środa 20 stycznia 2021

Fabioli, Miły, Sebastiana

reklama

ZST w Turku nie zwalnia tempa/czyli nowe inicjatywy międzynarodowe

ZST w Turku nie zwalnia tempa/czyli nowe inicjatywy międzynarodowe
 

Już po raz trzeci, reprezentacja Zespołu Szkół Technicznych w Turku wybrała się na Dni Europejskie (Europa-Aktionstag) do partnerskiej szkoły Kaufmännisches Berufskolleg Walther Rathenau (KBWR) w Duisburgu. Celem corocznych spotkań była integracja europejska placówek oświatowych, przedsiębiorstw, a także zwrócenie młodym uczestnikom uwagi na istotę wzajemnej współpracy i możliwości kształcenia się w całej Europie.

Nowością podczas Dni Europejskich, które miały miejsce 11 maja 2012 r. , było - po raz pierwszy - zorganizowane forum uczniowskie, w którym udział wzięli uczniowie ze wszystkich przybyłych szkół m.in. z Francji, Holandii, Norwegii, Niemiec oraz Polski (Arkadiusz Koralewski, Adrian Wiatrowski – uczniowie ZST Turek), a także przedstawiciele gospodarzy, uczniowie z KBWR. Tematem, nad którym wspólnymi siłami pracowali wszyscy uczestnicy, były wymagania młodzieży w stosunku do polityki europejskiej. Uczestnicy pracowali w międzynarodowych grupach, a wypracowane wspólnie pytania przedstawili na forum, stawiając w trudnej sytuacji, wywoływanych do odpowiedzi eurodeputowanych: Panią dr Renate Sommer oraz Pana Jensa Geier. Uczniowie pytali m.in. o jedność w Europie, sposoby rozwiązania problemów związanych z krajami pogrążonymi w recesji, możliwości większego dofinansowania europejskiej edukacji.

reklama

Na forum zostało również zaprezentowane nasze miasto i to nie tylko przez uczniów ZST. Grupa praktykantów niemieckich, która w marcu odwiedziła Turek, odbywając praktyki na terenie lokalnych zakładów powiatu tureckiego, przedstawiła w formie prezentacji, przed zgromadzonymi gośćmi oraz uczniami, swoje dotychczasowe doświadczenia. Uczniowie zaprezentowali pokrótce miasto Turek, zakłady, w których odbywali praktyki, zadania, jakie wykonywali oraz to, co mogli zobaczyć w wolnym czasie. Dzięki pozytywnej ocenie organizacji praktyk, wystawionej przez uczniów KBWR podczas prezentacji, już tego samego dnia pojawiły się osoby chętne do odwiedzenia naszego miasta w najbliższym roku szkolnym, celem odbycia praktyki zawodowej w lokalnych zakładach.

Spotkanie stało się również świetną szansą do poszukiwania nowych kontaktów i partnerstw europejskich dla Zespołu Szkół Technicznych w Turku. W wyniku rozmów pomiędzy przedstawicielami Zespołu Szkół Technicznych w Turku (szkołę reprezentował Pan mgr inż. Krzysztof Świerk) oraz szkoły Dalane Videregående Skole z Norwegii, a także przy akceptacji dyrektora ZST Pana Mariusza Seńko oraz dyrektora DVS Pani Aslaug Undheim, podjęta została decyzja o podjęciu współpracy w ramach kierunków technicznych, w szczególności w dziedzinach mechaniki, mechatroniki oraz elektroniki. Współpraca pomiędzy placówkami opierać się ma o wspólną wymianę doświadczeń, wymianę kulturową oraz wymianę praktykantów.

ZST w Turku nie zwalnia tempa we współpracy międzynarodowej i już teraz przygotowuje się do organizacji praktyk zagranicznych w nadchodzącym roku szkolnym 2012/2013. Uczniowie szkoły odbywać będą praktykę zawodową w okolicach Duisburga oraz Lipska. Jest to możliwe dzięki zatwierdzeniu przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji projektu pt. „Zainwestuj w siebie – zdobądź niezbędne umiejętności w ramach praktyk Leonardo da Vinci”. Warto dodać, iż jest to jedyny projekt z terenu subregionu konińskiego, który otrzymał akceptację Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.

reklama

Materiał prasowy

Podobne artykuły

ET: LPS, czyli nowa generacja wkracza na scenę

ET: LPS, czyli nowa generacja wkracza na scenę

25-03-2014
Burmistrz przekazał szkole część budynku po PWSZ

Burmistrz przekazał szkole część budynku po PWSZ

12-02-2014

"Czwarta Ściana" otrzyma 25 tysięcy złotych...

05-02-2014

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama