piątek 16 listopada 2018

Edmunda, Marii, Marka

reklama

Czwórka dla Niepodległej

Czwórka dla Niepodległej
 

W piątek, 9 listopada 2018 r. z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w Szkole Podstawowej nr 4 w Turku uroczysty apel .

Wagę tego wyjątkowego uroczystego spotkania podkreślił udział pocztu sztandarowego szkoły oraz zaproszonych gości w osobach: pana Roberta Stolarka – przewodniczącego Stowarzyszenia „Automobil Klub Turek” oraz pana Janusza Perlińskiego. Obaj panowie, rekonstruktorzy wydarzeń historycznych, autorzy inscenizacji „Śmierć profesora Stanisława Kączkowskiego” ubrani w mundury żołnierzy z czasów zaborów pruskiego i rosyjskiego, pełnili wartę honorową przy krzyżach symbolizujących groby ofiar poległych podczas walk niepodległościowych, a później przy pomniku gen. Mieczysława Smorawińskiego – patrona szkoły.

reklama

Montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klas piątych i siódmych pod kierunkiem Olgi Stawickiej – Chmieli, Bronisławy Pełczyńskiej i Piotra Kmieciaka przypomniał tragiczne wydarzenia z historii Polski, począwszy od zaborów, poprzez powstania narodowowyzwoleńcze,
I wojnę światową , po odzyskanie upragnionej wolności.

Recytacja przepięknych wierszy oraz wykonanie pieśni i piosenek patriotycznych niezwykle wszystkich wzruszyły. Uczestnikom apelu bardzo podobał się również taniec przygotowany przez Aldonę Wojtczak. Dziewczęta zatańczyły z białymi i czerwonymi szarfami nawiązującymi do naszych barw narodowych.

Na zakończenie uroczystości dyrektor Maria Kukulska odczytała wyniki konkursu na maskotkę szkoły – biało – czerwoną sówkę i wręczyła nagrody zwycięzcom: Zuzannie Chrostek z kl. 5a, Anastazji Kukulskiej z kl. 5c i Michałowi Tomczakowi z kl. 5b.

reklama

Dopełnieniem obchodów Narodowego Dnia Niepodległości było uroczyste odśpiewanie przez całą społeczność szkolną o godz. 11.11 „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji MEN „Rekord dla Niepodległej” i wypuszczenie w niebo biało – czerwonych balonów.

Dzień ten na pewno pozostawi niezapomniane wrażenie w pamięci wszystkich uczestników tych wydarzeń.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Mali Patrioci z Gminnego Przedszkola w Brudzewie

Mali Patrioci z Gminnego Przedszkola w Brudzewie

z dzisiaj
SOSW: Obchody Święta Niepodległości

SOSW: Obchody Święta Niepodległości

14 list.
Medale na Niepodległość

Medale na Niepodległość

13 list.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama