niedziela 02 października 2022

Racheli, Sławy, Teofila

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Weź udział w piątkowej ankiecie! ZIT pozwoli na pozyskanie funduszy unijnych i walkę z wykluczeniem komunikacyjnym

Weź udział w piątkowej ankiecie! ZIT pozwoli na  pozyskanie funduszy unijnych i walkę z wykluczeniem komunikacyjnym
 

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to instrument unijny, który ma służyć zrównoważonemu rozwojowi miast i przyległych do nich gmin. O utworzeniu takiego obszaru, a co za tym idzie pozyskaniu dofinansowania w kwocie kilku milionów euro, mówi od kilku miesięcy burmistrz Romuald Antosik. Fundusze unijne mają być wykorzystane przede wszystkich w zakresie transportu miejskiego, publicznych e-usług oraz adaptacji infrastruktury do zmian klimatu.

Początkowo ZIT miał objąć swoim zasięgiem trzy powiaty i ich stolice – Konin, Koło i Turek. Konin jednak konsekwentnie, podobnie jak w przypadku projektu budowy kolei do Turku, nie jest chętny do współpracy. W związku z tym obszar naszego lokalnego ZIT obejmie Miasto Turek, Miasto Koło oraz leżące między nimi gminy: Turek, Brudzew, Koło i Kościelec.

reklama

W perspektywie funduszy unijnych dla Wielkopolski na lata 2021-2027 dla nowo powstającego ZIT kolsko-tureckiego, zostało zabezpieczone ponad 8 milionów euro. Aby sięgnąć po te pieniądze, wspomniane gminy jako związek międzygminny, muszą przygotować wspólną strategię dla całego obszaru. Dokument ten wskaże wspólne dla Turku, Koła, gmin Koło, Turek, Kościelec i Brudzew projekty o znaczeniu strategicznym dla ich obszarów.

Ważnym elementem opracowywanej strategii ZIT jest poznanie opinii mieszkańców o aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej w danej gminie. W tym celu już w piątek, 8 lipca, turkowianie poproszeni zostaną o wypełnienie ankiety online, która dostępna będzie na stronie Urzędu Miejskiego w Turku. Wyniki ankiet pozwolą na opracowanie diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej, na podstawie której powstanie strategia, a w efekcie złożone zostaną wnioski o dofinansowanie do inwestycji.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Turek wykluczony komunikacyjnie? Burmistrz...

Turek wykluczony komunikacyjnie? Burmistrz Antosik...

5 st.
Dobre zmiany dzięki funduszom z UE. Burmistrz...

Dobre zmiany dzięki funduszom z UE. Burmistrz Gebler...

31-12-2021
25-letni mieszkaniec gm. Władysławów potrącił...

25-letni mieszkaniec gm. Władysławów potrącił...

13-06-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama