poniedziałek 20 sierpnia 2018

Bernarda, Sabiny, Samuela

reklama

ZE PAK w opałach. Decyzja GDOŚ niekorzystna dla spółki

ZE PAK w opałach. Decyzja GDOŚ niekorzystna dla spółki - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podtrzymała decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o obowiązku sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko dla rozbudowy odkrywki Tomisławice, której wpływ na środowisko i tak jest już przedmiotem dochodzenia w związku z naruszeniem przepisów środowiskowych UE prowadzonym przez Komisję Europejską.

Obecnie toczą się dwie kontrowersyjne, a zarazem kluczowe dla Wielkopolski sprawy: kopalni odkrywkowej Ościsłowo, którą planuje otworzyć ZE PAK S.A. oraz rozbudowy kopalni Tomisławice. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odmówiła wydania decyzji środowiskowej dla Ościsłowa oraz nałożyła obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko dla Tomisławic wstrzymując tym samym obie inwestycje.

reklama

Po odwołaniu ZE PAK sprawy trafiły do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która właśnie podtrzymała decyzję RDOŚ dotyczącą Tomisławic. Dyskusja nad odkrywką Ościsłowo toczy się teraz na szczeblu ogólnokrajowym, m.in. w Sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa. Wielu dziennikarzy i polityków, z posłem Tomaszem Nowakiem na czele, bardzo wspiera obie inwestycje, twierdząc, że ZE PAK należy do infrastruktury krytycznej, czyli takiej, od której zależy bezpieczeństwo i stabilność państwa.

ZE PAK SA opublikował 14.11.2017 sprawozdanie finansowe za 3 pierwsze kwartały 2017 roku, które potwierdza, że spółka planuje do końca grudnia zamknąć elektrownię Adamów oraz ograniczyć wydobycie węgla w kopalni Adamów, co sprawi, że udział elektrowni należących do grupy kapitałowej ZE PAK S.A. w całości energii produkowanej w Polsce spadnie do poniżej 4% oraz że pracę straci kolejnych 330 pracowników.

Ewentualna nowa odkrywka w Ościsłowie czy rozbudowa Tomisławic tego nie zmienią.

reklama

Dodatkowym poważnym utrudnieniem może być fakt, że ZE PAK jest jedną z 17 polskich spółek na Globalnej Liście Rezygnacji z Węgla (coalexit.org) opublikowanej w zeszłym tygodniu przez niemiecką organizację Urgewald na szczycie klimatycznym w Bonn, której celem jest zachęcenie potencjalnych inwestorów do wycofania funduszy z węgla i omijanie tego sektora w przyszłości. W swoim raporcie ZE PAK przyznaje, że brak możliwości pozyskania odpowiedniego finansowania jest jednym z głównych czynników ryzyka.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Reaktywacja elektrowni. Prąd będzie produkowany...

Reaktywacja elektrowni. Prąd będzie produkowany z gazu

23 maj.
Przykona: Zdaniem Bryla hałas o Ościsłowo nie...

Przykona: Zdaniem Bryla hałas o Ościsłowo nie pomoże...

12 kw.
Poseł T. Nowak: Co dalej z PAK i odkrywką w...

Poseł T. Nowak: Co dalej z PAK i odkrywką w Ościsłowie?

29-11-2017
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama