czwartek 29 września 2022

Michaliny, Michała, Rafała

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Park Miejski to istna dżungla. Zarośnięty i zaniedbany. Dlaczego?

Park Miejski to istna dżungla. Zarośnięty i zaniedbany. Dlaczego?
 

Zarośnięty i zaniedbany! Kto odpowiada za wykaszanie?.– takie określenia pojawiają się w zgłoszeniach jakie na skrzynkę oraz telefon redakcyjny otrzymaliśmy w ostatnich dniach. Zbulwersowani mieszkańcy proszą o nagłośnienie tematu braku wykaszania terenów zieleni w Turku.  Urząd Miejski tłumaczy co jest tego powodem.

Mieszkańcy słusznie zauważyli, że w wielu miejscach trawa przy głównych ulicach bardziej przypomina zboże na polu niż trawnik. W dodatku, z powodu niekoszenia traw, wyrosły mało estetyczne chwasty. Przykład? Choćby Park Miejski im. Żerminy Składkowskiej. Faktycznie, 15-minutowy spacer z aparatem ukazuje w poniżej zamieszczonych zdjęciach brak jakiejkolwiek ingerencji w faunę dużego parku. Zarośnięte ławki, bujna trawa i chwasty na wysokość metra to norma. Czytelnicy pytają: Kto odpowiada za taki stan?

reklama

Za utrzymanie terenów zieleni w tym opiekę nad dużym parkiem i skwerem Podgrodzie odpowiedzialny jest Urząd Miasta w Turku, który zleca prace firmie zewnętrznej. Okazuje się, iż taki stan rzeczy jest zamierzony i urzędnicy miejscy o tym stanie dobrze wiedzą. Jak informuje insp. ds. promocji miasta, komunikacji społecznej i mediów, Anna Michalak, brak wykaszania trawy jest spowodowany względami ekonomicznymi i ekologicznymi.  - Nie kosimy w parku z trzech powodów. Pierwszym jest apel radnych zgłaszany w formie interpelacji podczas posiedzeń Rady Miasta, a także organizacji ekologicznych, że jest susza i aby nie kosić.  Na głębokości 30 cm w glebie wilgotność jest zerowa. Drugi powód: z uwagi na planowaną niebawem rewitalizację parku, firmie zajmującej się tymi terenami zleciliśmy już tylko sprzątanie, a nie koszenie. - informuje Michalak.

Jak informuje UM, teren parku zostanie niebawem zamknięty, więc po co wydawać pieniądze na coś, co zostanie rozkopane i zamienione na plac budowy. - Trzeci powód: za chwilkę park zmieni się tak naprawdę w teren budowy. Trwa właśnie przetarg. Myślę, że będziemy mogli poinformować o tym w przyszłym tygodniu. Firmę, która złożyła najlepszą ofertę sprawdzamy i to jest kwestia kilku dni, kiedy już ogłosimy i podpiszemy umowę z wykonawcą. - dodaje Anna Michalak.

Pozostaje nam zatem czekać na zakończenie rewitalizacji parku, a w okresie pięknej letniej pogody na spacery wybrać się do innego parku czy turkowskich lasów.

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Co z tym parkiem......

Listy do redakcji: Co z tym parkiem... burmistrz...

31 sierp.
A miało być tak pięknie... Co dalej z Parkiem...

A miało być tak pięknie... Co dalej z Parkiem Miejskim?

8 czerw.
Stare fabryki i zakłady dostają nowe życie -...

Stare fabryki i zakłady dostają nowe życie - nowy...

7 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama