niedziela 19 września 2021

Januarego, Konstancji, Leopolda

9°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: Miliardowa inwestycja Japońskiej firmy w Turku. Nowa elektrownia dużej mocy powstanie w 2021r.

Wideo: Miliardowa inwestycja Japońskiej firmy w Turku. Nowa elektrownia dużej mocy powstanie w 2021r.
 

W Turku gościli przedstawiciele japońskiej firmy mającej w planach wybudowanie elektrowni dużej mocy na gaz ziemny. Dzisiejsza sesja Rady Miasta zwołana 12 września głównie poświęcona została najbliższej i dotychczas największej inwestycji w Turkowskiej Strefie Inwestycyjnej. Firma Kawasaki Heavy Industries planuje w Turku inwestycję na 30 lat.

reklama

Po kilkutygodniowych rozmowach i dwudniowych negocjacjach, doszło do podpisania listu intencyjnego w sprawie 30-letniej dzierżawy terenu pod budowę elektrowni gazowej w Turku. Z listu intencyjnego wynika, że elektrownia planowana jest z użyciem najnowocześniejszej technologii, w pełni bezpiecznej dla ludzi i środowiska. Firma japońska Kawasaki Heavy Industries planuje rozpocząć ekspansję na rynek europejski od pierwszej z elektrowni położonej własnie w Turku.

Firma Piela Business Engineering – Piela Sp. z o.o. wraz z inwestorem japońskim zadeklarowała chęć realizacji przedsięwzięcia na obszarze ponad 7 ha należących do Miasta w Tureckiej Strefie Inwestycyjnej. W tym miejscu wypada nadmienić, że do spotkania władz miasta oraz japońskiego inwestora przyczynił się znacząco poseł PO Tomasz Nowak, który jako pierwszą lokalizację w rozmowach z Kawasaki Heavy Industries wskazał właśnie Turek. W celu realizacji inwestycji powołana zostanie spółka celowa. Inwestor jest zainteresowany dzierżawą terenu w strefie inwestycyjnej w Turku na okres 30 lat i wybudowaniem elektrowni o mocy co najmniej 600 MW. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta przegłosowano decyzję o przekazaniu bezprzetargowym wspomnianych 7hr terenów japońskiemu inwestorowi. Od sukcesu dzieli Turek jedynie zdobycie odpowiednich dokumentów i zezwoleń dla Kawasaki Heavy Industries oraz, co może na chwilę obecną pozostawić odrobinę niepewności, wygrania przetargu na dostawy mocy do krajowego systemu.

Rada Miejska Turku dzisiaj, tj. 12 września 2019 r., wyraziła zgodę na wydzierżawienie inwestorowi gruntu w trybie bezprzetargowym. Podczas dzisiejszej sesji doszło do prezentacji całości projektu przez przedstawiciela japońskiego inwestora oraz do dyskusji radnych z obecnym na sesji Panem Piotrem Pielą. Skrócona relacja dzisiejszej debaty w naszej relacji wideo.

Dzisiejsze wydarzenia mające miejsce podczas sesji rady Turku według wielu opinii są przełomowymi w dotychczasowej historii transformacji naszego regionu oraz istnienia Turkowskiej Strefy Inwestycyjnej i choć napawać powinny optymizmem, to pozostaje zawsze ten element niedopowiedziany… czyli to, o czym wspomniał radny Jasak. Oby obawy radnego Dariusza nie ziściły się i Turek jak i w przyszłości Konin powróciły na mapę energetyczną Polski jako silny gracz o stabilnych i zrealizowanych inwestycjach.

Podobne artykuły

Kolejny etap testów systemu dezodoryzacji w...

Kolejny etap testów systemu dezodoryzacji w DeVeris...

15 lip.
Budowa elektrowni gazowej w Turku. Dziś...

Budowa elektrowni gazowej w Turku. Dziś startują...

11 lt.
Postępowanie o wydanie decyzji środowiskowych...

Postępowanie o wydanie decyzji środowiskowych budowy...

21 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama