środa 07 grudnia 2022

Agaty, Dalii, Sobiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Czyste powietrze czy brudne sumienia?

Czyste powietrze czy brudne sumienia?
 

7 września, po raz drugi obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla błękitnego nieba, ustanowiony w 2020 roku przez ONZ. Stosowne informacje od kilku dni widnieją na stronach internetowych wszystkich samorządów. – To proste działanie – udostępnić plansze – ocenia Karolina Augustyniak z Tureckiego Klubu Ekologicznego. – Dobrze byłoby, gdyby szły za tym też inne działania.

Jakie cele przyświecały Organizacji Narodów Zjednoczonych kiedy ustalała 7 września Międzynarodowym Dniem Czystego Powietrza dla błękitnego nieba? Przede wszystkim podniesienie świadomości społecznej na wszystkich poziomach: indywidualnym, społecznym, korporacyjnym i rządowym. Czyste powietrze jest ważne zarówno dla zdrowia, jak i produktywności, gospodarki i środowiska. To wszystko elementy jednej układanki – jesteśmy częścią ekosystemu panującego na ziemi. Dobrze byłoby, żeby nie były to jedynie hasła. Tymczasem jakość powietrza, szczególnie zimą, przyprawia dosłownie o ból głowy. Choć w Turku i powiecie tureckim brak stacji mierzącej wskaźniki smogowe, nawet spacerując po ulicach, odczuwamy drapanie w gardle, napady kaszlu i inne dolegliwości. A wygląda na to, że będzie coraz gorzej. Coraz wyższe ceny paliw i ich mniejsza dostępność nie nastrajają optymistycznie. Już teraz kilkukrotnie przekraczamy normy zanieczyszczeń powietrza.

reklama

- Warto podkreślić też rolę, którą dla czystego powietrza spełnia zieleń miejska – mówi Karolina Augustyniak. – Dlatego dobrze byłoby gdyby poza umieszczeniem na stronach samorządowych plansz, szły za tym realne kroki. Przede wszystkim należy uświadamiać ludzi jak ważne role pełni zieleń miejska, uruchomić konsultacje społeczne i brać je pod uwagę przy planowaniu inwestycji. Parkingi w miastach nie są najważniejsze! A zieleń, która daje wytchnienie w gorące dni, pomaga regulować gospodarkę wodną i produkuje tlen powinna być wreszcie doceniana.

Więcej na temat roli zieleni w mieście przeczytacie tu:

https://www.turek.net.pl/miasto/33554-zielonym-na-tura-stop-betonozie-w-turku

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarka Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

Podobne artykuły

Nowa jakość życia w mieście: betonu i asfaltu...

Nowa jakość życia w mieście: betonu i asfaltu...

21 wrz.
Zielonym na Tura. Stop betonozie w Turku!!!

Zielonym na Tura. Stop betonozie w Turku!!!

28 sierp.
Program

Program "Czyste Powietrze". Osiem gmin z powiatu...

13 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama