wtorek 29 września 2020

Michaliny, Michała, Rafała

reklama

GETEC kupi Adamów?

GETEC kupi Adamów? - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

W ostatnich dniach wiele mówi się o tym, że Zygmunt Solorz-Żak może zdecydować się na sprzedaż kopalni i elektrowni Adamów. Czyżby kupującym miała stać się dobrze znana mieszkańcom Turku firma GETEC Heat&Power z Magdeburga? Takie rozwiązanie sugeruje Dziennik Gazeta Prawna.

Władze ZE PAK nie chcą zbytnio wdawać się w szczegóły i rozwijać tematu sprzedazy. „W związku z planowanym zakończeniem działalności Elektrowni Adamów w styczniu 2018 roku, Zespół Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin” SA („Spółka”) informuje, że w ramach przeglądu opcji strategicznych rozważana jest możliwość sprzedaży aktywów związanych z kopalnią i elektrownią w Adamowie. Przedmiotem potencjalnej transakcji może być spółka PAK KWB Adamów SA oraz wyodrębniona część przedsiębiorstwa związana z Elektrownią Adamów” – czytamy w komunikacie, sygnowanym przez prezesa Zarządu Adama Kłapsztę oraz wiceprezes Zarządu Anetę Lato-Żuchowską.

reklama

Sprawę opisuje Dziennik Gazeta Prawna, który powołując się na wypowiedzi Andrzeja Mazura, szefa Rady Pracowników w kopalni Konin wskazuje, że kopalnią Adamów mogliby zainteresować się Niemcy, którzy będą dostarczać pył węglowy dla tworzonej w Turku ciepłowni.

Faktycznie, przedstawiciele firmy GETEC nie wykluczali korzystania z innego pyłu, niż ten z Niemiec. – Oczywiście posiadamy partnera w Niemczech, który może zapewnić takie dostawy i prawdopodobnie z dostawami od tego partnera rozpoczniemy, ale mamy też koncepcję, opierającą się na dostrzeganiu możliwości współpracy z polskimi partnerami, z kopalniami węgla brunatnego, które w Polsce będą produkować taki pył. To by oznaczało, że w przyszłości wykorzystywalibyśmy pył z węgla brunatnego, ale pochodzenia polskiego mówił prezes Volker Schulz, podczas konferencji zwołanej w październiku 2015.

Czy dojdzie do sprzedaży, a nabywcą będzie GETEC? Czy są to jedynie spekulacje? Przekonamy się niebawem. Jak informują władze ZE PAK, spółka uzależnia przeprowadzenie transakcji od zainteresowania oraz warunków oferowanych przez potencjalnie zainteresowane strony. Szczegółowe warunki, zakres oraz struktura transakcji zostaną ustalone w procesie negocjacji.

reklama

Oprac. AW
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, zepak.com.pl

Podobne artykuły

W gminie Brudzew powstanie największa w Polsce...

W gminie Brudzew powstanie największa w Polsce...

24 wrz.
Sesja Rady Miejskiej w Turku. Radni chcą...

Sesja Rady Miejskiej w Turku. Radni chcą odbudowy...

18 wrz.
Rozmowy o przyszłości ZE PAK w Powiecie Tureckim

Rozmowy o przyszłości ZE PAK w Powiecie Tureckim

22 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama