czwartek 29 lipca 2021

Marty, Konstantego, Olafa

20°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Marczewski ciągle na topie

Marczewski ciągle na topie - Fot. Marcin Derucki
Fot. Marcin Derucki 

Członkowie SLD cały czas udowadniają, że nie są w stanie na powrót zaufać młodym. M. M. Marczewski nie pozostawił złudzeń Tomaszowi Garguli, zgarniając mu sprzed nosa pozycję przewodniczącego struktur powiatowych Sojuszu.

W sobotę, 31 marca, w Domu Strażaka w Turku odbył się Zjazd Powiatowy SLD. 51 członków Sojuszu Lewicy Demokratycznej, gdzie w obecności posła Tadeusza Tomaszewskiego, wybrało nowe władze. Walka o pozycję lidera okazała się również starciem dwóch pokoleń. Funkcją przewodniczącego zainteresowani byli Tomasz Gargula oraz Marian Mirosław Marczewski.

reklama

Tomasz Gargula (36 l.) jest nauczycielem z 10-cio letnim stażem. Jego przygoda z polityką rozpoczęła się 2006 r., kiedy to po raz pierwszy wystartował w wyborach samorządowych. Jako debiutant zdobył 65 głosów. Przez dwa lata był jednym z redaktorów Głosu Młodych – dodatku do do Echa Turku. W ostatnich wyborach zebrał 126 głosów.

Na początku prezentacji swojego programu Gargula wskazał na potrzebę zjednoczenia centrolewicy w naszym powiecie. - Chciałbym stać się mediatorem w tworzeniu koalicji większościowej centrolewicy i zjednoczyć wszystkich sympatyków „lewej strony politycznej”. W dalszej części przemówienia kandydat na lidera SLD skrytykował działalność obecnych włodarzy Turku wypominając im doprowadzenie do sprzedaży i wyburzenia „ikon naszego miasta” oraz marnotrawienie pieniędzy publicznych w Tureckiej Strefie Inwestycyjnej, którą nazwał „workiem bez dna”.

Kolejna część jego wypowiedzi bezpośrednio uderzała w Mariania Marczewskiego. - Uważam, że możliwości pozyskiwania naszych nowych wyborców przez mojego kontrkandydata się skończyła. Ci, którym ciężko jest się rozstać z polityką argumentują, że muszą działać, bo nie ma w strukturach ludzi młodych. Być może nie ma dla nich miejsca? Pamiętajmy, że nasz „sąsiad zza miedzy”, Palikot, umie zbierać pod swoimi skrzydłami młodych – zakończył Gargula.

reklama

Marczewski nie pozostał dłużny swojemu konkurentowi. - Gdybym miał przekonanie, że Tomek Gargula, młody człowiek, był w stanie poprowadzić SLD, jest w stanie zrobić to, o czym mówił, w ogóle bym nie kandydował. Nie otrzymał on jednak społecznego poparcia. Ja to społeczne poparcie uzyskiwałem za każdym razem. A w ostatnich wyborach samorządowych miałem najlepszy wynik w Turku – odparł. Wypomniał także Garguli brak zaangażowania w kampanię wyborczą Franciszka Pyziaka, kiedy ten starał się o fotel burmistrza, oraz wskazał brak jakiejkolwiek pomocy przy jego własnej kampanii parlamentarnej. - Gdybym wtedy zdobył mandat posła, to właśnie Tomek Gargula mógł być radnym w moje miejsce. On jednak nie pojawił się ani razu na akcjach w trakcie kampanii.

Marczewski obiecał, że pod jego rządami SLD stanie się znaczącą siłą polityczną. Zapowiedział także ekspansję na obszary gmin Dobra, Brudzew i Tuliszków. Obiecał także powstanie w ciągu roku w Turku licznego koła ludzi młodych, powrót do dawnej formuły świętowania „1-go Maja”.

Rozglądając się po sali, można było odnieść wrażenie, że jest zupełnie „pozamiatane”. Jednak wynik Tomasza Garguli nie okazał się taki tragiczny. „Młodzieniec” otrzymał, aż 17 kresek, jednak to nie wystarczyło, aby pokonać Marczewskiego, który z 34 głosami został ogłoszony nowym liderem SLD w powiecie tureckim. Ponownie, sekretarzem został wybrany Andrzej Kwiatkowski, który otrzymał wszystkie 51 głosów.

Aby pokazać, że nowy przewodniczący będzie dążył do „odmłodzenia” struktur, Marczewski zgłosił kandydaturę Garguli do Rady Powiatowej SLD. - Jestem przekonany, że za chwilę dołączy do nas Mariola Kadrzyńska, Anita Dzieciątkowska-Pieścik, i że wspólnie z Tomkiem Gargulą, te młode osoby doprowadzą do powstania prężnie działającego koła ludzi młodych. Musimy też szybko dotrzeć do ludzi z Federacji Młodych Socjaldemokratów i rozpocząć z nimi pilną współpracę. Nowy lider zapowiedział, że jedną z pierwszych jego inicjatyw będzie powrót do zbierania podpisów pod referendum ws. wieku emerytalnego. Tym razem jednak z większym rozmachem.

W dalszej części zjazdu wybrano członków Powiatowej Komisji Rewizyjnej SLD w Turku, którymi zostali: Ćwiek Stanisław, Jeska Lech, Stegienta Danuta. Andrzej Kwiatkowski oraz Jan Pakuła zostali Delegatami na Zjazd Wojewódzki. Marian Marczewski został wybrany Członkiem Rady Wojewódzkiej SLD.

Nowi członkowie Rady Powiatowej SLD: Antczak Henryk, Fligiel Paweł, Gargula Tomasz, Kowalczyk Leszek, Kwiatkowski Paweł, Maciejewski Kazimierz, Ochocki Józef, Pakuła Jan, Pilarczyk Andrzej, Pilarczyk Mirosława, Szustakowski Józef, Urbańczyk Teresa, Walaszczyk Lesław, Wojtkowiak Zdzisław, Zawadka Marian.

MD

Podobne artykuły

Jesteś młody, zaangażowany i wyrazisty? Lokalne...

Jesteś młody, zaangażowany i wyrazisty? Lokalne...

25 lt.
Listy do redakcji: Publiczny język elit

Listy do redakcji: Publiczny język elit

07-06-2020
Wrzesień w kinie TUR: kontrowersyjna

Wrzesień w kinie TUR: kontrowersyjna "Polityka"...

05-09-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama