poniedziałek 05 grudnia 2022

Kryspiny, Norberta, Sabiny

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Z turkowskiego lasu po nagrodę od Marszałka. Lokalni artyści docenieni w Poznaniu

Z turkowskiego lasu po nagrodę od Marszałka. Lokalni artyści docenieni w Poznaniu -  fot .Zdzisław Siwik
fot .Zdzisław Siwik 

Joanna Gogulska i Sebastian Kamionka to małżeństwo niezależnych artystów, wyjątkowy tandem artystyczny z Turku. Żyją poza system ośrodków kultury i oświaty, unikają rozgłosu, jednak zawsze ich artystyczne działania skierowane są ku ludziom i środowisku. Właśnie otrzymali jedną z ośmiu nagród Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

Doroczne nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury przyznawane są od 2003 roku. – Spotykamy się co roku po to, żeby uhonorować osoby zasłużone w kulturze i zauważyć oraz wspomóc tych, którzy mają na nią pomysł. Tych propozycji – od wydania płyty, książki po stworzenie dzieła artystycznego – było tak wiele, że w zasadzie każda aktywność kulturalna pojawiała się wśród naszych stypendystów. To dowód na to, że kultura w Wielkopolsce ma wielu pasjonatów, aktywnych uczestników, wielu utalentowanych ludzi. Co jest szczególnie ważne z perspektywy Samorządu Województwa, nie zawsze te osoby prowadzą swoje aktywności w stolicy Wielkopolski. To dla nich większe wyzwanie, ponieważ często brakuje im bezpośredniego kontaktu ze najbogatszym środowiskiem kultury. Dlatego chcemy je także zauważać – mówił Marek Woźniak na uroczystości wręczenia nagród i stypendiów w siedzibie Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

reklama

Nagrody i stypendia są ważną formę mecenatu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz promocji najciekawszych działań kulturalnych w regionie. W tym roku przeznaczono 350 tys. złotych dla stypendystów i 120 tys. złotych dla laureatów nagród za 2021 rok. W trakcie gali przyznano 8 nagród w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz 48 stypendiów.

Nagroda dla turkowskich artystów jest jedną z trzech, przyznanych w kategorii „animacja i upowszechnianie kultury”. Joanna Gogulska to pedagożka, kompozytorka, aranżerka, muzykoterapeutka. Założycielka oraz dyrygentka chóru Virbus Unitis z Turku, z którym przez wiele lat realizowała autorski projekt pt. „Śpiewające dłonie”, zakładający aranżacje piosenek przy jednoczesnym tłumaczeniu tekstów piosenek na język migowy. Inne projekty Joanny Gogulskiej to Virbus Organum, Zespół TuliBabki z Tuliszkowa, czy Grupa GołBREAK. Sebastian Kamionka jest artystą działającym w sferze sztuki i rzemiosła artystycznego. Tworzy liczne projekty na pograniczu ekologii, rzeźby, instalacji przestrzennej. Od 2014 roku dzierżawią od Nadleśnictwa Turek kawałek przestrzeni leśnej z budynkiem gospodarczym, którą nazwali „Stacja KulTURa w Lasach TURa”. Organizują tam liczne projekty artystyczne, między innymi budują kameralną muszlę koncertową z gałęzi - leśny amfiteatr.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Z turkowskiego lasu po nagrodę od Marszałka. Lokalni artyści docenieni w Poznaniu

Podobne artykuły

Wideo: Już jest! Koncert

Wideo: Już jest! Koncert "Z Konopnicką w tle"....

2 list.
Zacznijmy od marzeń, a wszystko się zdarzy......

Zacznijmy od marzeń, a wszystko się zdarzy......

25 wrz.
 Niezwykły koncert

Niezwykły koncert "Z Konopnicką w tle". Już w...

19 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama