Dni Turku i Gminy Turek już za 4 dni!

środa 04 sierpnia 2021

Dominiki, Dominika, Protazego

15°C rozproszone chmury Pogoda 7 dni »
reklama

Ciepłownia będzie na czas. GETEC wyjaśnił, jak ogrzeje Turek

Ciepłownia będzie na czas. GETEC wyjaśnił, jak ogrzeje Turek
 

W czwartek 2 czerwca w Tureckim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbyły się dwa spotkania, w których wzięli udział przedstawiciele firmy GETEC Polska, burmistrzowie Romuald Antosik i Tadeusz Czerwiński, prezes PGKiM Mirosław Wypiór, przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Jasak, a także zainteresowani mieszkańcy. Spotkania te napawają optymizmem, bowiem widać, że proces powstania ciepłowni jest dokładnie zaplanowany, przebiega zgodnie z założeniami i w Turku nie zapanuje chłód, gdy nastąpi koniec Elektrowni Adamów.

Praktycznie każdy turkowianin wie, że koniec roku 2017 będzie zarazem końcem istnienia Elektrowni. By poradzić sobie z tą sytuacją PGKiM ogłosiło przetarg na dostawę ciepła, który wygrał GETEC heat & power AG. Stosowna umowa została podpisana w czerwcu 2015 roku. Osoby, które chciały nieco więcej dowiedzieć się o procesie powstawania nowej ciepłowni, mogły poszerzyć swój zasób wiedzy w czwartek.

reklama

Cóż można powiedzieć o ciepłowni? To, że zastosowana w niej będzie nowoczesna technologia. Będzie to pierwsza tego typu instalacja w naszym kraju. Jak można było usłyszeć podczas spotkania, koszt powstania to ok. 8 000 000 euro. Co ważne, to GETEC przejmuje całkowity koszt budowy instalacji, dzięki czemu proces ten nie obciąża finansowo Turku. Ważne jest również to, że sieć ciepłownicza nie zostanie przejęta przez GETEC Polska, ale będzie dalej własnością PGKiM. To Turek – a nie np. Poznań – będzie mieścił siedzibę firmy GETEC Polska, co też jest plusem, ponieważ zapewni dodatkowe miejsca pracy. Przedstawiciele GETEC Polska mówili wprost, że zależy im na jak najlepszym wykonaniu ciepłowni, gdyż będzie ona swego rodzaju „wizytówką”, przykładem tego, co firma może zaoferować też innym miastom w Polsce.

Oto kilka konkretnych danych technicznych. Ciepłownia wyposażona będzie w dwa kotły spalające pył węgla brunatnego (lub gazu ziemnego) i jeden kocioł gazowy. Wydajność kotłów to 2 x 12,5 MW i 19 MW. Takie właśnie rozwiązania techniczne pozwolą na dostarczanie gorącej wody i osiągnięcie ciśnienia roboczego 6 bar. Ilość nośnika w ciepłociągu to 1 600 m3, a przepustowość maksymalna to 516m3/h.

W trakcie spotkania z mieszkańcami wiele mówiono o tym, że ciepłownia będzie spełniać wysokie normy, jeśli chodzi o ochronę środowiska. Nie będzie występowało zapylenie, dzięki zastosowaniu zamkniętych procesów transportu, składowania, spalania i wywozu popiołów. Jak usłyszeli mieszkańcy, zebrani w sali TIP, swobodnie w okolicach ciepłowni będzie można nawet pozostawić auto na kilka dni i nie dostrzeże się brudu i pyłów osiadłych na karoserii.

reklama

GETEC Polska ma już za sobą negocjacje i podpisanie umowy na odstawę ciepła, zakup działki, dobór parametrów instalacji, pozyskanie projektu ciepłowni, złożenie wniosku o decyzję środowiskową, wybór zespołu rzeczoznawców. Zajęto się też zamówieniem podzespołów i elementów potrzebnych do budowy ciepłowni, wykonano ekspertyzy przyrodnicze i środowiskowe.

Budowa ciepłowni powinna się rozpocząć w czwartym kwartale 2016 roku. Trzeci kwartał 2017 roku przyniesie z sobą gotowość do dostaw ciepła dla Turku. Podczas spotkania wskazano, że wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, a w wyliczeniach czasu budowy uwzględniono nawet ewentualne wystąpienie trudnych warunków pogodowych.

Opracował: AW

Podobne artykuły

Ciepłownia geotermalna dla Turku za 55 mln zł....

Ciepłownia geotermalna dla Turku za 55 mln zł....

5 lt.
URE zatwierdziło firmie GETEC wyższe ceny...

URE zatwierdziło firmie GETEC wyższe ceny ciepła dla...

07-06-2019
Turkowska ciepłownia uroczyście otwarta

Turkowska ciepłownia uroczyście otwarta

25-05-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama