piątek 24 września 2021

Dory, Gerarda, Maryny

12°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Księstwo w turkowskiej bibliotece

Księstwo w turkowskiej bibliotece - Kadr z filmu, fot. SkorpionArt
Kadr z filmu, fot. SkorpionArt 

Uwaga, dobra wiadomość dla turkowskich kinomaniaków. Od 5 października rusza Biblioteczny Klub Filmowy czyli miejsce gdzie można się spotkać, obejrzeć dobry film a przede wszystkim porozmawiać o kinie z innymi miłośnikami X muzy. Jako pierwsze zostaną wyświetlone fragmenty "Księstwa" w reż. Andrzeja Barańskiego.

Gościem inauguracyjnego spotkania będzie Zbigniew Masternak – pisarz, autor scenariuszy filmowych i dramaturg. W swojej prelekcji zatytułowanej „Książka czy film” poruszy najważniejsze kwestie związane z adaptacjami filmowymi. Temat pierwszego spotkania oraz gość nie zostali przez organizatorów wybrani przypadkowo, albowiem pierwszy cykl bibliotecznych seansów poświęcony będzie ekranizacjom literatury. W trakcie comiesięcznych spotkań w Bibliotecznym Klubie Filmowym wyświetlane będą filmy mające swój pierwowzór literacki. Między innymi obejrzeć i podyskutować będzie można o takich produkcjach jak: Wino truskawkowe, Tatarak, Nieznośna lekkość bytu czy Świat według Garpa.

reklama

Uczestnicy pierwszego spotkania również będą mogli liczyć na seans filmowy. Prelekcja Zbigniewa Masternaka uzupełniona zostanie fragmentami filmu „Księstwo” w reżyserii Andrzeja Barańskiego.

 

reklama

Film opowiada o Zbyszku, mieszkańcu niewielkiej wsi w Górach Świętokrzyskich, który jako mały chłopiec zachłysnął się historią pijanego ojca o rzekomym książęcym pochodzeniu swojej rodziny. W jednej z recenzji czytamy: Zbyszek jak rycerz z bajki dostaje od ojca zadanie – ma przywrócić rodzinie jej dawną świetność. Chłopakowi nie idzie najlepiej. Zaprzepaścił szansę na sportową karierę, w indeksie na baczność stoją dwóje. Miasto go nie chce, autochtoni patrzą na niego krzywo. Zbyszek szuka księstwa, a znajduje ugór. Zgubił tożsamość, spudłował marzenia.

‹

Film, podobnie jak gość inauguracyjnego spotkania również nie został wybranych przypadkowo. Andrzej Barański pisząc scenariusz „Księstwa” oparł go na zbiorze autobiograficznych opowiadań Zbigniewa Masternaka: „Chmurołap”, „Niech żyje wolność” oraz „Scyzoryk”.

Wszystkich tych, których zainteresował historia Zbyszka zapraszamy 5 października, o godzinie 17.00 do Sali Konferencyjnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku. Organizatorzy gwarantują, że miłośnicy dobrego kina na pewno poczują się usatysfakcjonowani.

Podobne artykuły

Myszka Miki, Pszczółka Maja, Batman i...

Myszka Miki, Pszczółka Maja, Batman i Spider-Man,...

20-11-2020
Joker i Harley Quinn na dziecińcu Muzeum Miasta...

Joker i Harley Quinn na dziecińcu Muzeum Miasta już...

21-07-2020
Najważniejszy prezent SP5 dla przedszkolaków...

Najważniejszy prezent SP5 dla przedszkolaków "Misia...

06-12-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama