieszkaniowych S.M. Tęcza.

Pawłowski poinformował, że Spółdzielnia cały czas przygotowuje się do minimalizowania konsekwencji związanych ze zmianą dostawcy ciepła w naszym mieście. Stąd też trwające prace nad ociepleniem bloków na os. Wyzwolenia. Wiceprezes poinformował, że trwają przygotowania do pozyskania środków zewnętrznych na cele termomodernizacyjne, co ma spowodować, że podwyżki opłat za ciepło nie będą tak dotkliwe.

Na pytanie o możliwość doprowadzenia ciepłej wody do bloków przy Spółdzielców Pawowski odpowiedział, że w obecnych warunkach, oraz w perspektywie zamknięcia elektrowni, doprowadzenie ciepłej wody do bloków przy Spółdzielców jest nieopłacalne. Na Spółdzielców odnotowane jest bardzo niskie zużycie wody, co oznacza, że koszt jej ogrzania będzie znacznie większy niż na innych osiedlach.

Prezes przypomniał, że doprowadzenie ciepłej wody do każdego mieszkania będzie się wiązało z drogimi inwestycjami w sieć przesyłową, a mieszkańcy będą musieli się liczyć z kosztem remontów łazienek. Ponadto zgodę na przyłączenie musieliby wyrazić wszyscy mieszkańcy, a z ankiet przeprowadzonych w ubiegłych latach przez Tęczę wynika, że zainteresowanych ciepłą wodą na Spółdzielców jest ok. 15% właścicieli mieszkań.

Patrole i ruch jednostronny zwiększą bezpieczeństwo?

Obecni na spotkaniu funkcjonariusze KPP w Turku poinformowali o przygotowaniach do wprowadzenia patroli pieszych, które będą wymagały dofinansowania ze strony miasta.

Na zakończenie spotkania w klubie Tęcza rozgorzała dyskusja o tym, czy istnieje potrzeba zmiany organizacji ruchu na ulicy Spółdzielców na ruch jednostronny. Uznano jednak, że temat jest tak obszerny i emocjonujący, że należy zorganizować oddzielnie spotkanie, na którym wypowie się większa ilość mieszkańców osiedla.

Marcin Derucki

Podobne artykuły

Wszystkie nasze działania podejmujemy z myślą o...

Wszystkie nasze działania podejmujemy z myślą o...

10-07-2018
Powstaną nowe siłownie plenerowe

Powstaną nowe siłownie plenerowe

01-02-2017
Mikołajkowe prezenty od burmistrza i radnych

Mikołajkowe prezenty od burmistrza i radnych

07-12-2016

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama