czwartek 23 września 2021

Bogusława, Liwiusza, Tekli

9°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Czwórka dla Niepodległej

Czwórka dla Niepodległej
 

W piątek, 9 listopada 2018 r. z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w Szkole Podstawowej nr 4 w Turku uroczysty apel .

Wagę tego wyjątkowego uroczystego spotkania podkreślił udział pocztu sztandarowego szkoły oraz zaproszonych gości w osobach: pana Roberta Stolarka – przewodniczącego Stowarzyszenia „Automobil Klub Turek” oraz pana Janusza Perlińskiego. Obaj panowie, rekonstruktorzy wydarzeń historycznych, autorzy inscenizacji „Śmierć profesora Stanisława Kączkowskiego” ubrani w mundury żołnierzy z czasów zaborów pruskiego i rosyjskiego, pełnili wartę honorową przy krzyżach symbolizujących groby ofiar poległych podczas walk niepodległościowych, a później przy pomniku gen. Mieczysława Smorawińskiego – patrona szkoły.

reklama

Montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klas piątych i siódmych pod kierunkiem Olgi Stawickiej – Chmieli, Bronisławy Pełczyńskiej i Piotra Kmieciaka przypomniał tragiczne wydarzenia z historii Polski, począwszy od zaborów, poprzez powstania narodowowyzwoleńcze,
I wojnę światową , po odzyskanie upragnionej wolności.

Recytacja przepięknych wierszy oraz wykonanie pieśni i piosenek patriotycznych niezwykle wszystkich wzruszyły. Uczestnikom apelu bardzo podobał się również taniec przygotowany przez Aldonę Wojtczak. Dziewczęta zatańczyły z białymi i czerwonymi szarfami nawiązującymi do naszych barw narodowych.

Na zakończenie uroczystości dyrektor Maria Kukulska odczytała wyniki konkursu na maskotkę szkoły – biało – czerwoną sówkę i wręczyła nagrody zwycięzcom: Zuzannie Chrostek z kl. 5a, Anastazji Kukulskiej z kl. 5c i Michałowi Tomczakowi z kl. 5b.

reklama

Dopełnieniem obchodów Narodowego Dnia Niepodległości było uroczyste odśpiewanie przez całą społeczność szkolną o godz. 11.11 „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji MEN „Rekord dla Niepodległej” i wypuszczenie w niebo biało – czerwonych balonów.

Dzień ten na pewno pozostawi niezapomniane wrażenie w pamięci wszystkich uczestników tych wydarzeń.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Dzieci i młodzież w Turku i powiecie rozpoczęła...

Dzieci i młodzież w Turku i powiecie rozpoczęła nowy...

1 wrz.
Święto Patrona Szkoły w

Święto Patrona Szkoły w "Czwórce"

30 kw.
Próbne egzaminy ósmoklasistów 2021. W Turku...

Próbne egzaminy ósmoklasistów 2021. W Turku...

19 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama