niedziela 20 września 2020

Eustachego, Faustyny, Renaty

reklama

Wszystkie nasze działania podejmujemy z myślą o mieszkańcach naszego miasta

Wszystkie nasze działania podejmujemy z myślą o mieszkańcach naszego miasta - foto: A. Wszędybył
foto: A. Wszędybył 

Pozwólcie Państwo, że jako przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miejskiej Turku przybliżę kilka ważnych działań podjętych w naszym mieście w sferze pomocy społecznej. Swoje słowa kieruję zwłaszcza do tych, którzy nieustannie próbują negować działania burmistrza Antosika i z klapkami na oczach nie potrafią docenić tak wielu działań i inwestycji, które przecież były temu miastu i jego mieszkańcom tak potrzebne.

Przede wszystkim warte podkreślenia są działania podjęte w celu dostosowania pomieszczeń dla osób starszych i stworzenie bazy dla Klubu Senior+. Bowiem od stycznia tego roku w Miejskim Domu Kultury jest realizowany Program Turkowski Klub Seniora, gdzie codziennie w godzinach od 9 do 13 seniorzy mogą spędzać czas wolny. W czasie pobytu w Klubie mogą brać udział w zajęciach sportowych, plastycznych czy kulinarnych. Ponadto dla seniorów organizowane są także bezpłatnie: nauka języka angielskiego, wyjazdy rekreacyjne, spotkana z ciekawymi ludźmi oraz spotkania z zakresu profilaktyki zdrowia. W najbliższym czasie przewidziany jest także kurs komputerowy. Wszystkich z Państwa zwłaszcza tych, którzy nie odwiedzili jeszcze Turkowskiego Klubu Seniora serdecznie zachęcam do aktywnego włączenia się w działania Klubu. Sama chętnie odwiedzam i biorę udział w licznych przedsięwzięciach tam organizowanych. Niech mi Państwo wierzą, jest to bardzo ciekawa forma aktywnego spędzania czasu wolnego.

reklama

Na rzecz osób starszych działają w Turku liczne stowarzyszenia i instytucje, takie jak choćby Klub Seniora PROMYK, Miejski Dom kultury, Miejska Biblioteka Publiczna. W Muzeum Miasta Turku, które dostosowane jest dla osób niepełnosprawnych odbywają się da mieszkańców zajęcia tkackie, warsztaty witrażowe i ceramiczne. Ponadto osoby starsze i niepełnosprawne aktywnie biorą udział w wernisażach i spotkaniach okolicznościowych z ciekawymi ludźmi. W Miejskiej Bibliotece Publicznej od wielu lat realizowany jest Program 50+, w ramach którego Seniorzy dwa razy w miesiącu uczestniczą w wykładach, organizowane są lekcje języka angielskiego, kursy komputerowe, zajęcia rękodzielnicze. W bibliotece funkcjonuje także Biblioteczny Klub Filmowy.

Osoby niepełnosprawne za okazaniem orzeczenia o niepełnosprawności raz w miesiącu mają możliwość bezpłatnego korzystania z Ośrodka Sportu i Rekreacji, w tym z basenu ze specjalnym krzesełkiem dla osoby niepełnosprawnej, groty solnej, jakuzzi czy siłowni. Dla osób niepełnosprawnych już po raz drugi zorganizowano cieszący się olbrzymim zainteresowaniem bieg z przeszkodami TURMAGEDON. Osoby niepełnosprawne uczestniczyły we wspaniałym balu przebierańców. Funkcjonuje także w godzinach popołudniowych Klub dla osób niepełnosprawnych, który przeniósł się z ulicy Matejki do budynku PSP.

Wszystko co w Turku się organizuje, czyni się to z myślą o osobach niepełnosprawnych. Nawet nowo otwarty Wodny Plac Zabaw na OSIR przy ul. Armii Krajowej, ma wjazd i toalety dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Obok budowany będzie nowy plac zabaw, na którym będzie, huśtawka dla osób niepełnosprawnych. Są to inwestycje które dla mnie mają szczególnie ważne znaczenie.

reklama

Działań na rzecz mieszkańców mogła bym wymieniać bez końca. Warte podkreślenia są działania Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rzecz profilaktyki: „Ciąża bez alkoholu”, „Zachowaj trzeźwy umysł'', „Bezpieczna Kobieta”, organizowane wspólnie ze służbami Policji i Ratownictwa medycznego. Inne działania z zakresu profilaktyki to: świetlice profilaktyczne prowadzone przez stowarzyszenie Azyl. Działania dla dzieci z rodzin z problemami alkoholowymi, wyjazdy rekreacyjne na obozy, warsztaty dla osób uzależnionych i współuzależnionych.

W ubiegłorocznym budżecie zabezpieczyliśmy także środki na opracowanie dokumentacji na budowę żłobka miejskiego dla rodzin, których nie stać na korzystanie z prywatnych placówek. W szkołach wyposażone zostały gabinety pielęgniarskie. Funkcjonuje w Turku Turkowska Karta Dużej Rodziny, w którą włączają się liczne podmioty gospodarcze. Pod MOPS podlegają dwa punkty: Przyjmowania i wydawania odzieży przy ul. J. Matejki, oraz punkt przyjmowania oraz wydawania sprzętu, przedmiotów używanych przy ul. Kaliskiej. Ukończyliśmy i oddaliśmy do użytku tak potrzebne w Turku mieszkania socjalne przy ul. Zdrojku Lewe 132. Rok rocznie przekazujemy także środki finansowe na wsparcie naszego szpitala. W budżecie zabezpieczone zostały także środki w kwocie 150 tys. zł., które w ramach budżetu obywatelskiego zostaną przekazane na zakup sprzętu na oddział dziecięcy w turkowskim szpitalu.

To tylko nieliczne spośród podejmowanych przez władze miasta działań na rzecz mieszkańców naszego miasta. Jest ich tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkie. Zachęcam do korzystania z różnych form pomocy organizowanych dla Państwa. Jako przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej, sama chętnie włączam się we wskazane przedsięwzięcia, jestem otwarta na wszelkie sugestie z Państwa strony i również służę pomocą.

Przy organizacji wszelkich działań na rzecz naszym mieszkańców samorząd miasta był wielokrotnie wspierany przez Centrum Wolontariatu. Wiele działań mających na celu wspieracie i pomoc ludziom w potrzebie organizowanych było przez Stowarzyszenia, Organizacje Pozarządowe działające prężnie w naszym mieście. W tym miejscu pragnę Wszystkim zaangażowanym w pomoc mieszkańcom naszego miasta serdecznie podziękować.

Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej
Rady Miejskiej Turku
Elżbieta Niespodziańska

Podobne artykuły

Ziemia Turkowska zaprasza na naukę pływania

Ziemia Turkowska zaprasza na naukę pływania

13 wrz.
Złożyli kwiaty przed pomnikiem na cmentarzu....

Złożyli kwiaty przed pomnikiem na cmentarzu. Ziemia...

3 wrz.
Już jutro wspólne pompowanie dla Kingi!

Już jutro wspólne pompowanie dla Kingi!

15 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama