Dni Turku i Gminy Turek już za 4 dni!

środa 04 sierpnia 2021

Dominiki, Dominika, Protazego

20°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Do końca 2021 r. z panoramy Turku zniknie Elektrownia Adamów. Umowa na rozbiórkę podpisana.

Do końca 2021 r. z panoramy Turku zniknie Elektrownia Adamów. Umowa na rozbiórkę podpisana.  - fot. Wiesław Karbowy
fot. Wiesław Karbowy 

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA poinformowała o zawarciu umowy w dniu 9 kwietnia br. ze spółką MK Explosion na rozbiórkę obiektów i przygotowanie terenu w elektrowni "Adamów" do potencjalnych nowych inwestycji. Czas na realizację rozbiórki ustalono na 21 miesięcy a koszt całości robót wyniesie blisko 60 mln zł.

ZE PAK o planach rozbiórki obiektów po byłej elektrowni "Adamów" informował już w grudniu 2019 r. Do prac rozbiórkowych w ramach rozpisanego zapytania ofertowego wyłoniono firmę MK Explosion. Rozliczenie realizacji umowy realizowane ma być przychodami ze sprzedaży złomu, gruzu i innych materiałów i urządzeń pochodzących z rozbiórki. Termin realizacji ustalono na 21 miesięcy od dnia przekazania terenu rozbiórki. 

reklama

– Wykonawca zobowiązał się, że w terminie 21 dni od podpisania umowy uzyska i dostarczy Spółce ZE PAK SA gwarancję bankową zabezpieczającą należyte wykonanie przedmiotu umowy w okresie realizacji umowy w wysokości 5 mln złotych. W przypadku odstąpienia od umowy, zarówno z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy jak i Spółki, ustalona została kara w wysokości 5 mln złotych – czytamy w komunikacie ZE PAK.

Elektrownia "Adamów" o mocy 625 MW (pięć bloków węglowych o mocy 125 MW każdy) odpowiadała za jedną czwartą mocy całego ZE PAK S.A. Jej uruchomienie nastąpiło w 1964 roku. Niezależnie od produkcji energii elektrycznej Elektrownia Adamów dostarczała również energię cieplną dla części miasta i do zakładów. Po 51 latach funkcjonowania, 1 stycznia 2018 r. elektrownia „Adamów” została wyłączona.

Do końca 2021 r. z panoramy Turku zniknie Elektrownia Adamów. Umowa na rozbiórkę podpisana.  - fot. Wiesław Karbowy

Podobne artykuły

Rozbiórka elektrowni Adamów wstrzymana. ZE PAK...

Rozbiórka elektrowni Adamów wstrzymana. ZE PAK zrywa...

30 kw.
Na odkrywce Adamów wydobyto ostatnią tonę...

Na odkrywce Adamów wydobyto ostatnią tonę węgla....

19 lt.
Wideo: Wyburzenie komina elektrowni Adamów

Wideo: Wyburzenie komina elektrowni Adamów

17-12-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama