czwartek 23 września 2021

Bogusława, Liwiusza, Tekli

9°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Tydzień Promocji Zdrowia "W zgodzie z naturą" w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Turku

Tydzień Promocji Zdrowia
 

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. Tego dnia organizuje się manifestacje oraz akcje na rzecz środowiska naturalnego, których celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, brakiem lub niedoborem wody oraz zanieczyszczeniem i zaśmieceniem planety. Apel z okazji Światowego Dnia Ziemi zainaugurował w Ośrodku Tydzień Promocji Zdrowia, który rozpoczął się 24 kwietnia 2017 roku.

Prowadząca Magdalena Mikołajczyk wprowadziła wszystkich w tematykę dnia, a uczniowie przebrani kolejno za Ziemię, powietrze, las, rzekę oraz śmieci omówili problemy związane z każdym z tych zagadnień. Tłem do wystąpienia była prezentacja muzyczno - obrazowa. Następnie wszyscy obejrzeli film edukacyjny promujący zachowania ekologiczne na co dzień, w którym przedstawiono zagadnienia związane z segregacją śmieci, recyklingiem, jak oszczędzać wodę, światło oraz jak oszczędnie korzystać z domowych sprzętów agd i rtv. W ramach przygotowań do obchodów Dnia Ziemi przeprowadzono także sondę uliczną, podczas której uczennica Magda jako dziennikarka pytała „znanych dobrze” wszystkim przechodniów o ekologiczne zachowania. Wyniki sondy przedstawiono na apelu w krótkim filmie. Ostatnim punktem obchodów Dnia Ziemi były warsztaty poświęcone projektowaniu mody z surowców ekologicznych oraz uzyskanych z recyklingu. Uczniowie z pomocą nauczycieli stworzyli piękne stroje wykonane z szarych papierów, plastikowych worków i butelek, nakrętek oraz z płyt cd. Warsztaty zakończył ekologiczny pokaz mody na niebieskim dywanie. Suknie ślubne, tuniki, sukienki mini, kombinezony oraz dodatki tj. torebki, biżuteria, nakrycia głowy prezentowały się bardzo efektownie.

reklama

Organizatorami apelu były pani Marlena Graczyk, pani Anna Frątczak i pani Aneta Wieczorkiewicz.

We wtorek, czyli 25 kwietnia przeprowadzone zostały zajęcia warsztatowe pod hasłem „Uprawiamy zgodnie z naturą”, których celem było kształtowanie postaw prozdrowotnych oraz pogłębianie wiedzy uczniów na temat walorów odżywczych i zdrowotnych kiełków. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia różnych rodzajów kiełków roślinnych oraz omówienia ich wartości odżywczych. Utworzono kącik przyrodniczy, w którym uczniowie na plastikowych tackach i wacie wysiali nasiona na kiełki: lucerny, rzeżuchy i rzodkiewki. Hodowla nasion lucerny przez jedną z grup została założona w szklanym słoiku. Po wysianiu nasion uczestnicy otrzymali instrukcję, jak należy dbać o uprawy. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami przystąpili do zakładania swoich małych klasowych ogródków. Przy użyciu niezbędnych narzędzi ogrodnika, wypełniali przygotowane korytka ziemią, aby móc zasadzić w nich cebulki na szczypiorek oraz posiać koperek i natkę pietruszki. Wszystkie grupy wzorowo poradziły sobie z wykonaniem prac ogrodniczych. Zadaniem kończącym dzień „Uprawiamy zgodnie z naturą” było grupowe wykonanie prac plastycznych, przedstawiających zasiane wcześniej warzywa, z wykorzystaniem plasteliny, bibuły, włóczki oraz pasteli. Uczniowie zadowoleni z efektów swojej pracy dumnie prezentowali jej efekty, pokazując w ten sposób, iż są prawdziwymi przyjaciółmi Ziemi. Przygotowane wysiewki powędrowały na klasowe parapety, a uczniowie pod okiem wychowawców będą dbali o prawidłowy wzrost wysianych nowalijek.

Zajęcia warsztatowe zostały przygotowane i przeprowadzone pod kierunkiem pani Karoliny Piwowarskiej i pani Anny Mikołajczyk.

reklama

Moc śniadania w naturalnych produktach” – to myśl przewodnia, która przyświecała trzeciemu dniu obchodów Tygodnia Promocji Zdrowia. W środę, tj. 26 kwietnia uczniowie klas gimnazjalnych i przysposabiających do pracy uczestniczyli w zajęciach, podczas których obejrzeli prezentację multimedialną, poznali znaczenie słowa „bio”, a także przedstawiono im produkty naturalne, których nie powinno zabraknąć w porannym posiłku. Zwrócono także uwagę na konieczność spożywania śniadania, które daje energię na cały dzień. Następnie uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza grupa pod opieką pani Małgorzaty Mielczarek i pani Izabeli Walczak przygotowała pyszne, zdrowe kanapki z twarożkiem, szczypiorem, rzodkiewką i ogórkiem. Zostały one przygotowane na bazie naturalnego, wieloziarnistego wiejskiego chleba, sera i śmietany. Druga grupa wraz z panią Dagmarą Dróżdż sporządziła smaczne koktajle mleczno - owocowe oraz soki z grapefruitów i mandarynek. Uczniowie z trzeciej grupy wspólnie z panią Katarzyną Czerniak obierali słodkie marchewki i jabłka, z których powstał smaczny i zdrowy sok. Przygotowanie śniadania dało uczestnikom wiele radości ze wspólnej pracy, a spożycie dostarczyło zapewne energii na cały dzień.

Dzień 27 kwiecień zorganizowano pod hasłem „Cuda natury z pasieki”. Tego dnia uczniowie mieli okazję poznać świat pszczół oraz spróbować wytworów ich pracy. Pszczelarz, pan Eugeniusz Rusek opowiadał o rodzinie pszczelej. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda „życie domowe” pszczół, kiedy śpią, kiedy pracują, jaka jest hierarchia w pszczelej rodzinie. Mieli też możliwość obejrzeć ramkę, na której przesiadują pszczoły i zobaczyć z bliska pszczoły zamknięte w ulu pokazowym. W punkcie drugim „Produkty pszczele” – mistrz pszczelarski, pan Zbigniew Ogrodowczyk opowiedział, na czym polega praca pszczół i jakie są jej efekty. Uczniowie poznali właściwości miodu i jego korzystny wpływ na organizm oraz wykorzystanie miodu, pyłku, propolisu, wosku pszczelego. Mogli także zobaczyć, jak wyglądają produkty z wosku pszczelego. Na trzecim punkcie ustawiono sprzęt pszczelarski. Tutaj uczniowie dzięki panu Jackowi Kubiakowi, naszemu nauczycielowi, który także jest pszczelarzem, zapoznali się z budową ula, a nawet sami go budowali. Rozpalali podkurzacz do odymiania pszczół, dowiedzieli się jak odymia się pszczoły oraz czemu to służy. Bardzo chętnie przymierzali strój pszczelarza oraz poznawali przeznaczenie drobnego sprzętu pszczelarskiego. Na zakończenie czekała na uczniów słodka niespodzianka. Wszyscy bardzo chętnie smakowali chleb z miodem oraz wodę z miodem, cytryną, pomarańczą i miętą.

Atrakcje tego dnia przygotowali: pani Ewelina Książka, pan Jacek Kubiak, pani Magdalena Mielczarek. Organizatorzy serdecznie dziękują członkom Koła Pszczelarzy w Turku – panom Zbigniewowi Ogrodowczykowi i Eugeniuszowi Ruskowi za poświęcony czas i zaangażowanie w organizację imprezy.

W dniu 28 kwietnia 2017 roku odbył się apel podsumowujący obchody Tygodnia Promocji Zdrowia, w czasie którego szkolna koordynator ds. promocji zdrowia, pani Iwona Andrzejak przedstawiła prezentację multimedialną i omówiła działania zrealizowane w czasie całego tygodnia. Ponadto został rozstrzygnięty konkurs na najciekawszą kukiełkę warzywną. Jury biorąc pod uwagę estetykę wykonania pracy oraz pomysłowość wyłoniło osiem zwycięskich kukiełek. Wszystkie klasy biorące udział w konkursie zostały nagrodzone grami edukacyjnymi, a zwycięskie kukiełki wzięły udział w teatrzyku pod tytułem „Niech żyje król ziemniak” na podstawie utworu Ewy Stadtmuller wystawionym przez uczniów klas I, II i III gimnazjum. Uroczystość zakończyła degustacja koktajli owocowych przygotowanych na bazie jogurtów naturalnych, owoców i miodu oraz ciasteczek zbożowych upieczonych przez panie Elżbietę Kociołek i Annę Frątczak.

Koordynatorem Tygodnia Promocji Zdrowia była pani Iwona Andrzejak.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Wojewoda Wielkopolski na podsumowaniu programów...

Wojewoda Wielkopolski na podsumowaniu programów...

27-07-2020
Egzamin ósmoklasisty w ZPEW

Egzamin ósmoklasisty w ZPEW

22-06-2020
Sukces wychowanków Specjalnego Ośrodka...

Sukces wychowanków Specjalnego Ośrodka...

12-03-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama