poniedziałek 05 grudnia 2022

Kryspiny, Norberta, Sabiny

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Oddali hołd zesłanym na Syberię

Oddali hołd zesłanym na Syberię - fot.: Starostwo Powiatowe w Turku
fot.: Starostwo Powiatowe w Turku 

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku, władze sowieckie rozpoczęły pierwszą z czterech masowych deportacji Polaków na Syberię. W przerażających warunkach transportowano naszych Rodaków na „nieludzką ziemię”. W czasie transportu deportowani umierali z wyczerpania, głodu i zimna. Natomiast ci, którzy przeżyli sybiracką gehennę i powrócili w rodzinne strony, nigdy nie zapomnieli o złożeniu hołdu swoim przodkom.

By upamiętnić ofiary tych tragicznych wydarzeń, Starosta Turecki Dariusz Kałużny wraz z Prezesem Związku Sybiraków koło terenowe w Turku, Anną Wronowską i opiekunem Związku Sybiraków, Ewą Ogrodowczyk, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicami upamiętniającymi zesłanych na Sybir Mieszkańców Powiatu Tureckiego.

reklama

W delegacji uczestniczyli także radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Sobczak, burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler, radni Rady Miejskiej w Turku: Janina Kolęda i Grzegorz Wojtczak oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Turku, Sławomir Kosobudzki.

 

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Czy doczekamy się pociągu do Turku? Linia...

Czy doczekamy się pociągu do Turku? Linia kolejowa...

5 lip.
Czy radni PiS stoją po stronie firmy uciążliwej...

Czy radni PiS stoją po stronie firmy uciążliwej dla...

31 mrz.
Czy czeka nas kryzys emigracyjny? Coraz więcej...

Czy czeka nas kryzys emigracyjny? Coraz więcej...

19 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama