czwartek 19 maja 2022

Celestyny, Iwony, Piotra

8°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Turek wykluczony komunikacyjnie? Burmistrz Antosik szacuje koszty

Turek wykluczony komunikacyjnie? Burmistrz Antosik szacuje koszty - fot. UM Turek
fot. UM Turek 

W obliczu szalejącej inflacji, burmistrz Antosik ma coraz więcej wątpliwości dotyczących śmiałego projektu budowy linii kolejowej. Dał temu wyraz na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Racjonalna obserwacja dynamicznego wzrostu cen powoduje, że trzeba sobie zadać pytanie, na ile szacowana kwota inwestycji jest realna, a co za tym idzie, jaki ma być ostateczny wkład własny poszczególnych samorządów? Czy Turek czeka kontynuacja komunikacyjnego wykluczenia?

Po grudniowym spotkaniu z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Romuald Antosik podzielił się z radnymi swoimi wątpliwościami. - Około 24 lutego ma być opublikowana lista samorządów, które wezmą udział w finansowaniu projektu Kolej + – mówił Burmistrz Turku. - Do tego czasu musimy wypracować i zaproponować wkłady własne. Od 25 lutego do 10 kwietnia trzeba zabezpieczyć środki w Wieloletniej Prognozie Finansowej i budżecie jednostek. Tymczasem poszczególne gminy zaczynają się wahać, ponieważ zamiast przewidywalnych 650 milionów, koszt inwestycji może wynieść nawet miliard złotych. Trzeba się zastanowić co dalej.

reklama

W grudniu Romuald Antosik wziął udział w spotkaniu konsultacyjnym, dotyczącym wsparcia dla obszaru funkcjonalnego Konina, Koła i Turku wraz z gminami wiejskimi Koło i Turek. Tematem spotkania było zawiązanie współpracy w ramach Programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. - Do tej pory Turek nie był w ZIT. Do podziału na nasz obszar jest 28 milionów Euro. Jedni powiedzą mało, inni dużo. Ja jestem zdania, że ta kwota wystarczyłaby na zorganizowanie solidnej komunikacji między Koninem, Kołem i Turkiem – podkreślił włodarz.

Dużym problemem może być fakt, że miasto Konin nie chce uczestniczyć we wspólnym, z Kołem i Turkiem, projekcie. - Konin wraz z gminami ościennymi utworzył aglomerację i w tych swoich ramach chce działać – mówił Burmistrz. - Tymczasem dla mnie to powinna być współpraca i tworzenie wspólnej komunikacji. Decyzja dotycząca podziału środków dla Wielkopolski Wschodniej ma zapaść w styczniu na Zarządzie Województwa Wielkopolskiego. Jak mówi Antosik, pozostaje nam trzymać kciuki.

KWA

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Studiuj w Koninie! Akademia Nauk Stosowanych...

Studiuj w Koninie! Akademia Nauk Stosowanych zaprasza!

11 maj.
Jesteśmy Akademią

Jesteśmy Akademią

7 mrz.
Konińskie światełko w kolejowym tunelu

Konińskie światełko w kolejowym tunelu

16-12-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama