środa 08 luty 2023

Irminy, Piotra, Sylwii

0°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Dom seniora w Turku? Radna Niespodziańska uważa, że czas go stworzyć

Dom seniora w Turku? Radna Niespodziańska uważa, że czas go stworzyć
 

Nie da się ukryć, że społeczeństwo Turku się starzeje. Taki stan rzeczy stawia przez władzami miasta dodatkowe wyzwania. Wie o tym dobrze radna Elżbieta Niespodziańska, która swoimi propozycjami – wypracowanymi m.in. w ramach działań Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej – podzieliła się z radnymi i burmistrzem Romualdem Antosikiem podczas ostatniej przed wakacjami sesji Rady Miejskiej Turku.

Radna dostrzega konieczność wprowadzenia rozwiązań, które sprawdziły się w wielu miastach w Polsce. – Zwracam się do pana burmistrza o szczególne podejście do zadań zabezpieczenia potrzeb w zakresie pomocy społecznej, głównie w odniesieniu do osób w podeszłym wieku. Chorych i niepełnosprawnych. Chodzi o budowanie systemu wsparcia dla starszych mieszkańców miasta. Chodzi o takie formy pomocy, jak dom dziennego pobytu lub klub seniora. Alternatywą może być rozszerzenie usług istniejących organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, które działają np. na rzecz osób niepełnosprawnych.

reklama

Rzecz jasna radna Niespodziańska jest świadoma tego, że nie uda się tego osiągnąć natychmiast, ani za darmo. – Wiem, że będzie się to wiązało z dodatkowym budżetem, zabezpieczeniem środków finansowych być może na przyszły rok, rozszerzeniem usług danego stowarzyszenia.

Okazuje się, że sam klub seniora czy dom dziennej opieki nie rozwiąże problemu. – Bardzo istotne jest również wsparcie rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez funkcjonowanie i działalność asystenta osoby niepełnosprawnej. Zwracam się z prośbą o zwiększenie nakładów na usługi opiekuńcze dla osób starszych i niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania. Chodzi o poszerzenie oferty na usługi opiekuńcze w godzinach popołudniowych, w soboty i niedziele, szczególnie dla osób samotnych – mówiła Elżbieta Niespodziańska.

Zdaniem radnej warto pomyśleć o stworzeniu hostelu dla osób niepełnosprawnych. – Coś w rodzaju takiego domu, dzięki któremu można by odciążyć opiekunów. Rodzice, członkowie rodzin mogliby w tym czasie pójść do pracy, wyjść do lekarza, załatwić swoje sprawy.

AW

Podobne artykuły

W Tuliszkowie powstanie KLUB SENIOR+

W Tuliszkowie powstanie KLUB SENIOR+

14-05-2021
Nowy Świat: Ośrodka dla trudnej młodzieży nie...

Nowy Świat: Ośrodka dla trudnej młodzieży nie...

14-10-2018

Polecamy...

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama