sobota 25 września 2021

Aureli, Kamila, Kleofasa

14°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Projekty gimnazjalistów z "Jedynki" do SDiM - rondo księdza Orzechowskiego i skwer Rupniewskiego

Projekty gimnazjalistów z
 

Kolejny raz uczniowie Gimnazjum nr 1 przystąpili do rywalizacji o mandat posła Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tematem wiodącym tegorocznej , XXIII sesji , jest „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”.

Pierwszy zespół: stworzyły Martyna Nawrocka i Weronika Janiak. Dziewczęta jako osobę , którą warto upamiętnić w przestrzeni publicznej, wybrały urodzonego w Turku Rocha Rupniewskiego (1804-1877). To bohater powstania listopadowego, uczestnik „nocy belwederskiej” odznaczony Orderem Virtuti Militari, współzałożyciel Towarzystwa Demokratycznego Polskiego we Francji i Gromad Ludu Polskiego w Wielkiej Brytanii, poeta skazany przez cara Mikołaja I na banicję, do końca życia tęskniący za ojczyzną.

reklama

Drugi zespół w składzie : Piotr Kubiak i Michał Mądrachowski uznał, że należy upublicznić postać księdza Michała Orzechowskiego(1832-1912) –turkowskiego proboszcza w latach 1881-1912, inicjatora budowy kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, założyciela Towarzystwa Wspomagania Biednych, członka Straży Ogniowej, Rady Dobroczynności Publicznej, społecznika, dobroczyńcy. O roli i autorytecie, jakim cieszył się wśród turkowian, świadczy fakt, że w jego pogrzebie, który odbył się 2 stycznia 1913r. ,udział wzięło blisko 10 tys. osób z wszystkich grup społecznych i wyznań.

Obie grupy projektowe zgromadziły materiały o życiu i działalności swoich bohaterów. W Urzędzie Miasta w Wydziale Inżynierii Miejskiej gimnazjaliści wybrali miejsca na planie przestrzennym Turku, którym brakuje nazw. Zespół dziewczynek postanowił nadać nazwę Rocha Rupniewskiego parkowemu skwerowi między ulicą Browarną (niegdyś Małgorzaty Fornalskiej – znanej komunistycznej działaczki) a blokami znajdującymi się tuż przy niej, natomiast chłopcy uznali, że najstosowniej będzie, gdy zmieni się nazwę ronda „klocków lego”. Dla swoich pomysłów uczniowie uzyskali aprobatę księży proboszczów: Marka Kasika i Mirosława Frankowskiego oraz radnego Rady Miasta pana Radosława Idzikowskiego. Wsparcia młodzieży w realizacji projektu udzielili także dyrektor Muzeum Miasta Turku- pan Bartosz Stachowiak i pracownica Biblioteki Miejskiej z działu regionalizmów i bibliografii -pani Małgorzata Pawłowska.

Aby zdobyć informację, jaki jest stan wiedzy turkowskiego społeczeństwa na temat księdza M.Orzechowskiego i R.Rupniewskiego, gimnazjaliści przeprowadzili szerokie badania ankietowe wśród grona pedagogicznego i kolegów ze swojej szkoły, własnych rodzin, przechodniów. Po przeanalizowaniu wyników ankiet okazało się, że postacie te są mało znane i dlatego grupy projektowe postanowiły „ożywić” je w świadomości mieszkańców naszego miasta, organizując prelekcje z prezentacjami multimedialnymi w szkole i muzeum, rozdając ulotki biograficzne bohaterów projektu. Nie było to łatwe zadanie, ale ciekawe.

reklama

Wyniki kwalifikacji do SDIM gimnazjaliści poznają 27 kwietnia. Oba zespoły z opiekunką – Beatą Grzelką dziękują wszystkim, którzy poświęcili im swój cenny czas, udzielili wsparcia merytorycznego i technicznego.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Wideo: Zapomniany bohater turkowskiej ziemi....

Wideo: Zapomniany bohater turkowskiej ziemi....

07-04-2019
Licealiści kandydatami do Sejmu Dzieci i Młodzieży

Licealiści kandydatami do Sejmu Dzieci i Młodzieży

09-04-2018
Gimnazjalistki z

Gimnazjalistki z "Piątki" w drodze po mandat Sejmu...

09-04-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama