Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

14°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 na historycznym rajdzie

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 na historycznym rajdzie
 

Tradycją Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku jest organizowany corocznie jesienią rajd rowerowy. Impreza odbywająca się pod hasłem „Śladami II wojny światowej w mojej okolicy” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, dlatego zorganizowana została dwukrotnie.

W pierwszej turze wydarzenia, które odbyło się 25 września, uczestniczyli uczniowie ósmych klas, drugiej (poniedziałek, 5 października) wzięła udział młodzież z klasy 7 b i d. Uczestnicy obu rajdów odwiedzili symboliczny grób generała Smorawińskiego - zamordowanego w 1940 roku w Katyniu, cmentarz żydowski zniszczony przez hitlerowców w 1942 roku oraz miejsce egzekucji żołnierzy AK z oddziału Groźnego w małoszyńskim lesie. Wyjazdy zakończyło tradycyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz zabawy sportowe. Opiekunami uczniów byli: Iwona Kałużna, Lidia Tylki, Sylwia Nejman, Waldemar Staszak, Przemysław Grąbkowski, Roman Kasprzak oraz nauczycielki historii Izabela Lis i Beata Grzelka.

reklama

Warto dodać, że we wrześniu, z racji tegorocznych obchodów setnej rocznicy bitwy warszawskiej, uczniowie klasy 5 a wraz z wychowawczynią Beatą Grzelką, wzięli udział w rajdzie pieszym „Śladami turkowskich bohaterów roku 1920”. Piątoklasiści odwiedzili muzeum, poznali historię budynku progimnazjum męskiego przy ul. Szkolnej, a także jego uczniów, którzy wzięli udział w wojnie polsko-bolszewickiej, odwiedzili park Orła Białego, zapalili znicze na mogiłach Tomiły Składkowskiej, Idziego Smorawińskiego oraz Henryka Milewskiego.

Wszystkie imprezy były nie tylko okazją do poznania ciekawych wątków z historii miasta, kształtowania poczucia przywiązania do „małej ojczyzny”, ale także do promocji aktywnego wypoczynku i integracji zespołów klasowych. Szczególne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu rajdów i pełnienie roli przewodnika podczas imprez, należą się Bartoszowi Stachowiakowi - dyrektorowi Muzeum Miasta Turek.

2
3
4
5
6
7
8
9

Podobne artykuły

W poszukiwaniu mogił żołnierzy. Organizacja...

W poszukiwaniu mogił żołnierzy. Organizacja "Pomost"...

16 sierp.

"Piątka" na piątkę. Laureaci i finaliści...

4 kw.
Uczniowie

Uczniowie "Piątki" w drodze po mandat posła Sejmu...

2 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama